VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Karlovarská Slavia je opět třetiligová, po čtyřech letech. Zaslouženě!

Karlovy Vary – Skvělé, skvělé, skvělé. Po čtyřech letech se navrátila karlovarská Slavia do České fotbalové ligy, tedy třetí nejvyšší fotbalové soutěže Česka. Tým poskládaný pod taktovkou Karla Tichoty, který prošel před startem Fortuna Divize A velkou omlazovací kúrou, projel soutěží jako nůž máslem a bez větších zaváhání, a zaslouženě tak urval velmi cenný triumf, který měl nádech postupový.

18.6.2018
SDÍLEJ:

Karlovarská Slavia se po čtyřech letech vrátila do České fotbalové ligy.Foto: Deník / Daniel Seifert

ZBRUSU NOVÝ TÝM

Během letní přestávky prošel kádr karlovarské Slavie velkou obměnou, kdy skončilo několik zkušených borců a na jejich místo nastoupili nadějní mladíci. Doslova tak nezůstal kámen na kameni. Pro trenéra Karla Tichotu tak nastal náročný úkol, stabilizovat kádr a pohybovat se s ním nejméně ve středu tabulky. Jenže řádně omlazenému týmu málokdo věřil.

„Odchodů po loňské sezóně bylo opravdu hodně. Skončili Dvořák, Dřížďal, Ivasko, Vrtělka, Krlička, Plechatý. Všichni hráči základní sestavy. Když jsme začínali letní přípravu, připadal jsem si spíše jako na tréninku dorostu,“ poukazoval teď již s úsměvem karlovarský trenér Karel Tichota.

Jenže pomyslní dorostenci se vytáhli. Podceňovaný tým vytřel všem zrak. Až na pár zádrhelů se slávisté vyhoupli po podzimu v Divizi A na první místo.

„Cíl, který jsme si před sezónou stanovili, byl jasný. Pohybovat se ve středu tabulky, snažit se hrát kombinační, útočný fotbal a hlavně zapracovávat mladé hráče. Po rozpačitém prvním utkání doma s Petřínem, kterému jsme podlehli po penaltách, se klukům povedla série dobrých výsledků, jejich sebevědomí šlo nahoru,“ narážel Tichota na vítěznou vlnu svého výběru, která ho vyšvihla na čelo divizní tabulky.

Fotbalová pohádka v podání slávistů pokračovala, když bez větších problémů první místo uhájili, čímž se po čtyřech letech navrátili zpět mezi smetánku České fotbalové ligy.

„Výsledkem toho bylo po podzimu první místo a pouze dvě porážky po devadesáti minutách. V zimní přestávce jsme nechtěli kádr měnit, vrátil se jen Dan Krlička. Důležitý pro jarní část soutěže byl začátek, který jsme zvládli výborně. Vyhráli jsme na Petříně a doma s Přešticemi a to už jsem pomalu začínal věřit, že by se nám mohlo podařit postoupit. Samozřejmě ani nám se nevyhnuly nějaké výpadky, ale při vyrovnanosti soutěže jsme nakonec podle mého názoru vyhráli zaslouženě,“ míní Tichota.

GÓLOVÉ DUO

Rozdílovými hráči byli v trikotu sešívaných během celé sezony bezesporu útočníci Marián Geňo a Martin Psohlavec, když dohromady zaznamenali přesně pětapadesát branek, z čehož 32 jich měl na svědomí Psohlavec, který se tak stal nejlepším střelcem všech tří divizních skupin.

„Stejná písnička jako každý rok. Oba to jsou velmi zkušení hráči, jejich přínos pro mužstvo je obrovský. I když jsme se ne všichni v klubu někdy úplně shodli, pro mě to jsou klíčoví hráči a bez nich bychom nebyli tam, kde jsme,“ chválil si gólový apetit útočného dua Tichota. „Společně ještě s Honzou Staňkem si udělají pořádek v kabině, na hřišti jdou příkladem mladším hráčům. Oba jsou pracovně i časově hodně zaneprázdněni, ale já vím, že se na ně mohu spolehnout. S velkou pravděpodobností již z důvodů, které jsem jmenoval, nebude příští rok pokračovat Psohlavec. Samozřejmě mě to mrzí, ale jeho rozhodnutí chápu a respektuji,“ zklamaně popisoval trenér Slavie.

OBRANNÝ VAL

Karlovarská Slavia se prezentovala nejen nejlepší střeleckou muškou, když ve třiceti utkáních nastřílela úctyhodných 98 branek, ale hodně sázela i na skvělou práci obranných řad, když inkasovala pouze 33 gólů.

