Jako každý rok přinášíme zajímavé statistické údaje ze základní části Tipsport ELH. V prvním díle se zaměříme na týmové statistiky. V čem se Energii dařilo a v čem naopak ne? Kolik diváků chodilo na zápasy?

V prvních a druhých třetinách zápasů se Energii dařilo zhruba stejně. Pokud by se počítaly jen první třetiny, skončily by Karlovy Vary na devátém místě tabulky. Tak by to bylo i v případě, že by se počítaly jen druhé části. Nejlépe se ale energetikům letos dařilo ve třetích třetinách. V nich byli čtvrtí nejlepší z celé extraligy. A když vezmeme statistiku třetích třetin jen z venkovních utkání, je Energie dokonce na třetím místě. Zajímavý je také počet vstřelených a inkasovaných branek v jednotlivých třetinách (1. třetiny – 43:46, 2. třetiny – 42:56, 3. třetiny – 47:46).

Využití přesilovek. Karlovarský klub hrál v základní části 303 přesilových her. To je zhruba šest přesilovek na jeden zápas. S úspěšností 13,5 % skončila Energie v tabulce využitých přesilovek na šestém místě. Podobně se jí dařilo i v minulých letech. V sezoně 2009/2010 byly Karlovy Vary na pátém místě (14 %), loni byly ve hře v početní výhodě suverénně nejlepší (20,7 %). Letos se v přesilovkách nejvíc dařilo Pardubicím, které měly v základní části úspěšnost 15,9 %. Nejhůř na tom byl Zlín (7,3 %).

Úspěšnost oslabení. V oslabení už se Energii tolik nedařilo. Karlovarští bránili celkem 328 oslabení, úspěšnost měli 86,3 %. Toto číslo je řadí na desátou příčku tabulky úspěšnosti. Hůře na tom byl jen Liberec, Litvínov, Mladá Boleslav a Slavia. Zajímavé je, že čtyři z pěti nejhorších týmů v úspěšnosti oslabení si nakonec zahrály play-out. To ukazuje, jak je hra v početní nevýhodě důležitá a na čem je třeba zapracovat. V minulé sezoně byla Energie v této statistice na čtvrtém místě, rok předtím byla ale poslední. Každý rok se prostě Karlovarským daří v oslabení úplně jinak.

Úspěšnost střelby. Energetici vypálili za zápas průměrně 31 střel. Průměr vstřelených branek na zápas je 2,63, úspěšnost střelby 8,4 %. Což je v tabulce deváté místo, stejně jako loni. Nejlépe na tom byly Pardubice a Plzeň, oba týmy se blížily k jedenácti procentům. Stejně jako v případě přesilovek byl nejhorší Zlín (6,6 %). Co se týče celkového počtu vstřelených branek, je Energie se 137 zásahy na desátém místě. Méně gólů vstřelilo jen Kladno, Mountfield, Mladá Boleslav a Zlín. Nejvíckrát slavili indiáni, trefili se 181krát.

Trestné minuty. Hráči Karlových Varů nasbírali v základní části 867 trestných minut. Tresty byly celkem rovnoměrně rozložené mezi obránce i útočníky. Pro srovnání: Mladá Boleslav nasbírala 936 trestných minut, Litvínov 852. Během 52 utkání nasbírali hráči Energie také devět trestů do konce utkání.

Návštěvnost. Co se návštěvnosti týče, nejsou Karlovy Vary zrovna na výsluní. Hůře už je na tom jen Kladno. Průměrná návštěvnost na domácí zápasy činila 3 198 diváků. Celkově se do KV Areny na zápasy A-týmu přišlo podívat 83 127 lidí. Průměrná návštěvnost venkovních utkání, která Energie hrála, je 4 541 diváků. Celkový počet fans, kteří navštívili zápasy Karlových Varů, je 201 181. Nejlépe jsou na tom tradičně Pardubice, na každý domácí zápas chodilo průměrně 8 380 lidí. Za nimi následuje Sparta, Brno a Plzeň. Nejméně zajímá lidi hokej v Kladně, průměrná domácí návštěvnost byla 2 658 diváků.

Když se vrátíme na západ Čech, zjistíme, že vůbec nejméně lidí přišlo na zápas 29. kola s Pardubicemi (0:4). Navštívilo ho jen 2 232 diváků. A to i proto, že byl vysílán v přímém přenosu. Nejvíc fanoušků přišlo na derby s Plzní v 19. kole. Zápas, který Energie vyhrála 4:3, sledovalo v hledišti 5 449 lidí (bylo vyprodáno). Zápasy s indiány jsou každoročně nejatraktivnější, letos chodilo hodně lidí i na duely se Spartou.

(hce)