Podruhé během pouhých tří dnů se hokejisté karlovarské Energie představili na stadionu soupeře a znovu si domů odváží všechny body. Po nedělním úspěchu v regionálním derby v Plzni ukořistili svěřenci Josefa Palečka vítězství rovněž v dohrávce 37. kola v holešovické Tesla Aréně.

Skalp Sparty získali i díky dvěma zásahům útočníka Jana Košťála, který dvakrát zvyšoval na rozdíl dvou gólů. „Mysleli jsme, že bychom mohli na Spartě uhrát nějaké body. Výhra samozřejmě znamená velké plus a těší nás,“ shrnul osmadvacetiletý forvard v kostce utkání čtvrtého se šestým.

Západočeši se zásluhou plného bodového zisku posunuli v tabulce O2 extraligy o jeden stupínek výše, když přeskočili o dva body Vítkovice. Ty však mají zápas k dobru. Tým z lázeňského města zabral po dvou domácích neúspěších v nájezdech. „Doufám, že se to už otáčí k lepšímu,“ přál si Jan Košťál. „Postihly nás výpadky třeba minutu před koncem, a pak jsme prohráli v nájezdech, což nás mrzelo. Ze šesti bodů z venku máme tedy velkou radost,“ liboval si.

Energie získala klid díky vedoucímu gólu z desáté minuty, když obrana nechala vyjet Marka Melenovského zpoza branky a bekhendem vystřelit. Sparta tak znovu inkasovala jako první. „Horší začátky Sparty jsme neřešili,“ uvedl člen elitní formace. „Bavili jsme se hlavně o tom, že musíme hrát dobře střední pásmo a nebýt moc vylučovaní. V poslední době nás především venku hodně trestů trápilo. Naše taktika skvěle vyšla,“ doplnil jedním dechem.

Ovšem domácí nechtěli protáhnout sérii porážek na čtyři kola a i díky přesilovce v závěru úvodního dějství přišpendlili hosty v jejich obranném pásmu. Tlak byl však pouze platonický, gólově se neurodilo. „V bráně máme Lukáše Mensatora, který má teď formu. Vychytal nám to i ve druhé třetině. Máme tři body a můžeme být spokojení,“ kvitoval Jan Košťál, který si stejně jako většina přítomných všiml okének v defenzivě družiny Františka Výborného.

„Jak znám Spartu z loňska, řekl bych, že letos trochu problémy v obraně má. Beci se dají přehrát,“ zamýšlel se autor již deseti letošních extraligových tref. „Říkali jsme si, že když budeme mít možnost jít dopředu ve dvou, uděláme to, což senámobčas dařilo.“

Pořádnou hrubku vyrobil obranný val domácích ve 29. minutě. Bránící Michal Broš poslal puk přímo na hůl Jana Košťála, jenž naložil s nabídnutou možností gólově. „Vůbec jsem nečekal, že mi někdo takhle namaže. To samé asi i brankář. Podržel jsem si puk a udělal kličku do bekhendu,“ popisoval úvodní zásah. Spartě nevázla jen souhra ve vlastním obranném pásmu, až na ojedinělé šance se nedařilo ani směrem dopředu.

Energie toho domácím příliš nepovolila. „Myslím, že po našem prvním gólu Sparta celkově trochu polevila,“ pravil Jan Košťál. „Podle mě rozhodlo, že jsme dobře hráli střední pásmo,“ zopakoval znovu.

Účastník posledního ročníku Spenglerova poháru tak potvrdil trend posledních kol, kdy si připisuje více bodů z bitev mimo vlastní hájemství. „Vypadá to, že se nám daří víc venku,“ přikyvoval zkušený útočník. „Doma moc chceme. Venku hrajeme víc z obrany a čekáme na brejky, což nám teď vyhovuje víc,“ připojil zdůvodnění.

Nic to však nemění na tom, že Karlovy Vary hodlají udržet současné postavení, aby se vyhnuly zrádnému předkolu play off. „Určitě chceme zůstat v první šestce. Tabulka je nabouchaná opravdu neskutečně,“ uvědomoval si Jan Košťál minimální rozdíly.

„Budeme se snažit z každého zápasu vytěžit maximum bodů, abychom nesklesli níž. Teď se každý bod počítá pomalu dvakrát,“ uvedl. I proto mohou na západě Čech litovat ztrát se Zlínem a přímým konkurentem z Vítkovic. „Samozřejmě nás porážky v nájezdech mrzí. Měli jsme víc ze hry, ale někdy je hokej takový, že i tak mužstvo prohraje,“ uzavřel.

Další extraligový duel čeká karlovarské hokejisty už ve čtvrtek 23. ledna. Od 18 hodin hostí ve 44. kole severočeský Litvínov.

Libor Kult