Na několik dní se ve městě horkých pramenů a minerálních vod zastavil generální manažer lotyšského Dynama Riga Normunds Sejejs. Energie usiluje o vstup do Kontinentální hokejové ligy, tak bývalý obránce Becherovky měl o čem jednat.

„Sešli jsme se s Miroslavem Vaňkem, ale více jsme si o KHL povídali, když byl na návštěvě v Rize. V pátek neměl tolik času, protože se hrála extraliga se Znojmem,“ začal manažer Sejejs popisovat svou návštěvu v lázeňské metropoli a pokračoval: „Energie nešťastně prohrála se Znojmem 3:2 a pak nebyla ani nálada. Více jsem se bavil s dalšími lidmi, kteří ve vedení klubu pracují, než s panem Vaňkem.“

Další, s kým se bývalý lotyšský reprezentant bavil, byl Alexej Naumov. „Alexej pomáhá panu Vaňkovi v jednáních o KHL. Spolu jsme se bavili o hráčích a dalších věcech týkajících se KHL,“ přidal Sejejs.

Kontinentální liga je finančně náročná a sehnat finanční prostředky na tuto soutěž není nic jednoduchého. Pro Karlovy Vary, pokud tuto soutěž chtějí hrát, to platí také.

„My, jako Dynamo Riga, jsme akciovou společností. Největší balík drží plynařská společnost Itera. Druhý největší vlastník je majitel právě této společnosti, ale to je už soukromá osoba, a pak jsou tu další čtyři podíloví vlastníci. Tito akcionáři se složili na chod celého klubu a samozřejmě i na KLH,“ objasnil financování soutěže v Rize Sejejs.

Pokud by se měla KHL v Karlových Varech hrát, nabízí se proto otázka, kdo to bude financovat.

Generální manažer Energie Miroslav Vaněk uvedl, že na jakékoliv prognózy potřebuje čas. „Vím, že Karlovaráky, ale nejen je, zajímá, jestli KHL ano, nebo ne. Vím, že všichni chtějí informace, ale já bych chtěl všechny požádat o trpělivost,“ vyjádřil se před několika dny manažer Vaněk.

Pokud by se v lázních začala KHL hrát, tak by s největší pravděpodobností vznikla dvě mužstva. Stejně je tomu i v Rize.

„Dynamo hraje KHL a Riga 2000 hraje nejvyšší Běloruskou ligu. Podle mého je to nejlepší model,“ pokračoval Sejejs. Spolupráce obou klubů přináší řadu výhod. „KHL je hodně náročná. I z toho důvodu, že se tam hraje hokej na vyšší úrovni, než jsou národní soutěže. Pokud Energie chce tuto soutěž hrát a pokud se jí na to podaří sehnat prostředky, tak model dvou mužstev je asi ten nejlepší. Navíc je to skvělé i pro národní mužstvo. Pokud se to podaří a dokáží se přivést kvalitní hráči na reprezentační úrovni, tak můžete mít větší část národního mužstva pohromadě celý rok. Tým se dokáže sehrát a na mistrovství světa je daleko silnější,“ vysvětlil celou situaci okolo spolupráce dvou klubů v jednom městě Normunds Sejejs.

Bude se hrát KHL?

O účasti Energie v nejprestižnější soutěži se rozhodne v několika málo týdnech.