Tisíc mistrovských utkání v nejvyšší soutěži. Tak to je meta, kterou dnes překoná karlovarský hokejový klub. Tehdejší Slavie, Dynamo, Becherovka a nebo dnešní Energie mají co slavit.

Vraťme se na okamžik do roku 1951, přesněji 3. listopadu. „Hráli jsme tenkrát v Plzni a mně se povedlo vstřelit první branku Karlových Varů," vzpomíná Josef Koller, jeden z pěti dosud žijících pamětníků prvního mistráku.

Pokud by někdo chtěl u pana Kollera najít puk, který se zapsal do análů klubu jako první branka, tak by ho nenašel. „Za našich mladých let se puky nesbíraly, tak jako dnes. Teď je normální, že pokud dáte první gól v nejvyšší soutěži, tak vám některý ze spoluhráčů na památku přiveze puk," přidává.

Josef Koller již uvedený do Síně slávy karlovarského hokeje byl. Dnes se dočká jeho letitý kamarád a spoluhráč Jan Jánský. „Je to pro mne pocta a možná budu i dojatý," přiznává někdejší obránce Slavie, který do zápasu nastoupil poté, co skončil ve svém občanském zaměstnání. „Všichni jsme tenkrát chodili do práce. Já jsem byl seřizovačem vah."

Kromě Jana Jánského se uvedení mezi legendy dočká i in memoriam Zdeněk Nádvorník a čtveřice dalších hráčů nebo činovníků klubu.

„Před samotným utkáním proběhne malá slavnost a celkem bude v Síni slávy jednadvacet jmen legend karlovarského hokeje," popisuje scénář předzápasového programu mluvčí klubu Jiří Holý.

Pro diváky bude zajímavé sledovat mužstvo v retro dresech. „Budeme hrát v trikotech z roku 1951, které navrhl pan Freiberg, a on sám bude také na utkání přítomen. Patří do pětice pamětníků utkání ze 3. listopadu 1951 v Plzni. Původní dresy byly vyrobeny z vlny ve Vlnapu v Nejdku. Dnešní repliky nebudou vlněné, ale z moderních materiálů. Kromě toho bude vystaven nový pohár pro letošního mistra extraligy," dodal Holý.

Energie si to rozdá doma se Zlínem

Televizní utkání, slavnostní ceremoniál a nástup v retro dresech. Tak takový bude duel karlovarské Energie s PSG Zlín, který začíná dnes od 18:20 hodin.

Pro samotné hráče bude 1000. zápas v nejvyšší soutěži hodně specifický. „Nastoupíme v retro dresech, ale my se na samotné utkání díváme jako na ostatní. Sice bude rozbruslení v tréninkové hale, protože v hlavní bude slavnostní ceremoniál a bude se začínat o něco později, ale to nás nesmí rozhodit," říká před utkáním asistent trenéra Jaromír Kverka.

Menší technický problém byl co se týče návleků. „Musí to sedět přes kalhoty, jinak se nic zvláštního neděje. Retro dresy jsou ze stejného materiálu, jako dnešní normální sady, takže by už neměl nastat problém s ničím," pokračuje Kverka.

Karlovaráci si dávají jediný možný cíl. „Konečně se nám povedlo venku vybojovat nějaké body a ty teď musíme doma potvrdit. Škoda jen, že jsme si ze Slavie odvezli jen bod. Hráli jsme výborně a zasloužili jsme si jich víc," přidal asistent na lavičce A týmu.

Současná extraligová tabulka je hodně nahuštěná. Stačí vyhrát dvě či tři utkání a tým se pohybuje na příčkách zaručující předkolo play-off. „Jsem moc rád, že po tom nepovedeném začátku, který jsme měli neleží před námi nějaká hluboká propast. Na Zlín ztrácíme pár bodů a kdybychom ho porazili, tak jsme téměř nastejno," podotýká.

Mimo hru bude obránce Šmach. „Je zraněný a jeho místo zaujme Braňo Kubka. Co se týče útoků, tak do těch sahat nebudeme. Mimo hru jsou aktuálně Standa Balán a Petr Koblasa. Co se týče mladíků, tak jsme do Prahy s sebou vzali Vojtu Tomečka a obránce Dvořáka. Chceme, aby si osahali extraligu i mimo KV Arenu a v případě nutnosti nebyli tak vyjukaní, kdyby museli hrát," uzavírá Jaromír Kverka.