Hokejisté Vítkovic doma vybojovali v utkání 17. kola proti Karlovým Varům dva body za vítězství 2:1 po samostatných nájezdech. Vydřenou výhru viděl přímo v hale společně se čtyřmi a půl tisícovkami diváků ostravský rodák a tenisová legenda Ivan Lendl. Vítěznou branku si připsal útočník Petr Pohl. Západočeši nenavázali na předchozích pět výher na vítkovickém ledě.

„Hráči vzpomínali na loňskou sezonu, kdy tady oba zápasy zvládli a bodovali. Měli jsme blízko ke třem bodům i dnes. Bohužel jsme nevyužili přesilovku v závěru základní hrací doby,“ smutnil kouč Karlových Varů Antonín Stavjaňa.

Vítkovičtí zvítězili počtvrté v řadě před vlastními fanoušky. Nic jim nevadilo, že to tentokrát nebyl plný bodový zisk. „Chtěli jsme pohlídat hlavně jejich přesilovky, ty mají nejlepší v lize. Snažili jsme se pokrývat hráče před branou, protože ti jsou velice silní. Jsme rádi, že jsme alespoň ty dva body ubojovali. Už jen proto, že Vary jsou venku hodně dobré,“ těšilo obránce Marka Malíka.

Vítkovice si hned na začátku vytvořily tlak. I Energii dělal potíže jejich pohyb a napadání, ale první ošemetné situace Karlovarští přečkali s přispěním brankáře Sáblíka, který dostal tentokráte přednost před jedničkou Mensatorem. Nabito na vedoucí gól měl ve čtvrté minutě Káňa, ale gólmana neprostřelil, stejně jako Huna, který v přesilovce dorážel snad z jednoho kroku.

Hosté se museli hlavně bránit. Jediné nebezpečí pro Málka představovaly občasné brejky. Gólem nejvíce zaváněl Kumstátův únik ze 13. minuty, ale švihem na brankáře nevyzrál. Vítkovice nakonec svou převahu korunovaly po náporu aktivní čtvrté formace: Malíkova střela sice nebyla prudká, ale Sáblík ji přes zakrytý výhled uviděl až v síti.

Až jednostranný průběh Západočeši zvrátili ve druhé části. Po pauze zjevně pookřáli, zlepšili bruslení a začali se daleko důrazněji cpát do předbrankového prostoru. Před Málkem přibylo vzruchu a skrumáží, po vyrovnání se už natahoval Sailer, ale vítkovického gólmana ani nadvakrát nepřetlačil. Domácí ofenzívu neúnavně táhla Tomasova formace. Ujčík přesně v půli zápasu po ráně bez přípravy zazvonil na tyčku a v 37. minutě ho ve velké šanci vychytal Sáblík. Hosté zase kontrovali Skladaným, kterému v samém závěru druhé třetiny pokazil radost Málek.

Zlepšený výkon Varů nezůstal bez gólové odměny. Hosté se dočkali dvanáct minut před koncem normální hrací doby, Skuhravý si sjel mezi kruhy a pohotovým švihem překonal Málka. Energie ještě v závěru řádné hrací doby soupeři zatápěla v přesilovce, ale nakonec musely rozhodnout nájezdy. Za domácí proměnili Pohl a Burger, hosté neskórovali.

„Od prvních minut bylo jasné, že přijel silný soupeř, který dobře bránil. Měli jsme problémy se dostat vůbec do útočného pásma a zakončovat. Přesto jsme si v první třetině vytvořili pár dobrých střeleckých příležitostí. Druhá třetina nás vyvedla z konceptu, vázla kombinace. Nedostávali jsme se ke střelám. Proto jsme za dva body rádi,“ řekl vítkovický asistent Zdeněk Moták.

Do utkání naskočil na postu jedničky Lukáš Sáblík. „Menzimu nebylo nějak dobře. Proto tam dali trenéři Lukáše Sáblíka,“ vysvětlil Marek Melenovský. Zkušený útočník i vysvětlil, proč byl bod z Vítkovic málo. „Chtěli jsme být na konci měsíce v osmičce. To se nám nepovedlo, ale když k tomu připočteme to, že máme zápas dobru, tak jsme na tom celkem dobře,“ dodal Marek Melenovský na závěr hodnocení utkání ve Vítkovicích.