S trochou nadsázky by se dalo říci, že do roku 1997 by člověk akceschopnou jednotku dobrovolných hasičů v Hájku hledal jenom těžko. Před tímto rokem disponovali háječtí dobrovolníci pouze přívěsným vozíkem, který k zásahům tahalo nákladní auto. Toho roku se ovšem situace změnila. Díky pochopení tehdejší starostky Jaroslavy Pátkové se podařilo sehnat ojetou Avii Furgon. Zcela civilní auto dobrovolníci vlastními silami přestavěli na hasičský speciál.

„Čtyři kluci se domluvili, začali chodit na brigády a vydělali půlku částky potřebné na zakoupení vozu,“ líčí začátky aktivní hasičiny v Hájku Pavel Novotný, starosta místního hasičského sboru. „Začali jsme se tehdy aktivně zapojovat do výjezdů. Prostě jsme zrušili taneční kroužek, a začali s normální hasičinou,“ dodává v narážce na to, že do té doby hasiči plnili spíše funkci nositele kultury.

O čtyři roky později, tedy v roce 2001, nastoupil k jednotce její současný velitel Tomáš Bartůněk. A akceschopnost hájeckých hasičů šla opět nahoru. „V roce 2005 se v Hájku začalo mluvit o nákupu cisterny. Podařilo se nám sehnat notně ojetou cisternu Škoda 706 RT CAS. Byla ovšem v naprosto dezolátním stavu. Svépomocí jsme ji dali do pořádku natolik, že jsme krajské hasičské vedení požádali o zvýšení kategorie. Od té doby fungujeme jako JPO III. Ruku v ruce s tímto ´povýšením´ šlo také vybavování jednotky potřebnou výstrojí a výcvik hasičů“ říká velitel. Doslouživší Avie prodali hasiči do Hoštic známých ze série Slunce, seno…´

Od loňského roku mají háječtí hasiči k dispozici cisterny hned tři. Vedle veterána Škody 706 jsou to vozy Tatra a Liaz. „Starosta Vít Hromádko je dokázal sehnat v sokolovské chemičce jako odepsané z výjezdu,“ doplňuje velitel dobrovlníků. I na těchto vozech byla spousta práce. „Pomohli nám naši partneři a kamarádi jak z řad jiných jednotek hasičů, tak ze spolupracujících firem. A hlavně partnerky. Kdyby nebylo pochopení a vstřícnosti našich žen a přítelkyň, hasičinu bychom asi dělat ani nemohli,“ nešetří slovy chvály na něžnou část hasičských rodin Pavel Novotný.

Jednotka dobrovolných hasičů vznikla v Hájku v roce 1887. Stará kronika se bohužel ztratila, o tu novou se stará osobně starosta sboru.

V současné době čítá výjezdová skupina jedenáct členů. Celý sbor má šestadvacet členů a tři takříkajíc čekatele. Tři mladí členové hájecké jednotky se dostali na střední hasičskou školu do Chomutova. Vloni vyjeli dobrovolníci k 31 zásahům. Do letošního srpna jich mají na kontě dvě desítky.