Velkou oporou českého týmu v zápase s Finskem na Karjala Cupu byl karlovarský brankář Lukáš Mensator. Pochytal třicet střel soupeře a nestačil až na dva bravurně provedené nájezdy v podání domácího obránce Nummelina, které rozhodly o tom, že domácí tým získal do tabulky Euro Hockey Tour dva body a český výběr jen jeden.

„Bylo to sakra rychlý, oproti extralize opravdu o úroveň výš. Zkrátka fofr,“ zhodnotil čtyřiadvacetiletý gólman lapidárně úroveň mezinárodního hokeje.

V Hartwall Aréně sledovalo zápas přes 7000 diváků, čeští hokejisté jim ale začátek nijak nezpříjemnili, do vedení šli po brance Blaťáka hned ve druhé minutě. „Bylo dobré, že jsme se dostali rychle do vedení, to nás uklidnilo, bohužel nás stála hodně sil následná oslabení,“ hodnotil první třetinu Lukáš Mensator.

Nejvíce práce měl ale ve druhé části hry, kdy se za vyrovnaného stavu pustili domácí do velkého tlaku. Karlovarský mág mezi tyčemi ale čaroval, v této části zlikvidoval 15 střel soupeřů včetně samostatného nájezdu Hyvonena, jednou mu navíc pomohla i tyč.

„Domácí měli opravdu silný tým, když jsem si přečetl jejich první pětku, tak to byla síla. Je to ale pro mě čest si proti takovým hráčům zachytat,“ říká skromně.

Výsledek v podobě prohry s Finy na nájezdy je pro Lukáše Mensatora zopakování jeho vystoupení na moskevském turnaji v minulé sezoně. Letos jej v nájezdech dvakrát překonal Petteri Nummelin, který českého gólmana dvakrát doslova vykoupal.

Přesto si Lukáš Mensator myslí, že se perfektně provedené nájezdy chytit daly. „Vždycky to jde chytit. Je ale pravda, že on je umí skvěle, dával to tak už i v NHL a i ve Švýcarsku, kde jsme byli na turnaji.“

Přestože podal Mensator skvělý výkon, sám si vyčítá situaci před třetím gólem Finska, kdy jej překonal Santala. „Vyčítám si určitě ten třetí gól, který jsem měl chytit, nebyla to tak těžká střela, ale bohužel jsem měl zrovna váhu na stojné noze a nebyl jsem tak rychlý,“ vrací se k momentu ve třetí třetině.

V zápase nastoupil poprvé v reprezentačním dresu Mensatorův spoluhráč z karlovarské Energie Ondřej Němec a také už v reprezentaci ostřílenější Kumstát se Skuhravým. Chvílemi tak měla Energie na ledě hned čtyřnásobné zastoupení.

„Je to fajn, že tu má člověk spoluhráče z Varů, je nás tu víc a je to pro nás příjemnější. Na druhou stranu tady už znám víc kluků z mojí generace, se kterýma jsem hrál dřív, takže to není jako když jsem přišel poprvé, kdy jsem starším hráčům málem vykal. Michal Barinka, Ondra Němec, Jakub Klepiš, to je všechno můj ročník, takže si s nima máme co říct,“ libuje si Mensator.

Před reprezentační přestávkou dostal v brance Karlových Varů ve dvou zápasech přednost Lukáš Sáblík, což Lukáš Mensator nevidí jako problém. „Pro mě to problém nebyl, abych řekl pravdu, tak jsem rád, že jsem si trochu odpočinul, chytal jsem snad 20 zápasů v řadě a měl jsem toho opravdu dost,“ vysvětlil.

Mensatora navíc čekala pozvánka do reprezentace, takže o odpočinku v listopadové přestávce nemůže být vůbec řeč. První zkušenosti z národního týmu nebyly pro mladého brankáře úplně nejlepší, nyní je už ale všechno zapomenuto.

„Určitě je fajn, když člověk cítí větší důvěru ze strany trenéra. Jsem rád, že mi řekl den předem, že budu chytat, a mohl jsem se na zápas v klidu připravit. Snažil jsem se si zápas užít a odvést maximum, snad to tak nejhorší nebylo. Pro mě je dobrá každá zkušenost, každý zápas se počítá,“ dodal na závěr.

Michal Berg