Co jméno, to fotbalový pojem. Na tom by nebylo nic divného, ale proč zrovna Blšany, které se po sestupu z první fotbalové ligy zastavily až v divizní soutěži, kde bojují navíc o záchranu?
„Chceme blšanskému fotbalu pomoci. Navíc všichni bydlíme na trase Karlovy Vary – Praha,“ hlásí ostrovský rodák a trenér Blšan Josef Němec.
„Domluvili jsme se, že bychom zkusili s naší sportovní společností Blšanům pomoci udržet divizní soutěž, ale nejen to, chtěli bychom, aby tu vše opět fungovalo, to znamená akademie, příprava mladých talentovaných fotbalistů a soustředění týmů,“ přidal se a Janoušek.
Jenže do fotbalu se shánějí peníze velmi těžko, navíc když je na denním pořádku ekonomická krize. „Máme za sebou dva zahraniční partnery, kteří nás velice podporují,“ vysvětloval Janoušek, sportovní ředitel klubu.
Třetím do party pak je abertamský rodák, a autor sto sedmdesáti šesti ligových branek, který navíc patřil k postrachům nejednoho mužstva kanonýr Horst Siegl. Ten zamířil do Blšan společně se svými kamarády exsparťany Michalem Horňákem a Zdeňkem Svododou z Votic, kde naposledy společně působili. „Chtěli jsme na sklonku kariéry si spolu ještě zahrát,“ podotýká Horst Siegl.
A není divu, sportovní areál, který se v Blšanech během let vybudoval, jim mohou závidět všichni fotbaloví nadšenci. Šest až osm trávnatých ploch, rehabilitační středisko, hotel, to vše najdete ve fotbalovém areálu FK Chmel Blšany.
Týmu, ve kterém působil i brankář Chelsea Petr Čech, mají pomoci zpátky na výsluní i ostřílené fotbalové ikony českého fotbalu.
Kdo?
Například Horst Siegl, Zdeněk Svoboda, Michal Horňák, kteří zažili svá nejlepší fotbalová léta v pražské Spartě. Dále pak Radek Krejčík, který kdysi stejně jako Josef Němec oblékal dres Viktorie Žižkov. A jak se dá sehnat tolik skvělých fotbalistů do jednoho týmu?
„Všechno máme na kamarádské bázi,“ vysvětloval Josef Němec.
On se tak postavil do čela týmu, který se chce v divizní soutěži udržet, pomáhat mu v tom bude i Horst Siegl. Proto ještě posilování týmu není u konce. „Ještě jednáme o dvou posilách,“ podotkl Janoušek. Vstup do soutěže však neměly Blšany nijak dobrý. V úvodním jarním kole podlehli Chomutovu těsně 0:1.
Ve druhém si však již odvezli ze hřiště rezervy Mostu cenné vítězství 3:0.
„Velmi dobře obě utkání odehráli naši dorostenci, oba hrají na kraji obrany. U nás je jedno, kdo dá branku, táhneme za jeden provaz, jako jeden tým,“ upozorňuje lodivod Němec.
V neděli jeho tým přivítá v domácím prostředí nováčka z Toužimi. „Chtěli jsme utkání odehrát již v pátek od devatenácti hodin, to se nepovedlo a nezadařilo se nám ani odehrát utkání v neděli od čtyř hodin, takže ho odehrajeme v nedělním dopoledni. Je to velká škoda, jelikož si myslím, že by v pátek nebo v neděli odpoledne přišlo více lidí, ale rozhodnutí Toužimi respektuji, i když mne to mrzí,“ smutně bilancoval blšanský kouč.
A cíl? „Potřebujeme každý bod, navíc hrajeme v domácím prostředí, to znamená, že musíme vyhrát,“ varuje soupeře Josef Němec. To potvrdil i Horst Siegl, který teď režíruje hru Blšan.
„Na utkání s Chomutovem jsme se dávali narychlo dohromady a bylo nás akorát jedenáct. Navíc v týmu nastoupili čtyři dorostenci, kteří určitě odvedli své maximum. V závěru duelu jsme pak byli blizoučko vyrovnání, ale nevyšlo nám to,“ smutně okomentoval premiérovou prohru ´nových´ Blšan snajpr Horst Siegl.
Ve druhém pak zamířily Blšany na horkou půdu rezervy z Mostu. „V Mostě jsme odehráli utkání na umělce, i když se mělo hrát na přírodní trávě. Ale nám umělka sedla. Navíc nám hodně pomohli novicové v našem dresu Krejčík a Vlček. Myslím si, že jsme utkání jednoznačně zaslouženě vyhráli,“ liboval si Siegl. V neděli pak jeho tým bude hostit v domácí premiéře Toužim, ta naposledy zdolala Nový Bor 1:0.
„Víme, že v tomto zápase půjde o šest bodů, jelikož oba týmy se potácejí v sestupovém pásmu. My ale hrajeme poprvé na domácím hřišti, a proto chceme vyhrát, tímto bychom rádi pozvali fanoušky,“ láká věrné fandy blšanské kopané do ochozů stadionu obávaný kanonýr. Divizní utkání načne svou kapitolu v Blšanech v neděli 29. března od 10.15 hodin.