České hokejové hry začnou rozplétat rébus nominací na únorový vrchol sezony ve Vancouveru. Do karlovarské Arény pozval kouč Vladimír Růžička „evropský“ výběr.

A formace na Finsko? „Mám v hlavě víc variant. Do čtvrtka zbývají ještě dva dny,“ říkal v úterý trenér tradičně tajemně.

První dopolední trénink byl hlavně o pilování přesilových her. „V těch máme zatím asi největší rezervy,“ připustil nedávno Růžička. Na tréninku sázel na dvě formace. První: Jakub Klepiš – Jiří Hudler – Pavel Brendl. Druhá: Roman Červenka – Jaroslav Bednář – Tomáš Rolinek.

„Hoši, děláte sto šedesát kudrlinek, sto šedesát přihrávčiček. Ale střelu na bránu jsem neviděl ani jednu,“ rozkřičel se během tréninku na první formaci Růžička. „Pryč. Střídejte,“ pokračoval trenér naštvaně.

Osobní komunikaci včera často směřoval k Hudlerovi. Na něj chce trenér během sezony hodně sázet. A právě útočník, který před sezonou utekl z NHL do ruské Kontinentální ligy, má jako jeden z mála „evropských“ krajánků šanci dostat se na kanadské olympijské hry.

To samé platí i o gólmanech. Do Vancouveru vezme Růžička jako jedničku Tomáše Vokouna. Další místa jsou volná. Ukázat se tak může i dvojice povolaná do Karlových Varů – Jakub Štěpánek a Lukáš Mensator.

„První zápas proti Finům odchytá určitě Mensator. Sobotní proti Švédsku pak Štěpánek,“ prozradil už včera reprezentační lodivod.

Co dalšího ukáže první prověrka?