Už v příštím roce by mohli dobrovolní hasiči z Nových Hamrů znovu vyjíždět k požárům. Taková je alespoň vize jejich současného velitele Josefa Buchara
„Znamená to, že musíme vycvičit zásahovou jednotku. Dobrovolní hasiči v Nových Hamrech mají 15 členů, do výjezdu bychom postavili jednotku 5 + 1. Vycvičit ale chceme více lidí, aby mohli zaskakovat za zaneprázdněné hasiče,“ nastínil Buchar.

Situace v Nových Hamrech nebyla růžová. „Dlouho se tady prakticky nic nedělo. Jen se pravidelně jezdilo s autem na technickou kontrolu. Činnost jednotky se omezovala na spolupráci při organizování dětského dne, stavění máje či pálení čarodějnic. Jednou za rok pak hasiči uspořádali valnou hromadu. A tím to končilo,“ vylíčil situaci z doby nedávno minulé velitel. Podle toho také vypadala zbrojnice. „Byl v ní pořádný binec,“ posteskl si velitel.

Vloni se navíc rozpadl po odstoupení náměstka hasičského starosty výbor. „Založili jsme proto nový. Letos se nám podařilo navázat na dosavadní činnost hasičů. Čeká nás ale perný výcvik,“ řekl Buchar. Díky vstřícnosti obecního úřadu se novému veliteli podařilo získat prostředky na nejnutnější úpravy zbrojnice. „Zbrojnice dostala novou fasádu, podařilo se spravit místy rozbitou podlahu… Teď připravujeme naše výjezdové vozidlo Praga V3S na pravidelnou technickou kontrolu. Čeká nás ještě údržba tří hasičských čerpadel. Musíme je rozebrat, a zjistit, zda jsme schopni opravit je svépomocí, nebo jestli na to budeme muset najmout specializovanou firmu. Otázkou je, zda bychom na takovou opravu sehnali peníze,“ řekl Buchar.

O požární ochranu Nových Hamrů se dosud na základě smlouvy starají dobrovolníci z Nejdku. To ale hodlá současný velitel alespoň částečně změnit.

Nemůžeme se sice pustit do boje s velkým ohněm. Mohli bychom ale být alespoň natolik akceschopní, že bychom byli profesionálům či lépe vybaveným dobrovolníkům takříkajíc k ruce. Chceme hlavně dokázat starším členům sboru, že se i v Nových Hamrech dá něco dokázat. Jen když je chuť,“ dodal velitel.