„Jednáte s námi jako za ´krále Klacka´. Pro důchodce neděláte nic. Je to tma jako za protektorátu. Co by se muselo stát, abyste své rozhodnutí o stěhování městské knihovny zrušili?“ hlavně takové názory včera zazněly na Dnus Deníkem v Ostrově.

Diskuse občanů s představiteli města, které zde zastupoval starosta Jan Bureš (ODS), se omezila právě jen na téma knihovny.

Přítomní Ostrováci dali vedení radnice jasně najevo, že nesouhlasí s plánovaným stěhováním městské knihovny z centra nového města – Lidické ulice do Paláce princů, který se nachází na území Starého města.

Starosta Bureš se nejdříve občany snažil přesvědčit o výhodách stěhování zařízení. „Knihovna se rozšíří, dospělé oddělení bude mít místo stávajících padesáti metrů čtverečních dvě stě čtyřicet, dětské pak místo čtyřiceti současných metrů čtverečních sto dvacet,“ informoval.

Tento argument ale lidem nestačil. Zaměstnanci ostrovské, ale i krajské knihovny se totiž domnívají, že taková plocha je pro ostrovskou knihovnu zbytečná, vzrostou kvůli tomu nejen provozní, ale i mzdové náklady.

„Obyvatelstvo stárne. Ve Starém městě nebydlí tolik lidí jako v centru města. Pro staré lidi by byla nová knihovna z ruky. Proč jste se nezeptali lidí na jejich názor, ale zjišťujete ho až nyní, když už je o všem rozhodnuto?“ zlobila se Hana Kytková.

Podle starosty Bureše však stěhování knihovny ještě není definitivní. Teprve nyní bude tento návrh projednávat zastupitelstvo.

„Z centra města by to do nové knihovny bylo jen patnáct minut pěšky,“ argumentoval Bureš.

To ale odmítla učitelka Václava Lorencová: „Do knihovny chodíme se třídami. Jak to máme zvládnout, když na to máme jednu vyučovací hodinu?“ Její kritiku podpořila i vedoucí dětského oddělení knihovny Lenka Kolářová.

Pracovnice krajské knihovny Jitka Banzetová upozornila, že ostrovská knihovna kdysi na Starém městě byla, ale před 20 lety byla zrušena kvůli nízké návštěvnosti. Starosta zopakoval, že stále není nic rozhodnuto.