Hlavním trenérem A týmu HC Energie Karlovy Vary se stal v úterý 6. listopadu Richard Žemlička. Bývalý trenér Sparty či Berouna s bohatými hráčskými zkušenostmi ze zahraničí i reprezentace svůj první trénink v Karlových Varech vedl již ve středu odpoledne. Žemličkovým asistentem bude Jaromír Kverka starší, v pozici trenéra brankářů zůstává Pavel Kněžický. Se všemi trenéry klub uzavřel smlouvu do 30. dubna 2013.

Richard Žemlička

Richard Žemlička se narodil 13. dubna 1964 v Praze. Bohatá a úspěšná kariéra rodáka ze Zahradního Města se začala rozvíjet, když jej spolu s kamarády uchvátil nejrychlejší kolektivní sport natolik, že se mu začal věnovat aktivně. Přes peripetie s dojížděním a tradičním brzkým vstáváním plynule procházel mládežnickými kategoriemi až mezi muže. Žemlička nakoukl do nejvyšší soutěže v průběhu ročníku 86/87 jako dvaadvacetiletý, a to ve sparťanských barvách. Do holešovického klubu vedla logická cesta z druhého pražského celku, vršovické Slavie. Ta ovšem tehdy působila až v druhé nejvyšší soutěži a přestup do Sparty tak znamenal spíše skok do vyšší výkonnostní kategorie, než klubovou zradu.

„Vzpomínám si na to, jako by to bylo dneska. Přišel jsem tři dny před zápasem poprvé do kabiny Sparty. K prvnímu zápasu jsem jel do Brna, kde jsme vyhráli 3:1. Utkvělo mi to v paměti, protože to byl můj vstup do naší nejvyšší soutěže. Byl to pro mě krásný pocit, hrát v mužstvu, které něco znamenalo a znamená," vzpomíná pro klubový servs HC Sparta Praha Žemlička po více než dvaceti letech.

Sametová sezona

„Sametová sezona" z roku 89/90 nebyla pro Spartu úplně jednoduchá, nakonec to byl ale právě holešovický klub, který na konci dramatického průběhu soutěže získal nejcennější československou hokejovou trofej. Po šestatřiceti letech se pohár přemístil do Sportovní haly a byl u toho i Richard Žemlička. „Byl to příjemný rok. Na listopad 1989 si pamatuji, měli jsme tehdy doma hrát s Trenčínem. Setkali jsme se na modré čáře a přemítali jsme, zda budeme hrát, neboť jsme nějak chtěli podpořit Občanské fórum. Co se týče titulu, tak se mi vždy při vzpomínce na tehdejší play-off vybaví hlavní postava našeho týmu Evžen Musil. Bylo mu tehdy nějakých 34 let, ale jeho forma kulminovala v pravý moment – v play off. Byl to náš klíčový hráč, který nám k titulu velmi pomohl," skládá poklonu svému bývalému spoluhráči.

Finsko, TPS Turku

Ve druhé „federální" sezoně 91/92 se Žemlička během sezony poroučel do finského TPS Turku, do země, kde rok předtím reprezentoval Československo na MS. S obhájcem finského titulu skončil v SM-lize na 6. místě. V další sezoně, když TPS vyhrál znovu, už s týmem neslavil. Válel totiž u našich západních sousedů, kam po sezoně přestoupil. Ve čtyřech sezonách v Německu odehrál 138 utkání a nastřádal skvělých 168 kanadských bodů za 70 gólů a 98 asistencí.

„Přiznám se, že pokud to budu brát z pohledu osobních statistik, tak byla obě tato angažmá zdařilá. Ale vždy se to vyvíjelo jinak, než jsem chtěl, protože mužstva, ve kterých jsem působil, nebyla moc kvalitní. Vždy jsme hráli ve spodní části tabulky. A já bych byl samozřejmě radši, kdybychom hráli o špičku," vrací se ke svému působení v zahraničí.

Šťastná třináctka

Po zklamání v ročníku 94/95, kdy se Spartě nepovedlo postoupit do play off, stáhlo vedení klubu své hráče ze zahraničních misí, mezi nimi např. Davida Výborného z Ameriky, Jiřího Vykoukala ze Švédska a samozřejmě i Richarda Žemličku zpoza západních hranic. Od této chvíle byla s jeho jménem spojena i „šťastná" třináctka na dresu, kterou navrátilec navlékl místo předchozí sedmnáctky.

Na další titul v holešovickém klubu si ale musel Žemlička počkat dlouhých pět let. Zkušený kapitán byl spolu s Davidem Výborným a Petrem Břízou hlavním strůjcem slavného vítězství, které přerušilo nadvládu suverénního Vsetína. Žemlička zářil jak v základní části, tak ve vyřazovacích bojích. S podobnými pocity končil i sezonu 2001/2002. Žemlička potřetí za sebou dotáhl Spartu do finále a podruhé ze tří pokusů uspěl. V play-off už sice nezářil tak jako dva předchozí roky, v mužstvu se však našly opory, které ho plně nahradily.

Výměna do Litvínova

Poslední hráčská sezona Richarda Žemličky v dresu s velkým „S" na hrudi se datuje na ročník 2002/03. Tehdejší vedení nebylo spokojeno s jeho výkony a v lednu 2003 ho vyměnili do Litvínova. „Musel jsem se s tím rychle vyrovnat, protože druhý den jsem musel trénovat už v Litvínově. Na nějakou dobu mě to hodně poznamenalo, ale pak jsem se to naučil brát. Byl jsem ve Spartě asi pro někoho nežádoucí. Chtěl jsem po té sezoně skončit s kariérou a začít se věnovat nějaké práci ve Spartě, buď trénovat, nebo působit v managementu. Ale na druhou stranu jsem si zase díky tomu prodloužil kariéru," říkal v červenci 2006 už smířeně.

Zkušené levé křídlo odehrálo v Litvínově dvě sezony, kde se v 57 zápasech vstřelením nebo asistencí podílel na 34 brankách. „Herně jsem na tom mohl být lépe. Ta výměna prostě mojí psychiku poznamenala," prozradil Žemlička. Potom si ještě prodloužil profesionální kariéru dvouletým působením ve slovenské lize. To ukončil na jaře roku 2006. „Chtěl jsem skončit už v roce 2005, ale ještě mě přemluvili, abych na Slovensku rok pokračoval. Také jsem čekal, jak se vyvrbí situace ve Spartě. Proto jsem ještě tu sezonu pokračoval."

Návrat do Sparty

Poté se vrátil zpět do Sparty, kde začal působit v trenérských rolích u holešovické mládeže. Jako první vedl spolu s Geffertem dorostence. Postupně se stal až hlavním trenérem sparťanských juniorů, od nichž v listopadu 2009 zamířil do prvoligového Berouna. Na lavičce Medvědů nahradil Davida Volka, který zamířil do Sparty k A-mužstvu. Richard Žemlička v Berouně pokračoval i následující sezonu, kdy partnerský tým Sparty předváděl velice kvalitní výkony. Nad očekávání se dokonce dostal do play-off. Před sezonou 2011/2012 se Richard Žemlička stal asistentem trenéra Josefa Jandače, po jehož boku tým dovedl k Prezidentskému poháru za výhru v základní části. Odchodem zkušeného Jandače do HC LEV se Richard Žemlička posunul do funkce hlavního trenéra Sparty, na začátku října 2012 však byl odvolán.