Stejně jako další čtyři kapitáni, podepsal i Václav Skuhravý Chartu fair play, jež si klade za cíl zkvalitnění vztahů mezi protihráči, rozhodčími a fanoušky. Ostatní, kteří doposud nepodepsali, tak učiní o dva dny později. Jak prozradil těsně po utkání s Vítkovicemi, karlovarský kapitán celému projektu fandí. „Myslím si, že fair play ke sportu patří. Z tohoto projektu by si měla vzít příklad i celá společnost. Kdo je již odmalička veden ke sportu, tak se k tomu staví trochu jinak než ostatní lidé.“

Fair play. Každý si pod tímto pojmem představí něco jiného. Ať už se jedná o férové jednání k soupeři, či o výkon rozhodčích. Co by řekla dlouholetá opora karlovarského týmu o fair play v hokeji? „Řekl bych, že se poslední roky hrálo dost fair play. Nebylo to sice úplně ideální, ale podle mého to zas tak hrozné nebylo,“ tvrdí Václav.

Účelem Charty je vést hráče ke hře, která nebude nijak poškozovat jejich soupeře. Proto ji podepisují muži, ke kterým by měli všichni ostatní vzhlížet, kapitáni mužstev. Myslí si Václav, že se něco změní? „Každý by si z toho měl vzít příklad a ponaučit se z toho,“ říká jednoznačně.

On sám vyhrál vloni cenu za fair play. Ve třicátém šestém kole hrála Energie v Budějovicích. Za stavu 2:0 pro soupeře přihrál Kumstát volnému Skuhravému, který v souboji s Mikeskou upadl. Rozhodčí Hribik se Šírem jednoznačně zvedli ruku a chtěli budějovického hráče vyloučit. K překvapení všech jel Skuhravý za nimi a vysvětlil jim, jak to skutečně bylo. Vzpomene si ještě na tuto situaci?

„Jistě že si na to vzpomenu. Hráli jsme v Budějovicích, byl na mě písknutý faul a já jsem rozhodčímu přiznal, že to faul nebyl, protože jsem tam upadl sám.

Rozhodčí zrušil dvě minuty a já jsem za to později dostal tu cenu. Přišlo mi to fér, vím, jaké to je, když dostanete dvě minuty za nic,“ dodává.
Chartu fair play podepisují i fanoušci všech extraligových klubů. V jejich hlavním znění je snášet prohry se ctí a neurážet protihráče. Myslí si velikán karlovarského hokeje, že je to dobrý nápad? „Fair play chování je důležité pro celou veřejnost a nejen pro sportovce. Fair by měli být jak hráči, tak rozhodčí či fanoušci. Potom ten sport bude takový, jaký má být,“ věří.

Tereza Janovská