Současnost
Fotbalová mládež v Ostrově má tradici. Patří mezi nejkvalitnější v kraji, jak co do počtu dětí, které aktivně hrají, tak i úspěchy, kterých dosáhla. V minulosti se v Ostrově hrála žákovská liga i dorostenecká divize. Někteří současní hráči A-týmu mužů pamatují zápasy s Kladnem, Ústím, ale i Plzní nebo pražskými Bohemians. „Dnes bohužel ostrovští mladí hráči nemůžou tyto soutěže hrát za Ostrov, ale ve velkém počtu zásobujeme a doplňujeme týmy Baníku Sokolov a FC Karlovy Vary, dokonce i Slavie Praha a FK Teplice, které hrají žákovské ligy," vysvětluje předseda FK Ostrov Pavel Bursík.

Dá se říct, že po slabších letech, kdy to s mládeží v Ostrově nevypadalo moc dobře, došlo před osmi lety k restartu a nyní je u dětí v Ostrově o fotbal velký zájem. První impuls k tomuto rozvoji zařídil pan Ivan Filip a později se přidali Michal Süttö, Josef Zeronik a Pavel Bursík. „Nesmíme zapomenout i na trenéra Karla Příhodu, kterému prošlo rukama již několik generací," upozornil předseda FK.

V současné době tak má FK Ostrov širokou mládežnickou základnu. Tu pak každoročně rozšiřují po fotbalových náborech. „Pravidelně organizujeme nábory, a to především začátkem školního roku. O fotbalové nábory je velký zájem, kdy k nám průměrně dorazí až padesát dětí," pochvaloval si Bursík.

Jedním z důležitých faktorů pro ostrovský klub je kvalifikace trenérů. „Snažíme se zajistit k jednotlivým kategoriím kvalitní trenéry a podporujeme je při zvyšování kvalifikace a získání trenérské licence. Jako jediní v kraji jsme splnili podmínky pro udělení krajského fotbalového střediska mládeže, určeného pro kluby s ucelenou strukturou mládeže, což znamená od přípravek přes žáky až po dorosty," odtajnil první muž fotbalového Ostrova. Nedílnou součástí kvalitních tréninků jsou i skvělé podmínky, kterémi se v Ostrově mohou pochlubit.

„Ve spolupráci s MDDM Ostrov jsou zajištěny kvalitní podmínky pro trénování. K dispozici je několik travnatých hřišť, umělá tráva s osvětlením, mnoho tréninkových pomůcek," podotkl Bursík. Jedinou překážkou jsou šatny, které však v nejbližším období obléknou nový háv.

„Bohužel nám zatím chybí kvalitní zázemí, a to moderní šatny, ale i na tom intenzivně pracujeme a věříme ve zlepšení v následujících letech," přeje si za všechny Bursík. Ostrov pravidelně organizuje a zúčastňuje se zimních turnajů, kde si děti mohou vyzkoušet své fotbalové dovednosti i s mužstvy mimo Karlovarský kraj. „Pořádáme také pro dětské kategorie zájezdy na turnaje do zahraničí, kde sportovními úspěchy velice dobře reprezentujeme město Ostrov. Například jezdíme do Itálie do města Pisa, kde se utkávají týmy z celé Evropy, letos jich tam bylo celkem 230. My v této konkurenci brali 1. a 3. místo. Dále pak ještě jezdíme na turnaje do italských měst Rimini a Fano," hlásí úspěchy ze zahraničí Bursík.

Den plný fotbalu
Několik let patří město Ostrov akci Den plný fotbalu, tedy fotbalovému turnaji pro mládež, který společně pořádá FK Ostrov a MDDM Ostrov. Do města, které se rozkládá pod vrcholky Krušných hor, tak zavítají kluby ze všech koutů republiky. I letos tomu nebude jinak. Na programu bude již 6. ročník fotbalové akce pod názvem Ostrov plný fotbalu. V rámci této akce se uskuteční celkem šest žákovských turnajů od nejmladších přípravek až po starší žáky. Během jednoho dne se tak odehraje šest samostatných turnajů, kterých se zúčastní kolem 55 žákovských družstev od pěti do dvanácti let, což čítá okolo 500 fotbalových nadějí.

