„Je to hlavně o srdíčku. Práci u sboru musí člověk dát pořádný kus svého volného času, sil a práce,“ říká dvaašedesátiletý jubilant, který, jak sám tvrdí, nyní chodí do zbrojnice „jako na zahrádku“. Shánět novou krev je podle něj stále složitější. „Za poslední roky jsme do jednotky přijali deset mladých kluků. Zbyli čtyři… Jsme ale rádi za každou dušičku, kterou práce u sboru za srdíčko chytne,“ přibližuje problémy dobrovolných hasičů Nápravník.

Jeho slova potvrzuje i současný, v pořadí čtrnáctý velitel nejdecké jednotky František Němec. „Střední a starší generace hasičů odrůstá. Je tedy nutné nalít mladou krev. Jenomže problém je v tom, že mladí často dojíždějí za prací do vzdálených míst, a nejsou tedy k dispozici pokaždé, když je potřebujeme,“ vysvětluje velitel.

I tak ovšem v Nejdku drží stálou pohotovost družstvo 3 + 1. „A v případě nutnosti si vypomáháme s nedalekými dobrovolníky z Pozorky,“ doplňuje Němec.

Jednotka nejdeckých dobrovolných hasičů vznikla v roce 1868. Ta současná má dvaadvacet členů zásahové jednotky. Mezi dobrovolníky však pracuje sedmatřicet mužů. „Měli jsme i soutěžní tým žen, ale ten už je minulostí. Jeho někdejší členky jsou teď velmi aktivními členkami sdružení,“ přibližuje Němec současné složení „svého“ týmu.

Z žen se rekrutuje i dlouhá léta nejmladší členka sboru, dnes patnáctiletá dcera někdejšího velitele Kateřina Macháčková. Ale vzhledem k tomu, že Kateřina se chce za ženy účastnit i soutěží, přestoupila do už zmiňované dobrovolnické jednotky v Pozorce.

Jako správní hasiči se i ti nejdečtí starají nejen o to, aby ve městě neřádil červený kohout, ale i pořádný kus zábavy. Nechybí hasičský ples, zábavy, přednášky na školách, ukázky techniky…

Mezi kolegy z jednotek v širokém dalekém okolí si vydobyla dobré jméno i soutěž O plaketu svatého Floriána. Letos se uskuteční její 16. ročník. Právě při pořádání podobných akcí výrazně pomáhají starší členové hasičského spolku.

„V Nejdku patří v současné době k těm nejaktivnějším a nejplatnějším členům Honza Človiečok, který v šedesátých letech jednotku vedl. Jeho práce sice není navenek patrná, ale pro samotnou činnost dobrovolných hasičů je více než důležitá,“ vyzdvihl přínos aktivních lidí Němec.

Kozlův počin

Život dobrovolných hasičů s sebou přináší tragické i úsměvné okamžiky. „Z těch smutných se musí člověk rychle oklepat, jinak by se z toho zbláznil,“ tvrdí velitel nejdeckých dobrovolníků František Němec. Mezi ty nejsmutnější okamžiky patří požár z roku 1973, kdy v jednom z domů uhořelo pět dětí. Z nedávné minulosti to pak podle jeho slov byla tragická dopravní nehoda z loňského roku, při které zahynulo pět lidí.

Zásahů, nad kterými zůstává rozum stát, a kterým se hasiči i po letech smějí, je ovšem také nepočítaně.

„Věřili byste, že v zimě může hořet studna? My tomu věřit nechtěli, operační to musel zopakovat. Ale bylo to tak. Začala hořet sláma, kterou bylo obalené čerpadlo ve studni. A takový požár vodovodního potrubí je také zásahem, na který se nezapomíná,“ vzpomíná veterán jednotky Aois Nápravník.