„Samozřejmě jsem rád, že se nám podobně jako v ofenzivě dařilo i v defenzivě. Inkasovali jsme nejméně branek v naší divizní skupině. Vyplynulo to z našeho stylu hry, kdy jsme soupeře většinou přehrávali, ten se musel bránit a na útočení mu moc sil již nezbývalo. Celou sezónu odchytal výborně Chára, na jedničku fungovali stopeři Staněk s Pěkným. Pochvalu zaslouží všichni, protože defenziva není jen věc obrany s brankářem, ale je to o organizaci a práci celého mužstva. Dobře vyvážená obranná a útočná fáze je předpoklad pro dlouhodobou úspěšnost. Útokem se dá vyhrát zápas, ale pro soutěž je důležitá právě defenziva,“ vysvětloval karlovarský kormidelník.

DOMÁCÍ PROSTŘEDÍ

Doménou slávistů tradičně bylo domácí prostředí. Před svými fanoušky totiž dosáhli sešívaní v patnácti duelech na 40 bodů, což bylo odrazem k následnému návratu do České fotbalové ligy. „V domácích utkáních jsme položili základ k našemu postupu. Ztratili jsme jen remízou s Petřínem a prohrou se Sedlčany, na jaře jsme doma všechny zápasy vyhráli,“ vypočítával Tichota. „Na druhou stranu jsme byli i nejlepším týmem na hřištích soupeřů. Klukům se ve Dvorech daří, jsou sebevědomí a hlavně na jaře zde odehráli několik výborných utkání. Navíc před vlastními fanoušky je ta motivace vždy větší, nikomu se nechce doma prohrávat,“ říká Tichota.

PARTA

Slávisté se od úvodního podzimní kola prezentovali v divizní soutěži výbornou partou, když neváhali bojovat jeden za druhého, což bylo v některých duelech rozhodující. „Hlavně na podzim byla utkání, kdy jsme soupeře nepřehrávali, ale díky bojovnosti, nasazení, organizaci nebo vůli máknout jeden za druhého jsme tyto zápasy dokázali zvládnout. Právě v těchto chvílích se ukázal charakter a morální vlastnosti hráčů,“ připomněl Tichota. Napilno pak měli hráči z lázní i v jarní části, kdy museli oželet služby některých hráčů z důvodu zranění. „Stejně jako ke konci soutěže, kdy jsme měli jasný postup, hodně hráčů zraněných. Mohli jsme soutěž už jen dohrát, ale i když hráli kluci, kteří toho prostoru a času v sezóně moc nedostali, tak jsme kromě remízy v Roudném ostatní utkání vyhráli a toho si vážím,“ chválil si přístup hráčů Tichota.

ARITMA PRAHA

Největším rivalem v souboji o postup do třetiligové soutěže byla Karlovarákům pražská Aritma, ta dlouho zblízka dýchala slávistům v tabulce na záda. „Po podzimu, kdy v tabulce za námi byla Aritma, Březová nebo Rakovník, si právě Aritma jako jediná dokázala přenést formu i do jarní části. Utkání s nimi, nejen v tomto ročníku, bývají kvalitní a velmi vyrovnaná,“ připomněl Tichota. Právě souboje s Aritmou byly pro tým z města minerálních pramenů stěžejní. V případě neúspěchu by se totiž museli s postupovými sny rozloučit. „Na podzim jsme doma vyhráli jen 1:0, byla to spíše taktická bitva, kterou rozhodl ke konci Kalina. Jarní utkání na umělce v Praze bylo hodně důležité. Hrálo se na začátku jara, a kdyby se povedlo Aritmě nás porazit, snížili by náš náskok v čele. Nám se tam ale povedlo vyhrát na penalty a opět se jim o bod vzdálit,“ kladně hodnotil důležitou pasáž divizní soutěže Tichota. Pražská Aritma však není pro slávisty pouze soupeř, ale také spřátelený klub. „S pražským klubem máme jinak výborné vztahy. Umožňují nám, aby u nich trénovali přes týden naši vysokoškoláci Chára a Királyi. Na druhou stranu tam přestoupil od nás Plechatý,“ odtajnil kouč slávistů.

