Vítkovice padly, rozhodly přesilovky

2.2.2012

HC Vítkovice Steel - HC Energie Karlovy Vary 2:4Foto: Deník/ Pavel Sonnek

Hokejisté Vítkovic podlehli v předehrávce 46. kola extraligy Karlovým Varům 2:4 a přišli o šanci pojistit si postavení v elitní šestce, ze které mohou navíc dnes vypadnout. Západočeši udeřili třikrát v přesilovce a bodovali pošesté v řadě. Vítězný gól vstřelil v úvodu třetí třetiny dvoubodový Michal Mikeska.

Vítkovice začaly dobře, to když se v signalizované výhodě odrazil pokus Burgra od kolena ležícího Jana Káni. Domácí se v první třetině ubránili šest minut v oslabení a to i díky Málkovi, který kryl 16 střel.

Karlovarští nebyli horším týmem a v dalších dvou početních výhodách zápas otočili. Nejprve našel Mikeska zpoza brány Košťála, poté se prosadil ranou od modré Gawryletz.

Ještě před jeho vedoucím gólem promrhaly Vítkovice 80 vteřin dlouhou přesilovku pět na tři, v samém závěru druhé třetiny si ji vyzkoušely znova a úspěšně složily reparát. Jan Káňa tečoval střelu Burgra a bylo srovnáno.

Klíčový moment přišel v úvodu třetí části. Domácí fanoušci už zvedali ruce nad hlavu, ale Tomáš Káňa nedokázal trefit prázdnou branku. Z protiútoku se naopak prosadil dorážkou od levého mantinelu Mikeska.

Pětatřicetiletý úspěšný střelec ani nevěděl, jak se puk do branky dostal. „Neviděl jsem vůbec nic, projížděl tam totiž hráč. Až když se spoluhráči začali radovat, věděl jsem, že je tam,“ usmíval se Mikeska.

„Ten gól byl od nich hodně šťastný, nějak to tam propadlo, navíc se to odrazilo od tyče,“ popisoval celou situaci Jan Káňa. Jeho bratr Tomáš pár vteřin před inkasovanou brankou nedokázal dopravit puk ze dvou kroků do okryté karlovarské klece.

„Viděl jsem to z opakovaného závěru. Bylo to dost z úhlu, což mi potvrdil i brácha,“ vykládal Jan Káňa. „Trefa na 3:2 nám po tom, co jsme si nechali vyrovnat na 2:2 a opadli, pomohla. Vrátilo nás to zpátky na vlnu,“ všiml si Mikeska.

Pojistku přidal sedm minut před koncem Zaťovič, který doklepl volně ležící puk u pravého Málkova betonu. „Byla to zvláštní situace. Rozhodčí nepřerušil hru. Místo toho mi ukazoval na puk a říkal, ať hraju,“ přiznal po utkání Martin Zaťovič.

Závěr patřil domácích, kteří ve třetí třetině zavalili Menstatora dvaceti střelami, ale neujala se ani jedna. „Snažili jsme se hodně střílet, tlačit do brány a ještě s tím něco udělat, ale Menstator je podržel,“ dodal Jan Káňa.

Západočeši odehráli dobré utkání. Tři body vybojovali hlavně díky třem využitím přesilovkám. „Nesehráli jsme je nijak úžasně, ale napadalo to tam. Takovou produktivitu nepamatuju,“ kroutil hlavou Mikeska. „Přes výhru jsme smíření s play out,“ dodal.

Autor: Jakub Nohavica