„Plechárna“ padla. Slavia, jako i v minulém roce, dokázala vyhrát jedno utkání na ledě Energie. Tentokrát v poměru 5:1.

Druhé utkání finálové série začali lépe „sešívaní“. Oproti prvnímu duelu přidali na bruslení a také hned od úvodních minut začali napadat rozehrávku domácích.

První vážnější šance, ale musel likvidovat Neruda, který nahradil Dominika Furcha. Při nájezdu Skuhravého a Kumstáta hodil hůl a rozhodčí nařídili trestné střílení. Exekuce se ujal Josef Řezníček, ale gólmana Slavie nepřekonal. I do další vyložené šance se dostali Západočeši. Akci dvou na nikoho hasil Josef Beránek sekáním.

Trestné střílení se jelo i na druhé straně. Na konci 13. minuty seknul Čutta mladého Endála a rozhodčí zkřížili ruce nad hlavou podruhé. S pukem se rozjel Jaroslav Bednář a poslal Slavii do vedení. Další branka v první třetině už nepadla, i když šancí bylo na obou stranách více než dost.

Petr Kumstát přiznal, že Slavia ve druhém utkání přidala. „Hrají více zodpovědně, více i bruslí, a pokud budeme chtít v tomto utkání uspět, tak musíme v dalších minutách přidat,“ popsala jedna z karlovarských věží první třetinu.

Lukáš Endál popsal nedovolený zákrok Jakuba Čutty před nájezdem takto: „Podle mě jsme Mensatora už překonal. To že jsem nedokázal zamířit mezi tyče je tím, že jsem byl zahákovaný,“ okomentoval celou situaci před vedoucí brankou Slavie. To, že se v brance objevil v tomto utkání Stanislav Neruda, neviděl Endál jako něco mimořádného. „Oba jsou vynikající a na stejné úrovni. Z obou cítíme, že nás dokážou podržet,“ dodal.

V čase 24:19 po hrubé chybě obránce Proška, který špatně rozehrával, zvýšil vedení hostí Jiří Doležel, když doklepl puk do prázdné branky po přihrávce od Beránka. Za třiačtyřicet vteřin dokázali domácí snížit. Milan Procházka dlouho kroužil v obraném pásmu Pražanů a nakonec dokázal vypálit. Jeho střelu pohotově dorazil František Skladaný.

Při hře čtyři na čtyři a v polovině 28. minuty vedla Slavia zase o dvě branky a opět to byl Jaroslav Bednář, kdo rozvlnil síť za Mensatorem.

Ani třetí branka domácí nezlomila. Právě naopak. Energetici přepnuli na vyšší rychlostní stupeň a před Nerudou bylo pořádně horko. Jenomže Slavia si přivezla Jaroslava Bednáře a Romana Červenku. Druhý jmenovaný v oslabení vystartoval na rozehrávajícího Mensatora a donutil ho chybovat. Prázdná klec Energie vybízela ke skórování, ale Červenka si počkal na najíždějícího Vondrku, který prostřelil dva obránce lehající do jeho rány.

Po druhé části byl Marek Melenovský hodně zklamaný. „Udělali jsme hodně chyb, které Slavia potrestala. Do konce zápasu chybí dvacet minut a ještě se pokusíme s tím něco udělat. Zvrátit se to dá,“ přiznal. Jiří Doležal na druhou stranu zářil. „I když jsme udělali hodně chyb a byli často vylučováni, tak jsme dokázali vstřelit nějaké branky. Potrestali jsme chyby v rozehrávce domácích,“ shrnul druhou část.

Slavia se celou třetí třetinu snažila svůj náskok udržet a bez větších problémů se jí to dařilo. Ani v přesilovce 4 na 3 se domácí nedokázali prosadit. Na druhé straně kluziště si hosté při své výhodě v 52. minutě počínali daleko lépe. U trestoměřičů pykal Jakub Čutta, ale za 1. minutu a 21. vteřin ho vysvobodil Karol Sloboda.

Stanislav Neruda předváděl celé utkání famózní zákroky a karlovarské střelce dokázal vymazat. I díky jeho výkonu si „sešívaní“ odvezli vítězství 5:1.

Ohlasy trenérů po druhém finálovém duelu

Mikuláš Antoník: Neměli jsme tentokrát takový pohyb a nebyli jsme tak živí jako v pátek. S tím souviselo, že se spousta kotoučů odrážela ke Slavii, a myslím si, že soupeř hrál velice důrazně a agresivně. Počítali jsme s tím, že se nás bude snažit od začátku dostat pod tlak. Váhali jsme trošku v rozehrávce, ztráceli spoustu puků ve středním pásmu i kolem modré čáry a udělali několik hrubých chyb v rozehrávce. Slavia nás potrestala a zaslouženě vyhrála.

Jiří Kalous: Vynikající výkon podal náš brankář Neruda, zlepšili jsme produktivitu a velmi dobře jsme odehráli oslabení. To nás dovedlo k vítězství. U brankáře jsme se rozhodovali spíše pocitově, protože Furch odchytal v pátek také slušný zápas, ale chtělo to určitý impulz. Myslím si, že ten tah vyšel. Tři zápasy za sebou doma by mohly být výhodou, ale neznamená to nic. Spíš půjde o to, jak se povede výkon, ale bude to těžké.

(jč, ms)

Energie Karlovy Vary – Slavia Praha 1:5

Stav série: 1:1.

Třetiny: 0:1, 1:3, 0:1. Muž zápasu: Jaroslav Bednář. Branky: 26. Skladaný (M. Procházka, Melenovský) – 13. Bednář (TS), 25. Doležal (Beránek, Jelínek), 28. Bednář (Červenka, Drtina), 35. Vondrka (Červenka), 52. Sloboda (Beránek, Doležal). Rozhodčí: Fraňo, Jeřábek – Bláha, Kostka. Vyloučení: 7:11. Využití: 0:1. Oslabení: 0:1. Diváci: 4 450 (vyprodáno).

HC Energie Karlovy Vary: Mensator – Řezníček, Mudroch, Prošek, Duben, Čutta – Kumstát, Skuhravý, Košťál – M. Procházka, Melenovský, Skladaný – Dej, Pech, Sailer – Zaťovič, Kristek, Hluchý. Trenér: Josef Paleček.
HC Slavia Praha: Neruda – Kadlec, Drtina, Kolařík, Žižka, Sloboda, Špelda – Bednář, Červenka, Sklenář – D. Hruška, Beránek, Vondrka – Micka, Endál, Doležal – P. Jelínek, V. Růžička ml., Tomica. Trenér: Vladimír Růžička.