Kouč Mlejnek se před startem prolínací soutěže podrobně na všechny soupeře podíval. „Jihlava si zakládá na herní disciplíně, hlavně ve svém obranném pásmu. Další její zbraní je přímočarost a důraz v útočném pásmu," začal trenér Energie popisovat prvního barážového protivníka.

Dalším, kdo se zeleno-bílému týmu postaví, bude pražská Slavia, která o návrat do extraligy usiluje po roční přestávce strávené ve WSM lize. „Ohromně vyrovnaný tým. To dokazují statistiky hráčů všech čtyřech formací ve všech utkáních, které odehráli v play-off. Jejich hra je velice dobře organizována," ve stručnosti Mlejnek popsal tým z Edenu.

Kromě karlovarské Energie bude extraligu v baráži obhajovat Litvínov, který jako první úřadující mistr v historii extraligy spadl až do prolínací soutěže. „Já osobně vidím Litvínov jako největšího favorita soutěže. V závěru play-out začali předvádět to, co chtěli po celou sezonu. Jejich útok je velmi kreativní. Na druhou stranu v baráži jsou také proto, že mají mezery v defenzivě. Favoritem z mého pohledu je proto, že má veliký počet rozdílových a zkušených hráčů, kteří si prošli jak play-off, tak samozřejmě i barážemi," přidal Mlejnek.

Baráž začínají všechny celky s nulou na kontě a s čistým stolem. „To je sice pravda, ale my jsme si dali před play-out za cíl vyhrát nějaká utkání. To se nám bohužel nepovedlo. My teď ale nekoukáme nikam dál než na první utkání s Jihlavou. To je to, co nás teď zajímá," řekl Mlejnek.

Soutěž o umístění byla z pohledu Energie jakousi přípravou na baráž. Trenéři mohli s trochou nadsázky experimentovat se sestavou. „Ano, to jsme možná chtěli, ale měli jsme hodně nemocných či zraněných hráčů. Většinu utkání měli odehrát hráči, kteří mají naši důvěru, ale nešlo to. Co se týče sestavy, se kterou chceme hrát baráž, tak tu představíme až v den utkání," přidal Mlejnek.

Jedním ze zraněných byl i Michal Gulaši, který měl problémy s ramenem. „Michal je v pořádku a trénuje. Jinak trochu zápolíme s jakousi virózou, ale to je tím obdobím," přidal.

Trenéři Mlejnek a Antonik mají k dispozici velmi široký kádr. Do týmu jsou připraveni zasáhnout všichni hráči, kteří působili v první lize. „Kromě hráčů Jihlavy, kteří ale proti nám dle dohody klubů hrát nebudou, máme tady všechny kluky. Z Dukly jsme si stáhli brankáře Honzíka, který bude už s námi," vysvětlil Mlejnek situaci okolo hráčů.

Jedním z rozhodujících aspektů v prolínací soutěži bude psychika hráčů. „Vše se odehrává mezi ušima," naráží asistent Mikuláš Antonik na to, že sport je především o hlavě hráčů. „Jsem přesvědčený, že všechna barážová utkání budou o srdci hráčů a jejich přístupu. To bude rozhodovat a my se snažíme každým dnem na to hráče připravit," je si Mlejnek vědom náročnosti soutěže po mentální stránce.

Mávnutím kouzelného proutku se ale tým vyhrávat nenaučí. „To je pravda. To jsme hráčům říkali už na konci základní části i během play- out. Proto jsme chtěli vyhrát nějaké utkání. Na druhou stranu teď už není kam couvnout. Teď budou všechna utkání o přístupu, charakteru a srdci," dodal.