Možná byste dali ruku do ohně za to, že když pravidelně uklízíte a váš domov je jako ze škatulky, roztoči u vás nemají šanci. Tito drobní pavoukovci však běžně žijí v domácím prachu, matracích, lůžkovinách, čalouněném nábytku, kobercích a dalších textiliích a živí se šupinkami odumřelé kůže.

Drobné roztoče můžete pozorovat například v tomto videu:

Zdroj: Youtube

I ty druhy roztočů, které vás ve spánku nepokoušou ani se vám nezavrtají do kůže, vám mohou způsobit neklidný spánek. Jejich přítomnost totiž může vést k silné alergické reakci.

Jak poznat, že máte v posteli roztoče

Přítomnost mikroskopických škůdců ve vaší posteli poznáte celkem snadno, a to i přesto, že miniaturní roztoče pouhým okem nezahlédnete. Takže pokud se ptáte, jak vypadá kousnutí od roztoče, nebo se ho snažíte v posteli hledat lupou, nemá to smysl. Obojí zkrátka není možné.

Pokud však u vás v posteli nějací roztoči žijí, mohou vám jejich fekálie způsobovat značné obtíže v podobě následujících alergických příznaků. „Jedná se především o neustálé kýchání, alergickou rýmu, svědění či zrudnutí očí, slzení, zduření nosních sliznic, svědění nosu, úst či hrdla, kašel, tlak a bolest v obličeji, otoky kůže, ale i obtížné dýchání, bolest na hrudi, sípání a problémy se spánkem,“ uvádí web Mayo Clinic.

Proč kvůli roztočům kýcháte

„Samotní roztoči vás při spánku nijak neohrožují a nejsou pro vás nebezpeční. Problémem je však jejich trus, který obsahuje vysokou koncentraci alergenů,“ tvrdí na webu Science Direct Wayne R. Thomas.

Roztoči Demodex follicularum se přes den živí mastnými kožními sekrety na obličeji člověka. V noci pak souloží a kladou vajíčka do folikul.
Ve dne se živí tváří člověka, v noci na ní souloží. Nyní roztočům hrozí vyhynutí

Alergie na roztoče sice obvykle způsobuje menší alergické projevy než například senná rýma, ovšem trápí vás, na rozdíl od sezónní senné rýmy, celoročně. Příznaky se navíc zhoršují ráno a v noci, jelikož dochází k intenzivnějšímu kontaktu s alergenem.

Kde roztoče najdete

„Roztočům se daří v teplém a vlhkém prostředí, proto jsou pro ně naše postele ideálním útočištěm. Navíc zde mají zajištěn neustálý přísun potravy, jelikož každý člověk denně shodí 0,5 až 1,5 gramu kůže. Když k tomu přičteme noční pocení, matrace či pohovka se rázem stává obzvláště pohostinným prostředím.

„Pokud jste alergik, je to pro vás velice špatná zpráva,“ vysvětluje na Mattress Advisor Ashley Little. Není proto dobrý nápad stlát postel ihned po probuzení, kdy je peřina vlhká a vyhřátá a roztoči se v ní mohou nekontrolovatelně množit.

Připálený pekáč vyčistíte snadno pomocí sody, jaru a horké vody.
Triky na čistou domácnost za 10 minut. Mladá maminka radí lidem, jak ušetřit čas

To je právě další problém. Roztoči se totiž rozmnožují velice rychle a jedna generace přežívá v lůžku i dva měsíce. Jediná samice může za svůj život naklást i třicet až šedesát vajíček. To možná nezní jako hrozné číslo, ale když si uvědomíte, že jich v běžné domácnosti může žít dle tvrzení AARP i 1,5 milionu, možná změníte názor. Podle studie z roku 2003 má alespoň v jedné posteli roztoče 85 procent domácností.

Jak se roztočů nadobro zbavit

Větrejte matraci i lůžkoviny
Ideálním řešením, jak se roztočů v posteli zbavit, je opatřit matraci vhodným potahem, který je nutné pravidelně prát alespoň na 60 stupňů Celsia, což je teplota, která roztoče usmrtí. Matraci je ale dobré rovněž pravidelně větrat na čerstvém vzduchu.

Kombinace slunce a tepla totiž matraci rychle vysuší, čímž se podle webu Maids zlikviduje i populace uvnitř žijících roztočů. Totéž platí i pro peřiny a polštáře. Proto než příště lůžko ustelete, dejte všechny lůžkoviny vyschnout ven.

Vysávejte nejen matraci
Mikroskopických parazitů se zbavíte i tím, že budete pravidelně vysávat povrch matrace. „Nejenže se zbavíte roztočů, ale také odstraníte odumřelou kůži, která je pro roztoče potravou, a další nečistoty. Taktéž časté utírání prachu vede ke snížení množství alergenů ve vašem domově,“ radí web Maids.


Nahrává se anketa ...

Prádlo perte na 60 stupňů Celsia
Povlečení, povlaky na polštáře a přehozy perte jednou týdně, přikrývky jednou za dva měsíce. A je lhostejné, zda máte přikrývky z peří, ovčího rouna, nebo dutého vlákna.

Podle webu Pro alergiky se roztočům daří všude stejně. Důležité je, abyste prali veškeré lůžkoviny na 60 stupňů Celsia, přičemž tuto teplotu musíte konstantně udržovat po dobu alespoň 30 minut.

Myslete na vlhkost domácnosti
Roztoči milují vlhké a teplé prostředí, proto zauvažujte nad nákupem čističky vzduchu nebo odvlhčovače a více větrejte. Snížení vlhkosti pod 40 procent je velice účinný způsob, jak kontrolovat populaci roztočů ve vašem bytě či domě.

Vůně jsou vhodné i při nemoci
Jak účinně zatočit s nepříjemnými pachy? Provonět si chytře domov

Eukalyptový olej roztoči nesnáší
K vypořádání se s otravnými roztoči, kteří jsou blízcí příbuzní krvesajných klíšťat, vám může pomoci i eukalyptový vonný olej. Nejenže vás zbaví parazitů, kteří profitují z odlupků vaší kůže, ale zároveň krásně provoní i váš byt. Můžete ho nakapat do aromalampy, ale i do vody určené k otírání prachu z nábytku či vytření podlahy.

Riziko kontaktu s roztoči

Mít postel plnou drobných škůdců jistě není nic příjemného. Pokud ale nejste alergik, nezpůsobí vám roztoči vážné zdravotní komplikace. Pokud alergik jste, hrozí vám i rozvoj astmatu.

Ivana Dvořáčková začala podnikat při mateřské dovolené
Úklid s pomocí nano přípravků jde líp. Práce s nimi podnikatelku naplňuje

„Alergie na roztoče se obvykle objevuje už v dětství a bývá celoživotní. Pokud s roztoči nebojujete a alergická rýma se projevuje celoročně po dobu několika let, může se alergie posunout do dolních cest dýchacích a způsobit astma,“ tvrdí aktualizovaná studie z roku 2023.