Už několik měsíců ji hodně lidí zná, slyšelo o ni, vidělo ji. Pár jich mělo to štěstí a zavítalo i do samotného nitra karlovarské pýchy. To vše je ale jen závdavek tučného chodu.

Nikdo ji nezažil v provozu, když se v potrubí hrnou hektolitry vody, v drátech se prohání napětí, tvoří se fronty u kas a světelné efekty vítají všechny přítomné. Ale stane se.

Přesně 19. června se otevře nové multicentrum v Karlových Varech – KV Arena. Stavba, která spolkla více jako miliardu korun. A mimo jiné se stane domovským zázemím hokejového mistra.

Jak symbolické.

Po nejsilnějším zážitku v historii klubu přichází další. Stará hala „Plechovka“ dosloužila. Je minulosti, vzpomínkou.

„Z dovolené se vracíme 22. července, to bychom chtěli jít rovnou do nové haly,“ přeje si trenér Josef Paleček.

Mistr se stěhuje do luxusu. Ale ne zadarmo. Za roční nájem zaplatí třináct milionů korun. „Smlouva je na pět let s tím, že po roce bude vyhodnocena první sezona,“ vysvětluje Jan Kopál, mluvčí magistrátu v Karlových Varech.

Hokejisté se mají nač těšit. K dispozici pro ně bude nespočet místností. Vždyť stačí říci, že mistrovská šatna je větší než ta, kterou má Slavia v O2 Areně. K tomu náleží masérny, klubovna, posilovna, sauna, bazén. A to je pouze krátký výčet. Samozřejmostí je separátní vchod.

Hlavní vstup do karlovarského království je ale ještě na pár dní uzavřen. Finišuje se. „Klíče jsou ve vrátnici,“ prozrazuje nalepený papír na dveřích.

Unikátem, na který se mohou návštěvníci těšit, je osvětlení. Žádné výbojky, ale úsporné a hlavně odolné zářivky. Jen pro zajímavost. Ve Skandinávii, kde jsou nejvíce používány, nebyla za patnáct let měněna jediná trubice.

A další libůstky pěti pater? Sedmnáct vstupů, interní televizní okruh, restaurace, bufety, moderní mediální kostka, bezdrátový internet, 26 salonků. I na terasu pro kuřáky nebylo zapomenuto.

Ale to nejpodstatnější vidět nebude. „Střeva“, která směřují do jednoho bodu – do velína – centra zvuku a vizuálních efektů. „Jenom cena kostky nad ledem se pohybuje mezi 15 až 20 miliony korun. A místnost režie odhaduji na 10 milionů. Máme aparaturu jako koncertní kapela,“ přibližuje šéf Petr Krkavec. Ten bude mít k dispozici až deset lidí. Co kus, to specialista. „Můžeme ovládat až devět kamer najednou. Máme tu dvě televizní studia. A kolik je kabelů? Odhadl bych to na dvacet kilometrů.“

Ty ožijí za pár dní. Ty rozproudí život KV Areny.

Aréna za miliardu. Co nabídne?

Cena: 1 075 000 000 korun
Kapacita hlediště: 6000 míst (všechny sedačky jsou polstrované)
Maximální kapacita: 7500 míst
Spodní řady: 3 jsou teleskopické
VIP zóna: 900 míst
Sky boxy: 26 (každý má sociální zařízení, ledničku, sprchu, kuchyňku)
Tiskové středisko: 100 míst
Šatny: celkem jich je 5. Největší mají karlovarští hokejisté, navíc je jako jediná v zelené barvě.
Plocha hřiště: 60×28 metrů
Maximální plocha: 65×35 metrů, což je 2000 m2
Ledová plocha: síla 4 cm
Vstupy do haly: 17 (původně 18 ale jeden byl zrušen kvůli promítací kabině)
Mediální kostka: osmiboká, váží 6 tun, 8 metrů široká. To celé doplňuje multimediální pás po obvodu haly. Režisér má k dispozici 7 kamer
Osvětlení: 12 řad zářivkového úsporného osvětlení, které pochází ze Švédska
Občerstvení: 2 restaurace, jedna je i v tréninkové hale, v hlavní areně má kapacitu až 350 míst. Dále je k dispozici 6 bufetů
Zázemí: má bezbariérový přístup, k dispozici je i posilovna, tělocvična a relaxační jednotky
Salónky: nejmodernější technika, bezdrátový internet
Doprava: velkokapacitní parkoviště, navíc budou přímo u haly vlaková a autobusová zastávka
Tréninková hala: má 17 šaten a je spojena s hlavní arénou jedním koridorem
Chlazení: pomocí čpavku