Sbor se však neohlíží do minulosti, ale pracuje stále dál a členové stále hledají jak práci sboru ještě více vylepšit a zefektivnit. Potvrdil to Robert Petro, velitel sboru. „Skutečně je stále na čem pracovat, co se učit a nikdy se nedá říct, že teď je už vše dokonalé. Pořád se snažíme vylepšovat naše technické vybavení, spolupracujeme s ostatními sbory a děláme maximum proto, abychom byli kdykoliv schopni pomoci tam, kde je potřeba,“ konstatoval velitel.

V letošním roce už se členové sboru asistovali při několika zásazích. „Práce dobrovolných hasičů rozhodně není pouze o zásahu při požárech, ale také o asistenci při řadě jiných katastrof a problémů. Někdo by to možná ani nečekal, ale pomáhali jsme například i při čištění kanaliazace apodobně. Jsme tady v podstatě pro všechno,“ dodal Petro.

Přestože vybavení hornoblatenských hasičů není zrovna ukázkou moderní techniky, hasiči na starší vozy nežehrají, naopak se je snaží udržet v co nejlepším stavu.

„Máme tady kromě novějšího vozu Nissan Patrol spíše auta, které už mnoho lidí nazývá veterány. Jde o dva vozy V3S z nichž jeden je z roku 1958 a druhý 1960. Svépomocí je však udržujeme v takovém stavu, aby byly vždy schopné zásahu. Samozřejmě bychom přivítali novější vozy, ale pracujeme s tím, co máme k dispozici. Jinak to samozřejmě ani nejde. Na druhou stranu jsme například letos dostali nové zásahové obleky a také šest párů speciálních bot pro zásahy,“ konstatoval Petro, velitel hornoblatenských dobrovolných hasičů.

Sbory dobrovolných hasičů by nemohly dobře fungovat bez spolupráce s dobrovolníky z okolí. „Bez toho to skutečně nejde. Jsme ve stálém kontaktu s ostatními oddíly, například máme velmi dobrou spolupráci se sbory z Božího Daru, nebo Potůček,“ řekl Petro.

O budoucnost hasičského sboru se Petro nebojí. „Jsem velmi rád, že je cítit, že o toto řemeslo mají zájem i místní mladí lidé. To je moc dobře když člověk ví, že se najdou další lidé ochotní pro zdejší občany pracovat a pomáhat jim. Zároveň máme také ve sboru dost žen, Budeme tedy dál pokračovat v našem poslání,“ nastínil velitel.