ZÁPASY

V každé sezoně se povede některé utkání na pomyslnou jedničku s hvězdičkou. Na svědomí ho mají i karlovarští fotbalisté. „Na podzim to určitě byla výhra v Českém Krumlově. Nám se tam povedlo vyhrát poprvé za čtyři roky, co jsme v divizi. Výsledek 6:0 vypadá hezky, ale utkání tak jednoduché nebylo. Na jaře to bylo derby s Březovou, kdy jsme hráli opravdu velice dobře,“ ohlédl se za úspěchy Tichota. Jenže k úspěchům patří i neúspěchy. Sice byl jediný, ale nevyhnul se slávistickým barvám, když si hráči připsali na své konto jeden velký propadák, který by zcela jistě chtěli z paměti vymazat. „Letos ne zápas, ale celý tým, a to po zápase se Sedlčany (smích). Dokázali nás porazit na podzim u nás i u nich doma. Zvlášť podzimní utkání, kdy jsme doma vedli 2:0 a prohráli 3:5, ve mně dlouho leželo,“ již s úsměvem přiblížil své pocity po zápase se Sedlčany Tichota.

NEJLEPŠÍ HRÁČ? NE TÝM

Parta. Slavia profitovala během celé sezony především z týmového ducha. „Nemám rád v kolektivních sportech individuální ocenění. Vyhrává i prohrává celý tým. I když v Čechách, když se vyhrává, tak jsou dobří hráči, když prohrává, tak špatný trenér,“ poukazuje Tichota.

„Nejvíc jsou samozřejmě vidět góly, ale i ty musí někdo připravit… Černá práce pro mužstvo je hodně důležitá, ale už není tak vidět. Spíš to vezmu obecně. Mám radost, že kluci, kteří přišli z dorostu, chtějí na sobě pracovat a jejich posun je zřetelný. Hráči, kteří tu jsou již déle, nabrali zkušenosti a dokáží je prodat v zápasech. A zkušení kluci plní přesně to, co od nich očekávám v kabině i v utkáních. Přesto zmíním dva hráče. Nejlepšího střelce všech divizí Martina Psohlavce a Dana Krličku, jehož návrat v zimě byl pro tým důležitý,“ míní Tichota.

ČESKÁ FOTBALOVÁ LIGA

Před sebou má karlovarská Slavia velkou výzvu, kterou účast v České fotbalové lize určitě je. „Samozřejmě se vracíme do ČFL v jiné pozici, než když se postupovalo před dvaceti lety nebo když se soutěž ve Varech dlouhodobě hrála. Jsme si vědomi toho, že kádr je potřeba posílit, na druhou stranu nechci, aby přišlo hodně nových hráčů. Pro kluky, kteří si soutěž vykopali, to bude výzva,“ dobře ví karlovarský lodivod.

V předešlých sezonách se týmy, které postoupily do třetí fotbalové ligy, však po roce zase s brekem vracely zpět do divizní soutěže. „Víme, jak dopadla mužstva, která v posledních letech z naší skupiny postoupila a za rok se vrátila zpátky. Co se týká financí a zázemí, věřím, že se opět posuneme trochu dopředu. Za rok, co se klub vrátil k historickému názvu, FC Slavia Karlovy Vary, se toho udělalo hodně hlavně u mládeže. Doufám, i když to není určitě jednoduché, ve zlepšení zajištění i A týmu. Tak abychom mohli jít do ČFL s respektem, pokorou, ale s hlavou vzhůru a odhodlaně,“ přemítal nad plány Tichota.

FANOUŠCI

Karlovarský klub se mohl jako jeden z mála pochlubit během celé sezony věrným fan klubem, který dojížděl i na venkovní zápasy. „Kluci si fanoušků ohromně váží a jsou rádi za jejich podporu. Snad jen fanoušci

Jankova dokážou vytvořit takovou atmosféru jako ti naši. I když se na jaře nedostali na všechna utkání, tak věřím, že nás budou svými hlasivkami podporovat i po postupu do ČFL. Moc si jejich zápalu ceníme a pokusíme se jim vytvořit odpovídající servis,“ slibuje za tým Tichota.

PŘÍPRAVA

Po skončení divize z důvodu krátké letní přestávky nezbývá Slavii moc času na přípravu. „Od 15. června mají hráči volno. Příprava pak startuje 9. července, připravovat se budeme opět v Dalovicích, kde jsme loni měli ideální podmínky. Trénovat budeme třikrát týdně, a navíc nás vždy ve středu a v sobotu čekají přípravná utkání. Co se týká změn v kádru, tak samozřejmě někdo odejde i přijde, ale nyní je předčasné o tom mluvit,“ uzavřel tajemně Karel Tichota.

