Letošní ročník extraligy se Energii Karlovy Vary velice vydařil. Postoupila přímo do play off a je v situaci, že může v klidu čekat, s kým se utká.

Většina hráčů v kabině by si ráda zahrála se Spartou. „Sparta hraje útočný hokej a dá se s ní hrát. Zato s Plzní nebo Litvínovem by to byla více či méně bitva o každý puk,“ shodli se před nedávnem Vítězslav Bílek a Marek Melenovský.

Stejného názoru je i tiskový mluvčí klubu. „Pokud se střetneme s Plzní, tak se to bude mlátit nejenom na ledě, ale i v hledišti, a to bych byl velice nerad,“ připustil určité obavy Holý a vysvětlil, proč on sám nechce ani Litvínov: „Letos se nám na ně příliš nedaří. Obměnili hráčský kádr a hrají styl, který nám příliš nesvědčí. Navíc pokud bychom přes Severočechy nepřešli, tak to široká divácká veřejnost vezme jako neúspěch.“

Sparta Praha slibuje něco úplně jiného. Už jenom to jméno říká, že se bude hrát kvalitní hokej a diváci si přijdou na své. „Nebojím se toho, že by na Litvínov nebo Plzeň nebylo vyprodáno, ale Sparta přeci jen více táhne. Jak média, tak fanoušky,“ dodal Holý.

Diváci v Karlových Varech jsou trochu rozdělení. Jedna část si Plzeň přeje a moc se těší na to, jak se bude západočeskému rivalovi smát. „Přál bych si dostat Plzeň. Kdybychom je vyřadili, bylo by to lepší než oslava titulu,“ připustil jeden z fanoušků, který si nepřál být jmenován.

Jenomže pokud by Energie vypadla právě s Lasselsbergerem, tak to pro tuto skupinu bude ta největší pohroma a na stadionu může vypuknout i nějaké násilí.

Další část laické veřejnosti si přeje Litvínov. „Pokud dostaneme Chemopetrol, tak přes něj musíme přejít. To je hotová věc,“ řekl sebevědomě František Lehodský z Ostrova a dodal s úsměvem: „A navíc do Litvínova je to kousek a mají tam výborné klobásy.“

Pokud se ale postup přes tohoto soupeře nepovede, tak právě tato část diváků vezme tuto sezonu za neúspěšnou. Dalším adeptem je Třinec, toho si po loňské zkušenosti nepřeje nikdo.

Kdo tedy zbývá?

Sparta. V letošním roce má Energie s Pražany lepší vzájemnou bilanci, a pokud podá soustředěný výkon, tak může v T–mobile aréně uspět, tak jako se to tuto sezonu už dvakrát povedlo.

„Jestli si mám vybrat, tak Spartu. Dá se s ní hrát, přitáhne to lidi, a kdybychom náhodou vypadli, tak to bude s loňským mistrem, a to nebude ostuda, protože je to Sparta a proti ní nemáme co ztratit,“ dodal řidič autobusu Rostislav Kotek.

„Jo. Konečně. Jsme tam,“ křičela šatna

Siréna odhoukala konec třetí třetiny a zimní stadion v Karlových Varech vyskočil radostí. Energie porazila Kladno.

Ale nejen to.

Všem, kteří se o hokej v lázeňském městě zajímají, fandí mu a mají ho prostě rádi, se splnil jeden veliký sen. Energie Karlovy Vary postoupila přímo do play off. Hráči byli vyvoláni vynikajícím publikem a také trenéři obuli brusle a jeli fanouškům poděkovat.

V šatně čekaly na hráče a trenéry lahvinky bublinek. První si vzal slovo generální manažer Miroslav Vaněk. „Chtěl bych vám moc poděkovat. Dokázali jste to, za čím jsme šli,“ řekl s úsměvem na tváři a pokračoval: „Pevně věřím tomu, že tohle mužstvo je hodně silné, a nebojím se říct, že neskončí v prvním kole play off,“ dodal.

Za hráči se přišel podívat i majitel klubu Karel Holoubek. „Děkuji vám všem a pojďme si vykouřit ty postupové doutníky,“ zakřičel Holoubek a jeho slova odstartovala sprchování šampusem.

Trenéři si vysněný postup užívali plnými doušky. Po utkání své dojmy popsal trenér Zdeněk Venera: „Do zápasu s Kladnem jsme nevstoupili nejlépe, ale věřil jsem, že se nám ho podaří otočit,“ vrátil se k souboji hlavní strůjce postupu a pokračoval: „Ve druhé přestávce jsme se dozvěděli výsledek z Třince a řekli jsme si, že nemáme co ztratit. Věřím, že zápasem s Kladnem pro nás sezona zdaleka nekončí a že se podíváme ve vyřazovacích bojích co nejdále,“ dodal trenér Venera, který bude zapsán v kronikách jako první kouč, který postoupil od play off.

V minulém roce se mu to povedlo také, ale karlovarské publikum vzalo předkolo jako neúspěch. „Loni nemělo předkolo žádný úspěch, ale přitom co by za to takové Pardubice nebo Zlín letos daly, kdyby se tam dostaly,“ dodal kouč.

Milan Kraft se dostává do formy

V posledních zápasech centr druhé pětky dává rozhodující a vítězné branky.

Běží 52. minuta zápasu Energie s Kladnem a centr druhé pětky sklepává kotouč po nahození Jakuba Grófa do branky a střílí tak vítězný gól zápasu.

Mistr světa z roku 2000 s juniorským výběrem České republiky měl ze zápasu ty nejlepší zážitky a dojmy. „Čekali jsme na takový úspěch hodně dlouho. Minulý rok už jsme tam mohli být. Někdo bral předkolo jako play off, někdo ne. Teď jsme postoupili přímo do čtvrtfinále a nikdo nám to nemůže vzít,“ řekl těsně po střetnutí Kraft.

Energetici ztrácejí na třetí Liberec jeden bod a mají možnost se posunout v tabulce ještě o něco výše. „Zatím jsme se moc nebavili, koho dostaneme nebo na koho narazíme. Před námi jsou ještě dva zápasy základní části a my se je budeme snažit odehrát co nejlépe a třeba se nám podaří poskočit v tabulce ještě výše,“ přidal Kraft a pokračoval v plánech co dál: „Každopádně bychom se rádi udrželi v první čtyřce a začínali doma.“

Do třetí části zápasu vstupovali karlovarští hokejisté s jistotou, že si zahrají čtvrtfinále, protože Třinec doma prohrál s Českými Budějovicemi.

„Už před zápasem jsme si mysleli, že se nám postup podaří a že nám ho s největší pravděpodobností nikdo nevezme, ale my jsme chtěli tohle utkání vyhrát a nespoléhat na nikoho, že to udělá za nás,“ přiznal centr druhé pětky Kraft.

Energie se dlouho nemohla proti Kladnu prosadit. Do poloviny třetí části hosté výborně bránili a k ničemu vážnějšímu domácí nepustili. „Myslím si, že se nám nedařilo dobře založit útok. V této části nás soupeř přehrával. O druhé přestávce jsme si řekli, že musíme chodit více do branky, a to se nám nakonec vyplatilo,“ dodal Kraft.