Dorostenci dokázali vybojovat venku šest bodů. Junioři doma zaváhali a podlehli Porubě a po nájezdech i Vítkovicím.

Energie – HC Poruba 2:4
Branky: Chaljavin a Topinka. Nahrávky: Mareček a Majer. Třetiny: 2:1, 0:2, 0:1. Vyloučení: 5:11. Využití: 1:1. Oslabení: 0:1. Rozhodčí: Turčan, Rozlílek a Sichrovský.

V pátečním utkání se na ZS v Rybářích představili ostravští „Porubáci“. Nechytili začátek zápasu a Energie se ujala vedení už v 61. vteřině první třetiny. Po Marečkově nahrávce skóroval Valerij Chaljavin. Poruba se však nehodlala s takovým vývojem utkání smířit a brzy vyrovnala. V sedmé minutě se trefil Robert Capcara. V jedenácté minutě se prosadil Honza Topinka. V přesilovce, po přihrávce od Míry Majera, znovu strhl vedení na stranu Energie.

Po přestávce mohli junioři Energie zvýšit své vedení v další přesilovce, ale místo toho lovil puk ze své brány Petr Hruška. Tento úspěch ostravské „chachary“ silně nabudil a v polovině zápasu strhl Šimkovič vedení na stranu Poruby. O druhé přestávce bylo tedy veselo v šatně hostů.

Poslední část utkání chtěli junioři Energie využít k vyrovnání, ale brzy je zmrazil gól Radima Blažeje. Ten se strefil ve 43. minutě. Porubě narostla křídla a domácí se znovu potýkali s nejistotou vyplývající z velké nervozity, která sílila s blížícím se koncem utkání. Nakonec si VOKD Poruba odvezla všechny tři body.

Energie – Vítkovice 3:4 sn
Branky: Chaljavin, Rohan Martin a Majer. Nahrávky: Topinka 2, Tollinger a Rohan Martin. Třetiny: 1:1,1:2,1:0 - 0:1. Vyloučení: 8:12, vyšší tresty (10 min.) 0:1. Využití: 1:1. Rozhodčí: Šindler, Pešek a Jelínek.

Po pátečním neúspěchu si chtěli junioři Energie napravit reputaci. V sobotním utkání k tomu měli soupeře víc než zdatného, aktuálně první tým tabulky — Vítkovice. Ve 12. minutě se karlovarští junioři ujali vedení. Po přihrávce od Michala Tollengera rozvlnil síť za Tomášem Vošvrdou Valda Chaljavin. Energie ale dlouho nevedla, stačilo pár minut a Vítkovice srovnaly. Szturc prostřelil gólmana Hrušku.

Také druhá třetina byla velmi vyrovnaná a karlovarští junioři hráli mnohem lépe než v pátek. Ve 27. minutě se v přesilovce trefil Martin Rohan. I potom se dost vylučovalo, ale moravský tým se již ubránil. V 39. minutě vyrovnal útočník Vítkovic Vrána a rázem byl tým trenéra Motáka na koni. Půl minuty před sirénou se díky gólu Ondřeje Šedivého ujaly vedení.

V poslední třetině se junioři Energie snažili vyrovnat, ale Vítkovice také předváděly svou sílu. Petr Hruška však odolával a ve 49. minutě se prosadil po přihrávce od Honzy Topinky Míra Majer. Vošvrda zklamaně lovil puk z branky. Konec třetiny znamenal pro každý tým jistý bod a o dalších se rozhodovalo v prodloužení. V nastaveném čase byli blíž vítězství junioři Energie, protože necelé dvě minuty hráli přesilovku. Vošvrda tentokrát odolal.

V samostatných nájezdech dlouho dominovali oba gólmani. Míra Majer prostřelil Vošvrdu při pátém nájezdu Energie, ale vítkovický Kaňa hned srovnal. Vítkovice pak svého střelce bez nervů použili ještě na osmý nájezd a vyhrály na karlovarském ZS druhý bod.

Ztráta bodu ve Varech je však sesadila z prvního místa tabulky. Karlovy Vary s vydřeným bodem za víkend zase začínají přemýšlet, kde v dohledné době doženou pomalu narůstající ztrátu. Hrát velkou část sezóny v pásmu sestupu by nebylo nic příjemného.

Dorostenci bodovali

Kometa Brno – Energie 1:2
Branky: Frk 2. Nahrávky: Hluchý, Vrána, Vachovec a Kverka. Třetiny: 0:1, 1:0, 0:1. Vyloučení: 9:8. Využití: 0:1. Rozhodčí: Vampola, Brabec a Chocholouš.

V pátečním utkání v hale Rondo se brněnští dorostenci marně snažili dobývat branku Patrika Nechvátala. První, ale zároveň poslední branku se jim podařilo vsítit až ve 38. minutě zápasu. Energie vedla od 15. minuty, díky gólu Martina Frka. Ve chvíli, kdy se schylovalo k prodloužení, brněnský tým několikrát chyboval. Rozhodčí musel vyloučit dva brněnské hráče krátce po sobě a dvojnásobnou přesilovku dokázali dorostenci Energie využít. Po kolotoči přihrávek zakončil kombinaci Martin Frk střelou, která zapadla za záda domácího gólmana 10 vteřin před koncem zápasu. Energie tak získala na Kometě přímo tři zlaté body.

Dukla Jihlava – Energie 4:5
Branky: Vachovec 2, Švec, Frk, Kverka. Nahrávky: Kverka 2, Záhora, Sýkora, Vachovec, Urbančok. Třetiny: 1:2, 2:2, 1:1. Vyloučení: 9:10. Využití: 1:2. Rozhodčí: Pešina, Novák, Kostka.

Dorostenci Energie dorazili na Vysočinu po zápase v Brně pozdě v noci, ale vyspali se zřejmě velmi dobře. Ambiciózní Duklu pak v sobotu porazili o gól v nervy drásajícím dramatu. Karlovarští dorostenci se na jihlavském ZS rychle aklimatizovali a otevřeli skóre v přesilovce po trefě Marka Švece. V šesté minutě domácí vyrovnali. V početní výhodě umístil Ondřej Pěška svoji střelu k tyči svatyně Nechvátala. Ve 12. minutě vrátil vedení na stranu Energie Martin Frk. Ten po přihrávce od Michala Vachovce našel mezeru mezi betony jihlavského gólmana.

Ve druhé třetině se ve 25. minutě zmocnil puku Jaromír Kverka a po brejku elegantně zakončil. V polovině zápasu ožili pro změnu Jihlavané. Ve 30. minutě se trefil Velecký a za dvě minuty zakončil svůj brejk Patrik Přidal a bylo vyrovnáno. Jenže takový vývoj utkání se karlovarským dorostencům příliš nezamlouval a po střele Michala Vachovce ve 40. minutě se ujali opět vedení.

Do poslední části utkání vstoupili dorostenci Energie s vervou. Ve 42. minutě se opět trefil Michal Vachovec. Jenže Dukle se podařila rychlá odpověď. Ondřej Pěška tentokrát předvedl blafák. Trenéři karlovarských dorostenců Karel Mlejnek a Jaromír Kverka st. zaveleli k odpovědné obranné hře a i když se Jihlava snažila o vyrovnání, seč jí síly stačily, Nechvátala v bráně Energie už její hráči nepřekonali.

Pavel Reiser