Martine, představte se prosím na úvod karlovarským fanouškům?

Narodil jsem se v Olomouci, ale téměř celý život žiji v Praze. V minulých letech jsem působil na Kladně, kde jsem byl tři roky. Předtím jsem hrál za Spartu a působil jsem také v zámoří v Kanadě, kde jsem zkusil juniorskou soutěž. No a teď jsem tady v Karlových Varech. 

Už toho máte ve svém mladém věku hodně za sebou. Na co nejraději vzpomínáte a proč?

Asi nejraději vzpomínám na Kanadu, kde všechno bylo opravdu perfektní. Lidi žijí hokejem a já jsem to tam měl rád. Zažíval jsem tehdy krásné období. 

Jaká byla vaše cesta do Karlových Varů? Kdy začala první jednání?

Poprvé jsem byl oslovený před začátkem předkola, do kterého jsme s Kladnem šli. Volal mi pan Trubač, který mi říkal, že se bude skládat nové mužstvo a naznačil mi, že v Karlových Varech mají o mě veliký zájem. Dál mi řekl, že tým bude stát na bojovnosti a bruslení. Samozřejmě, že jsem byl hráčem Kladna a nemohl jsem tedy s Karlovými Vary jednat, ale zájem mě velice potěšil. Po skončení sezony se Energie ozvala znova a po pár dnech jsme si plácli.

 Vy jste měl jakousi výhodu. Nešel jste do neznámého prostředí. Budete působit v týmu společně s bratrem Janem a také tu byl váš otec Jaromír v pozici sportovního manažera, ten na konci dubna ale skončil. Takže se dá říci, že jste přicházel do rodinného podniku…

Rodinný podnik (smích). Už na začátku jednání jsem věděl, že tady táta působit nebude. I to byl jeden z důvodů, proč jsem se nakonec rozhodl, že do Karlových Varů přestoupím. Nechtěl jsem působit pod ním. Tak to prostě v životě chodí. Táta odešel a já přišel. Na druhou stranu brácha tady zůstal a já si myslím, že se mu podaří přesvědčit trenéry a nakonec tady po srpnu i bude dále působit. Hodně se zlepšil a moc bych si s ním chtěl zahrát v jednom týmu.

 Tento příběh je podobný příběhu Romana Vlacha, který také ze Zlína odešel, aby nepůsobil pod svým otcem. U Jardy Kverky je to také podobné. Jeho otec přešel od A týmu k juniorce. Ve své podstatě všichni jste byli pod drobnohledem a hokej se probíral i doma u večeře…

Tak nějak to je. U nás doma se mluví jen o hokeji. Máma je ve své podstatě tak trochu navíc a nemá co k tomu říci (smích). Lidé si to možná neuvědomují, ale když otec působí na postu trenéra, či sportovního manažera, tak se na syna vytváří větší tlak nežli na další hráče. Stále musí někomu dokazovat, že na to má. Jinými slovy se nedivím, že Roman ve Zlíně skončil. Přesně vím, v jaké byl situaci.

 Jinými slovy říkáte, že jste nechtěl být nazýván protekčním chlapečkem…

Jak už jsem řekl, kdyby tady táta působil i nadále, tak bych tady nebyl já. Smlouvu bych prostě nepodepsal.

 Jste hráčem Energie. Jak se vám líbí lázeňské město? Podařilo se vám zapadnout do šatny?

Tak pomalu se rozkoukávám. Brácha, u kterého bydlím, mi ukazuje město, restaurace a další místa. Občas zajdeme na kafíčko. Karlovy Vary jsou krásné lázeňské město a oproti Praze je tu veliký klid. Co se týče klubu a haly, tak máme výborné zázemí. Hala je nová a poskytuje všem celý komfort.

Karlovy Vary skládají nový tým. Nezůstal kámen na kameni. Jak vnímáte atmosféru, která momentálně v šatně A týmu panuje?

Rodí se nový celek a je cítit taková menší nervozita. Nikdo neví, co od toho má čekat. Nechci říci, že se odstranili staří hráči. To určitě ne, ale dlouho se nepodařilo udělat play-off a vedení se rozhodlo kádr omladit. Proto většina starších hráčů odešla a klub oslovil mladší generaci. Zatím se vše jeví tak, jak má. Letní příprava je jako v každém jiném týmu a uvidíme, jak nám to půjde na ledě.

Generální manažer HC Energie o vás prohlásil, že jste velice šikovný hráč, který nemá problém se dostat do zakončení. Je tu jedno veliké ale… Šancí je moře, ale branky nepadají. Věříte, že v Karlových Varech se vše v lepší obrátí?

Musí se to zlomit. Minulá sezona byla z mého pohledu špatná. Tak to prostě někdy v hokeji chodí. Nic si z toho ale už teď nedělám. Nepřemýšlím nad tím, co bylo. Vím, že se musím v koncovce trochu zklidnit a jsem přesvědčený, že to prostě přijde.

Vy byste měl hrát ve druhé pětce. Přesněji řečeno, takto byste měl zahájit sezonu. Celá druhá formace se skládá z nově příchozích hráčů. Zatím máte možnost se poznat s centrem Radimem Hruškou. Už se začínáte nějakým způsobem domlouvat na stylu vaší hry?

Oba jsme tady nováčci, takže jsme ve stejné pozici. Hodně si mezi sebou povídáme, občas si zajdeme na kávu, ale jak bychom hráli a zdali vůbec budeme spolu nastupovat, tak na toto téma ještě nepadlo ani slovo. Na to máme dost času. Radim je vysoký a má tah na branku. Umí dát branku a já si myslím, že oba dokážeme těžit z práce toho druhého.

 V jednání je ještě levé křídlo. Donesly se vám nějaké informace, kdo by měl do vaší formace přijít?

Tak to vůbec nevím. O samotné hře na ledě se začneme bavit až po suché přípravě, až trenéři definitivně nějak pětky poskládají. Zatím je vše hudba budoucnosti.

Zažil jste letní přípravu na Kladně, Spartě a také v zámoří. Kdybyste měl všechna tato období porovnat, tak co byste řekl?

Nebojím se říci, že příprava v Karlových Varech je asi nejtvrdší, kterou jsem zažil. Nemohu si pomoci, ale podle mého se tomu nic nevyrovná. Chápu, že se v posledních letech nepovedl žádný úspěch a vše se chce dohnat dřinou. Na druhou stránku ale všichni k tomuto období přistupují zodpovědně a nikdo nenechává nic náhodě. Dobrý fyzický fond je jen a jen k dobru.

Několikrát jste během našeho rozhovoru řekl slovo kafíčko či káva. Tak kam chodíte na kafíčko?

Chodíme všude možně. Například do Varyády na palačinky a je to taková pohodička. Samozřejmě, když je po tréninku a máme volno. Jinak odpočíváme a nabíráme síly na další tréninky.

Máte ještě nějaký oblíbený podnik v Karlových Varech?

Často chodíme na obědy do Pyramidy. Už nás tam znají, teda kluky. Mě ještě moc ne. Máme tam už taky menší slevu, takže to je třeba jeden z podniků, kam zavítáme.

A kromě toho? Kam chodíte večer na pivečko?

Tak po večerech nikam nechodíme. Během týdne jsem vyřízený z tréninků a jsem rád, že jsem v posteli. Na víkendy jezdím domů, takže není ani příležitost někam zajít. Nicméně na pivečko si někdy někam zajdu, až bude více času a klidu.