V té nakonec tým z města minerálních pramenů obsadil pod taktovkou trenéra Karla Tichoty konečnou šestnáctou příčku. Právě s karlovarským trenérem jsme se poohlédli za první polovinou třetiligové soutěže.

Před startem podzimní části jste měli skromný cíl, tím bylo vyhnout se sestupovému pásmu, což se podařilo jen napůl, když jste obsadili šestnáctou příčku. Jak jste tedy s první polovinou soutěže spokojený?
Nemyslím, že jsme měli skromné cíle. Musíme vnímat realitu. Stačí se podívat na předloňský nebo loňský ročník ČFL a zjistit, jak dopadla mužstva, která z naší divize postoupila. Podzim bych rozdělil do dvou částí. V první polovině soutěže se nám herně i výsledkově dařilo, druhá už tak povedená nebyla. Celkových sedmnáct bodů není špatných, ale moje přání bylo získat minimálně o tři až pět bodů navíc. Vzhledem k tomu, že letos z ČFL sestupuje pouze jeden tým, bude jarní část hodně zajímavá.

Přitom vstup jste měli do třetiligové soutěže velmi dobrý, když jste ve třech úvodních kolech dosáhli na senzačních sedm bodů…
Vstup do soutěže nám opravdu vyšel. Nahrál nám i los. Porazili jsme Jirny, které po letních odchodech kádr teprve skládaly, přivezli jsme dva body z Brozan. Využili jsme domácího prostředí, kde jsme díky vloženému kolu hráli třikrát z prvních čtyř kol. Až jsem byl překvapený, jak to kluci zvládali. Samozřejmě jsme věděli, že utkání s těžkými soupeři nás teprve čekají, což se později potvrdilo.

Pak už to bylo jako na houpačce, když jste se prakticky o důležité body připravovali během dobře rozehraných zápasů sami, když vaše individuální chyby dokázali soupeři gólově potrestat, souhlasíte?
Částečně ano. Mezi divizí a ČFL je velký kvalitativní rozdíl. Když uděláte chybu, jste za ni většinou potrestáni. Na to nebyli kluci zvyklí. Dokázali jsme hrát i venku dobrá utkání, ale v rozhodujících momentech nám ještě něco chybí. Ať už více zkušeností, koncentrace nebo i trochu větší kvalita.

Karlovarsko ( v bílém) senzačně nestačilo v domácím prostředí na Ostravu, které podlehlo 0:3 na sety.
Ostrava sestřelila Karlovarsko z trůnu

Hrála tedy velkou roli nezkušenost vašeho týmu, který patří k nejmladším v soutěži?
To jsme věděli už před startem soutěže. Máme jednoznačně nejmladší mužstvo, hráče se zkušenostmi z vyšší soutěže, než je divize, spočítám na prstech jedné ruky. Jinak než těžkými zápasy hráči ty zkušenosti nezískají. Někdy nás to stojí body, ale s tím jsme museli počítat. Když se podaří hráče udržet, tak vidím v mužstvu velký potenciál do budoucna.

V podzimní části vám svědčilo především domácí prostředí, ve kterém jste dokázali potrápit a obrat o body nejednoho favorita, naopak proti týmům ze středu tabulky jste se trápili…
Jestliže chcete být úspěšní v jakékoliv soutěži, je potřeba bodovat hlavně v domácím prostředí. Nám se doma dařilo, dokázali jsme porazit Jirny, Vyšehrad. Obrali jsme o body i Zápy, Domažlice, Dobrovici. Tedy týmy, které jsou kvalitou úplně jinde než my. To mě těší, a abych se přiznal, ani jsem to nečekal. Na druhou stranu jsme některá utkání nezvládli, hlavně Benešov nás bude mrzet dlouho.

Na hřištích soupeřů to pak byla mizérie, když jste dosáhli v osmi utkáních na hřištích soupeřů pouze na čtyři body, určitě jste pomýšleli na víc bodů?
Mizérie. Tak bych to určitě nenazval. ČFL je v mnoha věcech specifická soutěž. Nikdo nechce doma prohrávat, získat body na hřištích soupeřů není jednoduché i pro lepší mužstva, než jsme my. Některá utkání jsme měli dobře rozehraná, ale nedokázali jsme je dotáhnout do bodového konce. V Písku jsme vedli půl hodiny před koncem 1:0, v Převýšově jsme dotáhli z 0:2 na 2:2. Ale určitě jsme mohli z venku přivézt o pár bodíků více.

Radost z bronzu. eD system Bauer Team vstoupil úspěšně do nového ročníku Visma Ski Classics, když v úvodním prologu dosáhl v silné konkurenci na skvělé bronzové umístění.
Skvěle. eD system Bauer Team na úvod Visma Ski Classics třetí

V čem tedy byla v podzimní části vaše síla, a naopak v čem jste zaostávali?
Jak už bylo řečeno, dařilo se nám v domácím prostředí, hlavně v první polovině podzimu. Snažili jsme prosazovat kombinační hrou, dokázali jsme být efektivní v koncovce. Nasazením a bojovností jsme dokázali nahradit některé nedostatky. Rezervy vidím především v osobních soubojích a standardních situacích. Tam zatím zaostáváme a bude potřeba se právě těmto věcem věnovat.

Teď před sebou máte zimní přestávku, jak ji využijete, bude jiná oproti loňským zimním přípravám, nebo pojedete ve stejných kolejích?
Trénovat budeme až do 7. prosince, pak hráči dostanou zasloužené volno. Příprava by se neměla moc lišit od těch minulých. Měli bychom se připravovat klasicky čtyřikrát týdně a přípravná utkání o víkendu. Opět využijeme areál v Drahovicích, nově zařadíme jeden trénink v týdnu ve Sportstudiu Prima a ostrá zimní příprava by měla začít 14. ledna.

Poohlédnete se během přestávky po případných posilách?
Nejdůležitější bude udržet stávající kostru týmu. Očekávám nějaké příchody i odchody. Samozřejmě by bylo dobré, kdyby jeden až dva zkušení hráči přišli, uvidíme, co bude v našich možnostech.

Ilustrační foto
Derby v Chomutově pro Energii