Autor: Daniel Seifert

18.6.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 30 696 Kč Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel ŘIDIČ KOLOVÉHO NAKLADAČE - DĚLNÍK V ÚPRAVĚ SUROVIN. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30696 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ŘIDIČ KOLOVÉHO NAKLADAČE - DĚLNÍK V ÚPRAVĚ SUROVIN, Kontakt: pí Michálková Jana, tel.: 353366206,739541006, e-mail: michalkova@sedlecky-kaolin.cz, Pracoví doba: 6:00 - 14:30, Řidičský průkaz sk. C, T, průkaz strojníka - kolové nakladače, platné osvědčení., Nabízíme podnikové stravování.. Pracoviště: Sedlecký kaolin a.s. - oo1, 362 25 Nová Role. Informace: Jana Michálková, +420 353 366 206,739 541 006. Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Ostatní pracovníci ostrahy a 21 000 Kč Operátoři bezpečnostních služeb operátor/ka pultu centrální ochrany. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: operátor/ka pultu centrální ochrany, Kontakt: pí Valuchová Alena, tel.: 777911932, e-mail: personalni@safeguard.cz, , Práce na pultu centrální ochrany - vyhodnocování přijatých signálů ze zabezpečovacích systémů, koordinace výjezdových skupin a ostrahy při zásazích, telefonická komunikace s kontaktními osobami., Absolvent možný, na pracovní pozici zaškolíme. Požadujeme výpis z rejstříku trestu, uživatelskou znalost pc.. Pracoviště: Safequard service a.s. - oo1, 360 01 Karlovy Vary 1. Informace: Alena Valuchová, +420 777 911 932. Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 15 000 Kč Pomocníci v kuchyni POMOCNÁ SÍLA DO KUCHYNĚ. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POMOCNÁ SÍLA DO KUCHYNĚ, Kontakt: pí Ing. Stachová Terézia, e-mail: hr.manager@savoywestend.cz, Životopisy zasílat na uvedený e-mail., , PRACOVNÍ NÁPLŇ: , - mytí nádobí, úklid, čištění zeleniny, , POŽADUJEME: , - praxe na podobné pozici vítaná, pracovitost, spolehlivost, TR bez záznamu. Akceptujeme rovněž Osvědčení o získání profesní kvalifikace podle Národní soustavy kvalifikací., , NABÍZÍME: , - stabilní zázemí, zaměstnanecké benefity, - prémie, dotované stravování, příspěvek na dopravu, věrnostní odměny, sick days. Pracoviště: Savoy westend hotel, s.r.o. - 001, Petra Velikého, č.p. 583, 360 01 Karlovy Vary 1. Informace: Terézia Stachová, +420 731 618 515. Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 12 200 Kč Ostatní uklízeči a pomocníci UKLÍZEČ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: UKLÍZEČ, Kontakt: pí Budzko Krystsina, tel.: 727 846 539 (9:00 - 16:00), Dobu pohovoru si sjednejte předem prostřednictvím uvedeného telefonu., Náplň práce: zajištění pořádku a čistoty, skladování potravinářských surovin, příprava teplých nápojů, výpomoc při výrobě jídel., Předpokladem pro výkon inzerované pozice je spolehlivost, smysl pro čistotu a pořádek, čest a morálka, čistý upravený zevnějšek., Při pohovoru mít s sebou životopis, zápočtový list a potravinářský průkaz.. Pracoviště: Dalamis s.r.o. - 000, 360 01 Karlovy Vary 1. Informace: Krystsina Budzko, +420 727 846 539.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Viktoria se představí na půdě Berouna

Jediné krajské derby v rámci Fortuna Divize bude k vidění od 14.00 hodin v sobotu 10. listopadu na stadionu FK Ostrov, tam dorazí Olympie Březová.

Je to tady, krajské derby

Slávisté zamíří do Velvar

Karlovy Vary – Ještě ani pořádně neodezněla hořká pachuť z projetého duelu s Benešovem, kde hráči karlovarské Slavie totálně propadli v závěru duelu a museli skousnout prohru 3:4, a už musí směrovat své myšlenky na sobotního soupeře TJ Velvary.

Tabulka Z V R P S B
1. SK Slavia Praha 15 12 1 2 37:11 37
2. FC Viktoria Plzeň 15 11 2 2 22:13 35
3. AC Sparta Praha 15 9 3 3 28:12 30
4. FK Jablonec 15 9 2 4 33:14 29
5. FC Baník Ostrava 15 8 3 4 21:12 27
6. FC Fastav Zlín 15 8 3 4 22:14 27
7. FC Slovan Liberec 15 6 5 4 15:13 23
8. FK Mladá Boleslav 15 5 3 7 28:30 18
9. SFC Opava 15 5 2 8 20:23 17
10. FK Teplice 15 4 4 7 17:23 16
11. Bohemians Praha 1905 15 4 4 7 16:23 16
ZOBRAZIT CELOU TABULKU

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT