Historicky první utkání karlovarských hokejistů na Spenglerově poháru bodovým ziskem neskončilo. Přesto si energetici v Davosu získali za srdnatý výkon sympatie výborného publika.

V první třetině Karlovarští svého soupeře výrazně přehrávali, jenže ve druhé třetině se nevyvarovali nedovolených zákroků a Kanaďané v přesilovkách trestali. „Oslabení ve druhé třetině je hrozná škoda, ale celkově jsme snad úplně špatné utkání nesehráli,“ litoval chvíli po závěrečném hvizdu střelec jediné branky Energie Lukáš Pech.

Hokejisté Energie si v posledních dnech starého roku užívají prozatím své nejprestižnější účasti na mezinárodním poli. A hned premiérové utkání na Spengler Cupu jim do cesty postavilo výběr kanadských hokejistů hrajících především v evropských soutěžích.

„Je to úplně něco jiného, jiný styl. Kanada nahazovala puky, dobře je dojížděla, napadala po celém kluzišti. Dokonce se jim dařilo napadat i při našich přesilovkách, kdy jsme měli problémy zavézt puk do třetiny. Byla obrovská škoda těch oslabení ve druhé třetině. Snad sedm vyloučených za dvacet minut, čtyři minuty ve třech, to je strašně moc. Toho je obrovská škoda. Celkově to ale úplně špatné utkání nebylo,“ hodnotil duel a soupeře centr třetí karlovarské formace Lukáš Pech. Nezapomněl přitom zmínit i hlavní příčinu páteční porážky.

Přitom úvod utkání vyšel Energii velmi dobře. První dvacetiminutovka zaměstnala Lukáše Mensatora jen třemi střelami, na druhé straně musel Daren Machesney zasahovat hned čtrnáctkrát.

„V první třetině jsme měli spoustu příležitostí, jeli jsme i dva na jednoho a bylo tam také pár krásných střel. Bohužel to tam nepadlo. Přesto si myslím, že zápas rozhodla oslabení, do kterých jsme se dostali“.

Tradiční turnaj v Davosu rozhodují čtyři rozhodčí. Švédsko-finská dvojice, které bylo svěřeno dohlížení nad korektností utkání, se nebála trestat každý náznak nedovoleného zákroku.

Lukáš Pech ale přiznává, že chyba byla především v mužích v zelených dresech: „I rozhodčí používali jiný styl rozhodování, tito byli hrozně přísní. Ale rozhodně musím přiznat, že fauly to byly, přestože by se to u nás asi nepískalo. Tihle sudí se opravdu s ničím nepárali a my bohužel museli chodit ven. Je to jen naše chyba.“

Lukáš Pech si jako první energetik vychutnal od výborného publika v unikátní dřevěné hale ovace pro úspěšného střelce. „Počkal jsem si trochu vzadu, abychom nepropadli, protože Fery Skladaný byl blokován za brankou. Marek Melenovský získal puk, najel jsem si mezi kruhy. Chtěl jsem rychle střílet, ale pak jsem si to ještě rozmyslel a puk si ještě trochu stáhnul. Do střely sice skočil obránce, ale kotouč se ke mně znovu odrazil a pak už to bylo do prázdné branky,“ popisuje situaci ze 33. minuty, kdy srovnával stav utkání na 1:1.

Karel Psohlavec