Třetí letošní derby západu má jasného favorita. Hokejisté HC Plzeň 1929 vévodí O2 extralize s náskokem dvou bodů před Pardubicemi. Karlovarská Energie je až na dvanácté příčce.

Západočeši posledních jedenáct utkání vyhráli a ztratili pouhé tři body, když dvakrát zvítězili v prodloužení a jednou po samostatných nájezdech. Vítězná šňůra energetiků je daleko kratší. Čítá jedno utkání. V poslední extraligové bitvě před vánočními svátky si svěřenci Pavla Hynka připsali tři body na ledě pražské Sparty.

„Plzeň je v obrovském laufu. Od té doby, co nás doma porazili 4:1, tak v každém zápase bodovali. Prohráli pouze jedenkrát po nájezdech na Spartě,“ připomíná trenér Václav Baďouček výsledky dnešního soupeře Energie a pokračuje: „Pro nás je dnešní utkání obrovskou výzvou. Chtěli bychom jejich vítěznou sérii ukončit.“

Trenér „indiánů“ Marián Jelínek staví na dvou velikých osobnostech. Jména Martin Straka a Tomáš Vlasák hovoří za vše. „Samozřejmě že jsme se na tyto dva hráče připravovali, ale nejen na ně. Budeme jim věnovat na ledě větší pozornost. V posledních zápasech se ale daří i Adamskému nebo Vampolovi. Mají dva velice silné útoky,“ přidává asistent na lavičce karlovarské Energie.

I když je Plzeň „rozjetá a válcuje“ všechny soupeře v extralize, má i svoje slabiny. „My je budeme muset najít a patřičně využít,“ pokračuje Baďouček.
Derby mohou rozhodnout přesilové hry. Západočechům se v početní výhodě daří. Na druhou stranu energetikům moc ne. Na Spengler Cupu dostali možnost si zahrát několik přesilovek, ale ve čtyřech zápasech využili pouze tři ze dvaadvaceti možných. „Snažíme se na tom pracovat v každém tréninku. Nemáme hráče typu Vlasák nebo Straka, to znamená, že se v početní výhodě budeme snažit hrát maximálně jednoduše,“ říká Baďouček.
Tomáš Pöpperle je na západě Čech jedničkou mezi třemi tyčemi. O kvalitách brankáře nepochybuje ani asistent Energie. „To, že se Plzni momentálně daří, je i jeho zásluha. Poté, co začal pravidelně nastupovat po delším zranění, tak je opravdovou oporou, na druhou stranu i on dokáže pustit branku. Naším úkolem bude ho maximálně zaměstnat,“ dodal.

Pletka: Jde o play–off

Na začátku celého lednového maratónu čeká energetiky derby s Plzní. „Teď už nám nic jiného nezbývá. Do každého utkání musíme vstupovat s tím, že nám jde o play–off,“ přiznává Václav Pletka.
Na Spengler Cupu jste hráli čtyři zápasy v řadě. Dostali jste se do tempa. Bude to pro vás výhoda?
Vyzkoušeli jsme si, že dokážeme hrát s každým, až na ten nešťastný poslední zápas s Dynamem Minsk, které nás hodně přehrálo. Hrálo se ve vysokém tempu. Doufám, že nám to v extralize pomůže a začneme sbírat nějaké body.
Plzeň staví na Strakovi, Vlasákovi, ale i dalších hráčích. Připravovali jste se na ně nějakým speciálním způsobem?
Víme, že si na Stračenu (Martin Straka) musíme dávat pozor. On dělá celou jejich hru. Když nehrál, tak se jim moc nedařilo. Je schopen sám rozhodnout celé utkání, a lajna, která bude zrovna na ledě, se bude muset mít velice na pozoru. To platí i o přesilovkách. V těch je s Vlasákem hodně dobrý.