Těmi prvními, kteří tak lidem ve městě pomáhají, jsou slavkovští dobrovolní hasiči. „Jsme zařazeni do kategorie JPO II., což znamená, že musíme po vyhlášení poplachu vyjet do pěti minut. A tento limit se daří plnit, takže u zásahu můžeme být o deset i více minut dřív, než profesionální kolegové. A pro toho, kdo potřebuje pomoct, je každá minuta čekání velice dlouhá,“ tvrdí velitel slavkovských hasičů Martin Kasal.

První zmínky o hasičích v Horním Slavkově jsou už z roku 1864. Tenkrát měl spolek tělovýchovný a hasičský 89 členů. V současné době drží dvanáct členů zásahové jednotky nepřetržitou pohotovost, další členové jsou připraveni posílit zásahové družstvo a v neposlední řadě se připravují nováčkové například z řad hasičských dorostenců.

Velkým problémem jednotky je zastaralá technika. „Je to takový fenomén dobrovolných sborů. Naštěstí se díky pochopení zřizovatelů sborů, tedy měst a obcí, daří tento problém postupně řešit. Novou zásahovou techniku totiž musí koupit ze svého město,“ vysvětluje velitel.

Slavkovský sbor má v garážích dvě zásahové cisterny a osobní velitelský vůz. Obě dvě cisterny jsou více než dvacet let staré a jejich údržba je velmi nákladná a pracná. „Když si například budou technické služby kupovat nové nákladní auto třeba na svoz odpadu, dají za něj i se zařízením na lisování odpadu dva až tři miliony. To je celkem dost. Nová cisterna pro hasiče ale vyjde minimálně na šest milionů. A to bez vybavení,“ zdůraznil velitel.

Právě velmi vysoké pořizovací náklady jsou překážkou, proč u dobrovolných sborů slouží přestárlá auta. Ve Slavkově by se to ale mohlo změnit už příští rok. Město zažádalo o státní dotaci na pořízení nového zásahového vozidla a pokud stát na koupi cisterny přispěje a město ve svém rozpočtu najde i zbývající potřebnou částku, mohou se slavkovští hasiči začít těšit na zcela nové auto.

A proč o něj slavkovští hasiči tolik usilují? I profesionální hasiči uznávají, že bez pomoci dobrovolných kolegů by jejich práce byla mnohem těžší. Slavkovská jednotka zasahuje u velmi širokého spektra druhů zásahů. Prakticky nemůže kvůli chybějícímu vybavení a výcviku zasahovat jen u událostí chemických havárií a ve výbavě sboru chybí také hydraulické vyprošťovací zařízení na těžké dopravní nehody. Jinak jsou slavkovští hasiči volání ke všem typům událostí. Každý rok tak řeší nejrůznější požáry, likvidují následky dopravních nehod či poskytují technickou pomoc ať už je to odstraňování překážek nebo čerpání vody a podobně. A to nejen přímo v Horním Slavkově. Jen letos už například zasahovali i v Krásně, Lokti, Bečově, Krásném Jezu, v Novém Sedle či ve Vřesové.

Horní Slavkov si ale kolegové z ostatních sborů pamatují i z jiného důvodu. Na velmi dobré úrovni je zde totiž práce s hasičskou mládeží. Výrazné soutěžní úspěchy družstev žáků z Horního Slavkova jsou opravdu známé v celém kraji nebo i v sousedním Plzeňském kraji. A potěšující je, že řada z těchto žáků, kteří už dorostli do dospělosti, mají velký zájem nadále pracovat v jednotce a při zásazích pomáhat těm, kteří jejich pomoc potřebují.

Pro informovanost o dění v jednotce fungují od letošního roku webové stránky sboru na adrese www.hasici-slavkov.estranky.cz.