V letošním roce se utkají tyto kategorie – fotbalová školička (ročník 2007), mladší přípravka (2006), mladší přípravka (2005), starší přípravka (2004), starší přípravka (2003), mladší žáci (2002), starší žáci (2001). Do Ostrova jsou opět pozvána mužstva z České republiky nejen z Karlovarského, ale také Středočeského, Plzeňského a Ústeckého kraje. Punc mezinárodnosti pak dávají oblíbenému turnaji týmy z Německa.

„V minulých ročnících zavítalo na fotbalový stadion, kde se soupeřilo na osmi připravených hřištích, okolo 1.200 diváků a příznivců kopané. Součástí turnaje jsou i doprovodné akce spojené s propagací fotbalu, např. ukázky z fotbalové artistiky pana Skorkovského, focení s ligovým mistrovským pohárem a další," vysvětlil jeden z hlavních organizátorů Ivan Filip. Více informací o minulých ročnících mládežnického turnaje lze zhlédnout na webových stránkách www.ostrovplnyfotbalu.cz.

Úspěchy
Nyní hrají mládežnické týmy Ostrova krajský přebor, kde se pravidelně umisťují na předních místech a velmi často jej i vyhrávají. Patří tak k nejúspěšnějším v Karlovarském kraji. Několikrát se dostaly na mistrovství republiky, a to v letech 2009, 2010 a 2011, kde byly vždy důstojnými soupeři prvoligovým mužstvům, jako je Sparta, Ostrava, Olomouc nebo Slavie, a kde získali i individuální ceny nejlepší brankář a nejlepší střelec. Pochlubit se mohou v Ostrově i titulem Karlovarského krajského přeboru mladších přípravek 2010.

Jako vítěz se účastnili mistrovství České republiky vítězů krajských přeborů, kde obsadili pod taktovkou trenéra Zeronika 3. místo. Další triumf přidali v Karlovarském krajském přeboru starších přípravek 2010. Jako vítěz se zúčastnili v Českých Budějovicích mistrovství České republiky vítězů krajských přeborů, kde ve velké konkurenci obsadili pod vedením koučů Bursíka a Sütta 4. místo z patnácti týmů, které vyhrály své krajské přebory.

Budoucnost
„Naši budoucnost vidíme v mládeži, to je pro nás priorita. Věříme, že se nám podaří udržet zájem dětí o fotbal v Ostrově a vychovat dostatečný počet kvalitních hráčů a zajistit budoucnost ostrovského fotbalu," nechal nahlédnout do plánů či cílů ostrovského klubu Bursík a pokračoval: „Toho lze dosáhnout pouze dlouhodobou a trpělivou prací a nabídkou kvalitních podmínek a uspět tak v konkurenci ostatních kolektivních sportů, především nyní populárního florbalu. Věříme, že bychom mohli do budoucna postavit kvalitní dospělé mužstvo, jehož základem budou vlastní odchovanci, a hrát vyšší soutěž než krajský přebor."

FK Ostrov – fotbalový klub – mládež

FK Ostrov
U Nemocnice 1202
363 01, Ostrov
webové stránky: fkostrov.klubweb.cz
Mládežnické týmy:
Fotbalová školička ( 2009 a mladší) – trenér: Pražák
Elévové (2007, 2008) – trenéři: Příhoda, Fiala
Mladší přípravka I (2005) – trenéři: Šťástka, Mokrusch
Mladší přípravka II (2006) – trenéři: Karbula, Petrů
Starší přípravka (2003, 2004) – trenéři: Kodajek, Pohlodek, Hekl
Mladší žáci (2001, 2002) – trenéři: Zeronik, Brichcín
Starší žáci (2009) – trenéři: Bursík, Sütto
Dorost ( 2008 a starší) – trenéři: Štessl, Dvořák, Koláček