Minulé čtyři souboje s Karlovými Vary hokejisté Škody Plzeň vyhráli, naposledy v úvodu sezony v lázních 3:0,  a v pátečním duelu si vítěznou sérii protáhli o další zářez.

Plzeňští vyhráli derby z programu 18. extraligového kola na domácím ledě po famózním obratu v třetí třetině 4:3 a udrželi se tak na druhé příčce.

Škodováci sice byli od začátku aktivnější, na střely vedli po první třetině 15:5, ale na góly pouze 1:0.

V 7. minutě se prosadil obránce Budík a slavil první gól v extralize. Jeho střela z dálky propadla za gólmana Novotného, kterému clonil ve výhledu Kantner.

Hned v úvodu utkání však mohli skóre otevřít hosté. Koblasa v přesilovce už pálil na odkrytou branku, ale gólman Frodl skokem situaci zachránil. A poradil si i s Rachůnkovo nebezpečnou střelou.

Vzápětí byl vyloučen explzeňský Tomáš Kubalík, který je v Energii zatím na měsíční zkoušce a do zápasu naskočil po více než roční pauze.

Jenže v prostřední části dál rušného zápasu Indiáni doplatili na chyby ve vlastním pásmu a Energie toho využila k otočení skóre.

Otálení z rozehrávkou nejprve potrestal Skuhravý, o čtyři minuty později prostřelil Frodla po obdobné situaci Flek a pět minut před druhou pauzou protlačil puk do plzeňské klece po závaru Raška.

Mezitím si však škodováci vytvořili místy až drtivý tlak, ale pálili mimo nebo ztroskotávali na Novotném.

Hostujícího gólmana až v závěru třetiny překonal v početní výhodě ranou bez přípravy Rob a dostal Plzeň znovu na dostřel.

Ve třetí části se do brejku utrhl karlovarský Flek, ale Frodl svůj tým podržel. Na opačné straně zase obránce Vráblík trefil jen tyčku.

Až v 52. minutě to na sebe vzal král extraligové produktivity Gulaš. Jeho první ránu ještě Novotný vyrazil, ale plzeňský kapitán se dostal znovu do střelecké pozice a z mezikruží srovnal.

Domácím hrdinou se mohl stát Budík, kterému na gól nabil Kracík, ale obránce cíl minul.

To co Budíkovi nevyšlo, dokázal poté znovu v přesilovce Rob. Před Novotného prokličkoval Gulaš, ale ještě přihrál lépe postavenému spoluhráči a Rob dokonal obrat z 1:3 na 4:3.

Záhy mohl ještě srovnat Gríger, ale Frodl těsný náskok uhájil. Hostům už nepomohla ani hra bez brankáře a Škodovka tak v běžící extralize vyhrála čtvrtý zápas v řadě.

Hlasy trenérů:

Ladislav Čihák (Plzeň): „Měli jsme dobrý vstup do utkání, první třetina z naší strany nebyla špatná. V druhé třetině jsme ale po našich chybách inkasovali tři branky z nedůrazu a lehkovážnosti. Hosté šli asi pětkrát do přečíslení dva na jednoho a výsledek 2:3 tak byl po čtyřiceti minutách ještě zlatý. V kabině jsme si ale něco řekli a dokázali jsme duel zvrátit. Jsme rádi za vítězství, tým ukázal charakter. V situaci, kdy máme dál spoustu kluků na marodce, jsou pro nás tři body hodně cenné.“

Tomáš Mariška (Karlovy Vary): Do utkání jsme nevstoupili tak, jak jsme si představovali. Nedokázali jsme se vyrovnat s důraznou a rychlou hrou domácích. Plzeňští byli v první třetině lepší a my si museli k tomu v kabině něco říct. Poté jsme přepnuli, vyrovnali jsme hru, jen je škoda, že jsme nedokázali odskočit na větší brankový rozdíl. Na místo toho přišlo snížení. Což byl zlomový moment. Ale i za stavu 3:2 jsme měli duel ve svých rukách, ale nedokázali jsme ho rozhodnout.

HC Škoda Plzeň - HC Energie Karlovy Vary 4:3

Třetiny: 1:0, 1:3, 2:0. Branky a nahrávky: 7. Budík (V. Němec, Kantner), 37. Rob (Moravčík), 52. Gulaš (Kracík), 57. Rob (Gulaš, Čerešňák) – 24. Skuhravý (Vondráček, Stříteský), 28. Flek (T. Rachůnek), 35. Raška I (T. Kubalík, Eminger). Vyloučení: 3:6. Využití: 2:0. Střely na branku: 41:26. Počet diváků: 6521. 

HC Škoda Plzeň: Frodl (Kolář) – Moravčík, Vráblík, Houdek, Čerešňák, Budík, L. Kaňák, T. Voráček – Malát, Kracík (A), Gulaš (C) – Kantner, V. Němec, Pour – Straka (A), Kodýtek, Eberle – Vracovský, R. Vlach, Rob.

HC Energie Karlovy Vary: F. Novotný (Bednář) – Šenkeřík, Stříteský, Graňák (A), Plutnar, M. Rohan, Eminger, D. Mikyska – T. Rachůnek (A), Gríger, Flek – V. Polák, T. Mikúš, O. Beránek – Kohout, Raška I, T. Kubalík – Koblasa, Skuhravý (C), Vondráček.