„Technická pomoc je vše, co nejsou požáry nebo nehody. Pro představu. Patří sem například odstraňování překážek, čerpání vody, otvírání uzavřených prostor, transporty pacientů, ale i zajištění přistání záchranářského vrtulníku," uvedl mluvčí krajských hasičů Martin Kasal.

Do technických zásahů patří i pomoc zvířatům.

Chebští hasiči tak v Dolním Žandově pomáhali při sundávání vajíček z čapího hnízda poté, co jim matka uhynula. Hasiči zachránili čtyři vejce, která pak předala ornitologické společnosti v Tachově.

Ve Žluticích hasiči zase zachraňovali spolu s odborníky z odchytové stanice mývala, který utekl na strom. Zvíře mělo přední tlapku v ocelové pasti a uteklo na strom, kde ho našli jeho zachránci. Hasiči z Toužimi vyjeli k odchytu lišky, která se zaběhla do mateřské školy.

Situací, kdy hasiči pomáhají při přistávání záchranářského vrtulníku, bylo vloni mnoho.

Například na Sokolovsku přiletěl na pomoc muži z Oloví, kterého bylo nutné transportovat do nemocnice po pádu z výšky. V dalším případě přistával vrtulník v Lokti pod hradem. Opět se jednalo o pád z výšky.

Hasiči rovněž zajistili přistání vrtulníku v Nejdku, kde mezitím vyprostili muže, jemuž se zaklínila ruka ve stroji.

A další příklad technické pomoci. Byla to záchrana muže, který skončil v rybníce u Libavského Údolí. Místo nehody bylo těžko přístupné, tak museli vyrazit hasiči. Ti zraněného muže převezli na čtyřkolce.

Další akcí s využitím čtyřkolky byl výjezd do vojenského prostoru pro postřeleného myslivce.

Hasiči zasahují i v případě, kdy je třeba odčerpávat vodu. V loňském roce zasahovali například při vydatných deštích.

V Mariánských Lázních například hasiči odčerpávali vodu ze zatopené garáže. Voda potrápila i Rosnice. Hasiči zde museli snížit hladinu vody v rybníku, jehož odtokl se ucpal a voda přetékala do okolí. Hasiči nakonec museli snížit hladinu rybníka o celý jeden metr.

Do technické pomoci náleží i otvírání uzavřených prostor. Hasiči z Kraslic pomohli muži ve Stříbrné dostat se do domu. Z toho se stala ledová pevnost poté, co mu v době jeho nepřítomnosti praskla voda, která zaplavila dům a následně zmrzla.

Nedaleko Dolního Rychnova zase museli hasiči vyprošťovat muže s paraglidingovým padákem. Pomáhali mu sokolovští hasiči a lezecká skupina hasičů z Chebu a Karlových Varů.

Hasiči často také odstraňují překážky. V tomto případě jde nejčastěji o popadané stromy.

Mezi Nejdkem a Novou Rolí tak vloni odstraňovali spadlý strom, do kterého narazil vlak. Stejný problém řešili i jejich kolegové v Chebu, kde u obce Suchá na osobní vlak spadl strom.