Karlovarská věž, která měla ještě na podzim příležitost ukázat se v dresu národního mužstva, musela nyní fandit jen u televizní obrazovky. Sám Petr Kumstát si ale uvědomuje, že jeho výkony v podzimní Euro Hockey Tour nebyly nejlepší, a proto se nyní raduje alespoň z úspěchu svého spoluhráče Ondry Němce. „Vítězství jsem týmu velice přál. Radost mám i za Němu,“ usmívá se a přiznává vytáhlý útočník Petr Kumstát.

V televizi viděli Ondřeje Němce s českou vlajkou na zádech. Nebylo vám líto, že jste u toho nemohl být také?
Určitě ne. Já jsem fandil u televize a vítězství jsem jim velice přál. Mám obrovskou radost i za Ondru Němce.

Jak jste sledovali šampionát tady v kabině? Rozebírali jste ho nějak?
Ani ne. Sezona je strašně dlouhá a náročná. Přiznám se, že jsem viděl akorát tak zhruba dvacet minut za celý šampionát a celé finále. To bylo všechno. Měli jsme tréninky a o šampionátu jsme se bavili pouze okrajově.

Už víte, jestli Ondřej Němec přiveze ukázat medaili, ještě než odjede do Ruska?
Já doufám, že ano. Potřebuji od něj podepsat kartičky, tak věřím, že se zastaví. A něco také bude platit, že? Tak samozřejmě. To bude odchodné, titul… Bude to mít drahé (smích).

Byl jste se svou hrou za uplynulou sezonu spokojený?
Určitě ne. Tady asi nemohl být spokojený nikdo se svou hrou. Je to týmová hra a nám se to prostě nepovedlo.

Od první formace se čekalo více branek. Necítil jste nějaký tlak nebo nepřišel za vámi někdo z vedení, kdo by vám to zdůraznil?
To nám asi nikdo nemusel ani říkat. To jsme věděli sami. I když jsme nějaké góly dali, tak to nebylo ono. Byli jsme pod velkým tlakem, nebylo to nic příjemného, ale s tím jsme se museli vyrovnat. Bylo to hodně špatné a začalo to hlavně u nás.

Nemohla hra první formace být způsobená i tím, že byl Václav Skuhravý v přípravě nemocný a šlo to pak hůře?
To si nemyslím. Nešlo to nikomu, ať to byl Venca, Petr nebo Pavel. Je tam spousta hráčů na to, aby zabral taky někdo jiný. Není to tedy jenom tím, že byl Venca zraněný. Prostě to nešlo tak, jak jsme chtěli.

Jste velcí kamarádi. Bavili jste se o tom pak i v soukromí nebo byla snaha zapomenout?
Jistě že jsme se o tom bavili. Chtěli jsme to nějakým způsobem zlomit a za každou cenu nějak změnit. Není to jednoduché. Pak se prohrával zápas za zápasem.

Poté, co přišel Štěpán Hřebejk, se celá hra té formace oživila. Byl brán jako nový prvek?
Určitě. Pak se to i rozdělilo, že já jsem hrál s Lukášem Pechem a to také pomohlo. Prostě tam přišel nový impuls, jak se říká, a prospělo to.Tamuž se pak muselo zkoušet všechno, abychom se zlepšili a tohle nám pomohlo.

Dlouho jste hrál ve formaci s Janem Košťálem, pak přišel Štěpán Hřebejk. Jak byste ty dva hráče porovnal?
Jsou si svým způsobem podobní, ale každý má něco do sebe. Honza Košťál je obrovský bojovník, který odbrání všechno dozadu. Štěpán naopak trochu víc útočí, pořád otravuje před gólmanem. Takže oba mají něco. Oba jsou skvělí kluci, skvělí hráči. Není tam takový rozdíl, s oběma se hrálo skvěle.

Po takové sezóně si každý potřebuje trochu odpočinout, relaxovat. Co je pro vás největší relaxací?
My jsme si s manželkou odpočinuli výletem do Ameriky. Byli jsme se podívat za přáteli v Miami, takže skvělá dovolená. Na všechno jsme zapomněli a doufám, že jsme načerpali síly a bude to jenom lepší.

Jakou dovolenou plánujete v létě před druhou fází přípravy?
Já myslím, že tohle už dostatečná dovolená byla. V červenci zajedeme možná někam na víkend a uvidíme, co ještě naplánujeme, ale nějakou velkou dovolenou už v plánu nemáme.

Míváte nějaké společné akce třeba se Skuhravými?
Tak teď není nějak moc času. Volné víkendy jezdíme každý za svou rodinou. Přes týden toho máme hodně, takže se moc nescházíme. Spíše výjimečně.

Markéta Flekácsová, Michal Slavík