A je to! Karlovarští hokejisté zvládli klíčový zápas sezony a radují se z přímého postupu do čtvrtfinále play off. Základ vítězství nad Mladou Boleslaví položili již v první třetině, kdy zásluhou Proška a dvou tref Milana Hluchého odskočili soupeři o tři góly. Přestože se Středočeši v dalším průběhu vzchopili a snížili na rozdíl jediného gólu, branka Petra Kumstáta v poslední třetině odstartovala hokejovou euforii.

K důležité výhře pomohl 36. úspěšnými zákroky i brankář Mensator.

Klíčové utkání roku mělo pro domácí Energii snový začátek. Rostoucí tlak zužitkoval už ve čtvrté minutě svátečný střelec Roman Prošek, který se jako první dostal k vyražené ráně Skladaného z úhlu. Zaskočená Boleslav jen těžko chytala další dravé průniky soupeře a Schwarz se musel činit. Parádní zákrok si připravil i proti kličkujícímu Dobroňovi. Jenže odražený puk pro sebe získal Milan Hluchý, jemuž stačilo jen zvednout puk nad bezmocného gólmana.

A další direkt visel ve vzduchu. Košťál ještě po Kumstátově vybídnutí mířil nad, zbytečné Bendovo posunutí brankové konstrukce se už ale trestu dočkalo. Tentokrát ale s Energií hrálo vedle střeleckého vtipu Hluchého i štístko. Dobroňovo nahození tečoval mladý forvard zády k brance a snad ještě další odraz o brusle obránce Středočechů usměrnil kotouč definitivně do sítě. Třetí trefa v síti přidala domácím ještě více sebevědomí. Hattrick na holi měl Hluchý, Schwarzův beton byl ale tentokrát přesný.

Vše se začalo domácím komplikovat po přestávce.

Ve 23. minutě využil milimetrovou Královu přihrávku v přesilovce Tomáš Nouza, a když se začala karlovarská trestná lavice plnit dalšími a dalšími hráči, nemohl si Mensator na nedostatek práce stěžovat. Hodně zlobil především lišák Benda, který čekal u tyče na přihrávky od spoluhráčů. Rychlý brankář domácích nebo neposedný kotouč ale německému reprezentantovi znemožnili brankovou radost. Jeden z klíčových zákroků večera si Mensator připsal proti dělovce Nováka od modré ve dvojnásobném oslabení.

Jestliže si mohli energetici o druhé přestávce pořádně oddechnout, hned po návratu na led jim opět pořádně zatrnulo. Nenápadná střela Boháče totiž zaplula do pravého horního růžku karlovarské branky a najednou to bylo opět o gól!

Chvílemi křečovité pasáže hry nutně svazovaly domácí odhodlání za žádnou cenu neinkasovat, na druhé straně byla stále cítit chuť po vyrovnání. Jenže vše rozetnul v 52. minutě Petr Kumstát. Jeho uvolnění z rohu kluziště mělo následování v bleskově rychlé a chirurgicky přesné střele švihem nad Schwarzovo rameno.

Karlovarské ochozy spustily postupové oslavy.

A když Boháčovu odraženou ránu odklidil z brankoviště Košťál a následně byl za vysokou hůl vyloučen Král, začalo být jasno i mezi mantinely. Energie už si závěr nenechala zkomplikovat a po závěrečné siréně si mohla užívat velkou postupovou radost.

Jan Čech, Karel Psohlavec

Karlovy Vary – Mladá Boleslav 4:2

Třetiny: 3:0, 0:1, 1:1. Muž zápasu: Milan Hluchý. Branky: 4. Prošek (Skladaný) 8. Hluchý (Dobroň), 15. Hluchý (Dobroň), 51. Kumstát – 23. Nouza (Král), 42. Boháč (Zíb). Rozhodčí: Polák, Šír – Bejček, Lhocký. Vyloučení: 6:6 + Sýkora 10. min. Využití: 1:1 Oslabení: 0:0. Diváci: 3500.

Karlovy Vary: Mensator – Němec, Dobroň, Mudroch, Prošek, Řezníček, Duben, Čutta, K. Černý – Dej, Skuhravý, Košťál – Kumstát, Kristek, Sailer – Skladaný, Pech, M. Procházka – Melenovský, Zaťovič, Zucker. Trenér: Josef Paleček.
Mladá Boleslav: Schwarz – J. Novák, Kočí, J. Moravec, Zíb, Jindra, Schnabel, Mocek, Bauer – Nouza, Král, Handlovský – D. Vrbata, Boháč, Gajovský – Padělek, R. Pšurný, T. Sýkora – Rod, Benda, Kazionov. Trenér: František Výborný.