Karlovarskému hokeji se dostalo další velké pocty. Po roce byl celek úřadujících českých šampionů znovu pozván na prestižní Spengler Cup.

„Klub obdržel pozvánku na Spengler Cup. Velice si toho vážíme a ceníme, neboť se jedná o exceletní turnaj na nejvyšší sportovní úrovni s mimořádnou tradicí,“ sdělil horkou novinku generální manažer HC Energie Miroslav Vaněk. „Je to pro nás skutečně velká čest, že jsme byli podruhé za sebou do švýcarského Davosu pozváni,“ dodává.

Start na nejstarším klubovém turnaji v Evropě, hraje se od roku 1923, je pro každého účastníka velice prestižní záležitostí. „Účast na Spengler Cupu pro nás má především sportovní přínos. Zápasy se tu hrají s obrovským nasazením a proti výborným soupeřům,“ míní Vaněk. „Pro hráče, realizační tým i vedení je konfrontace se špičkovým mezinárodním hokejem zcela neocenitelnou zkušeností. Po zrušení letošního ročníku Ligy mistrů, čehož velmi litujeme, nelze na klubové úrovni sehrát v mezinárodní konkurenci prakticky žádné utkání. Proto jsme moc rádi, že můžeme této příležitosti využít.“

Karlovarský klub si ovšem oslovení ze strany organizátorů davoského turnaje cení rovněž z dalších důvodů. „Účast na Spengler Cupu vnímáme jako prestižní rovněž ze společenského hlediska. Pozvánku na turnaj skutečně nedostává každý, a jsme proto moc rádi, že jsme byli po roce opět osloveni,“ doplňuje Miroslav Vaněk.

Hokejisté Karlových Varů si už svou premiéru v atraktivním prostředí mezi alpskými velikány užívali. Právě zde možná začala cesta energetiků za historickým titulem v české extralize.

„Už loni jsme v Davosu získali velké zkušenosti, hráči si ověřili, jak špičkový hokej se hraje ve Švýcarsku, Německu i Rusku,“ říká Vaněk. „Davos navíc leží ve vysoké nadmořské výšce, což nám možná prospělo v závěru domácí soutěže. Po návratu ze Švýcarska se tým dostal do výborné formy, kterou udržel až do konce play off,“ připomíná další přínos účasti na turnaji.

Do povánočního boje o Spengler Cup, prestižní trofej i zajímavou finanční odměnu se také letos pustí pět mužstev. „Podle prvotních informací se turnaje vedle našeho výběru zúčastní také domácí HC Davos, Team Canada, Adler Mannheim a Dynamo Minsk.

Hrací termíny jsou tradiční. Začíná se 26. prosince, finále je na programu na silvestra,“ přibližuje základní fakta manažer Miroslav Vaněk.

Hostitelé turnaje z Davosu dokráčeli letos stejně jako energetici až na ligový vrchol, když ve finále švýcarské LNA zdolali Kloten. Běloruské Dynamo Minsk v uplynulé sezoně bojovalo v ruské Kontinentální hokejové lize, a přestože do play off nakonec nepostoupilo, špatný dojem rozhodně nezanechalo. Orli z Mannheimu se po čtvrté příčce po základní části probojovali v play off německé DEL až do semifinále, kde podlehli pozdějšímu mistrovi z Berlína. Jako tradičně se do turnaje zapojí i výběr Kanady složený ze zámořských hráčů, kteří nastupují ve švýcarské lize.

Karel Psohlavec, Jan Čech