O kom je řeč? O Kurtu Třebovi (Strejda) a hasičském speciálu Praga V3S (Vejda).

„Byli jsme parta osmi elektrikářů a jednoho chladírenského mechanika. V roce 1952 jsme všichni nastoupili k dobrovolným hasičům,“ vzpomíná na začátky práce u „dobráků“ Kurt Třeba. O čtyři roky později se stal velitelem jednotky.

V této funkci vydržel neuvěřitelných 36 let! Do roku 2002 pak vykonával funkci starosty sboru v Pozorce, dnes je už „pouze“ jeho náměstkem.

Pozorští hasiči o Strejdovi bez nadsázky říkají, že je chodící kronikou jednotky. „ V kolikátém roce jsme postavili svépomocí současnou zbrojnici? Počkejte, podívám se,“ a otevírá ohmatané desky poznámkového bloku, v němž jsou zanesené snad veškeré události od roku 1952. „Tak to bylo v letech 1968 až 1970,“ odpovídá vzápětí.

Kurt Třeba má ve své sbírce prakticky všechna hasičská vyznamenání. Včetně toho nejvyššího – Čestné medaile Hasičského záchranného sboru České republiky, kterou dostal v roce 2004. „Chybí mi vlastně pouze medaile za statečnost,“ tvrdí. Vzápětí ale dodává: „Sám nejste nic. Kdyby nebylo party skvělých lidí, kteří se nebojí makat, nebyl bych ani já.“

A Vejda? To základní už bylo řečeno. Hasičský speciál Praga V3S. Vlastně jenom dohromady poskládaná hromada šroubů, matiček a bůh ví čeho ještě. Jenomže ta hromada je naprosto unikátní. Pozorští hasiči si ji upravili tak, že žádnou podobnou v Česku ani nikde jinde nepotkáte.

U hasičů v republice dodnes slouží přibližně dvacítka obdobných pragovek. Vůz, který v mnoha případech hravě strčí do kapsy nejmodernější hasičské speciály, se už ale zvolna chystá do důchodu. „Příští rok bychom měli dostat novou cisternu. Shodou okolností to bude také vůz značky Praga, ale podstatně modernější Praga Golden. A tak Vejda půjde z domu. Nebude to lehké loučení. Rozhodně ji nedáme někomu, kdo by ji dál huntoval. Půjde do muzea,“ říká Jiří Mlateček, současný, v pořadí desátý velitel pozorských dobrovolníků.

Zájem už podle jeho slov projevili z hasičského muzea v Pečkách. „Nejraději bych ale, kdyby stála v technickém muzeu,“ dodává Mlateček.
Historie jednotky dobrovolných hasičů v Pozorce se začala psát v roce 1902. V současné době tvoří členskou základnu 54 lidí, z toho je 16 v zásahové jednotce. Jednotka je zařazena do kategorie JPO III. Pozorští hasiči vyjíždějí průměrně ke třiceti událostem ročně.

Jsou vybaveni třemi zásahovými vozy – cisternou Škoda 706 CAS 24 (její úprava v podání pozorských hasičů se dostala na stránky magazínu Rescue Report), Avia 31 turbo a už zmiňovanou pragovkou. Její přesné označení je Praga CAS 16 PV3S.