V listopadové reprezentační přestávce nezaškodí připomenout nový hrací systém soutěží. Respektive změny, které v rámci postupného zeštíhlení soutěží platí již od letošní sezóny. I nadále se hraje podle zažitých pravidel, například za vítězství v normální hrací době jsou 3 body a v případě nerozhodného výsledku družstva získávají po bodu. Občas se ale najde divák, který se diví, že i v mládežnických kategoriích se hraje prodloužení.

Zvláště když každé družstvo hraje v tomto pětiminutovém prodloužení jen se čtyřmi hráči v poli. Nedojde-li k rozhodnutí v prodloužení, pokračuje se ještě samostatnými nájezdy, prováděnými podle čl. 406 SDŘ LH, ovšem s tím rozdílem, že každé družstvo nominuje na nájezdy 3 střelce. Vítěz prodloužení, eventuálně nájezdů, získává v utkání druhý bod.

Počet 24 družstev v jedné skupině se po této sezóně, díky následujícím pravidlům, začne redukovat. V první části extralig hraje ve skupině každý s každým, a to dvoukolově. Po odehrání všech 46 utkání postupují týmy do druhé části soutěže podle svého umístění v tabulce.

Družstva, která skončí po základní části (46 kolech) na 1. až 16. místě, postupují do play off a mají nasazení 1/16, 2/15 atd. První utkání osmifinále se hraje na ledě hůře umístěného družstva, druhé a případně třetí se hraje na ZS lépe umístěného družstva. Ve čtvrtfinále, semifinále a finále se už začíná na stadionu lépe umístěného družstva. Celá nadstavba se hraje na dvě vítězství.

Sestupové starosti se pak týkají týmů, které po základní části skončí v dolní části tabulky. Družstvo, které obsadí 24. místo, sestupuje rovnou o soutěž níž. Družstva, která skončí na 21., 22. a 23. místě, hrají dvoukolově baráž s družstvy příslušných lig (junioři, dorost), která vyhrají skupiny A, B a C. Hraje se systémem každý s každým.

Družstva, která po této baráži (10 kol) skončí na 1. a 2. místě, se stávají účastníky extralig pro příští sezónu.

Pavel Reiser