Karlovy Vary – Slavia 3:4

Třetiny: 1:2 , 2:0, 0:2.
Muž zápasu: Jaroslav Bednář.
Stav série: 1:2.

HC Energie Karlovy Vary: Mensator – Dobroň, Brňák, Grof, Řezníček, Mudroch, Němec, Prošek, Hanzlík – Pech, Hluchý, Košťál, Kraft, kristek, Kumstát, Skuhravý, Melenovský, Polák, Procházka, Skladaný, Bílek. Trenér: Venera.
HC Slavia Praha: Svoboda – Žižka, Kadlec, Vašíček, Novák, Drtina, Sloboda, Kolařík – Sup, Červenka, Tomica, Klepiš, Bednář, Růžička, Vondrka, Hruška, Rataj, Micka, Doležal, Sklenář, Beránek. Trenér: Růžička.

Branky: 10. Kristek (Melenovský), 33. Kumstát (Grof), 38. Kristek (Polák) – 11. Bednář (Kadlec), 15. Červenka (Hruška), 50. Bednář (Kadlec), 52. Rataj (Klepiš).
Rozhodčí: Turčan, Hodek, Gebauer, Lederer.
Vyloučení: 9:8.
Využití: 1:1. V oslabení: 0:1.
Diváci: 4680 (vyprodáno).

Duel zvratů. A Slavia jde do vedení…

Poslední zvrat režírovali Pražané. Osm minut před koncem Rataj procedil puk pod Mensatorovy betony. Slavia vyhrála v Karlových Varech 4:3 a vede 2:1 na zápasy.

Očekávání. Možná toto slovo dokáže nejlépe vystihnout atmosféru na zimním stadionu v Karlových Varech. Vždyť v lázeňském městě se poprvé v historii odehrával finálový zápas. Očekávání však panovalo i na střídačce hostí z Prahy. Do sestavy se po zranění levé nohy konečně vrátil kapitán Josef Beránek.

Jenže jeho návrat byl hořkosladký. V 10. minutě prohrál buly. Kristek s přispěním Beránkovy hole pak doklepl puk do slávistické klece a Vary vedly 1:0. Od té chvíle se objevil na ledě až v 16. minutě, dlouho tam však nepobyl. Jeho úloha se zdála jasná: vybojovat buly a vrátit se na střídačku.

Hokejisté Karlových Varů byli v euforii. Kouč Venera ale jejich nadšení mírnil už před zápasem. „Slavia jela do Třince taky za stavu 1:1 a pak tam vyhrála oba zápasy.“

Že se jeho slova naplní, naznačila Slavia už v první třetině. Červenka ji poslal do vedení 2:1. „Sil mám na rozdávání,“ chlubil se.

Pak nadešly chvíle domácích. „ Ustáli jsme sérii oslabení a hned z přesilovky pak dali gól na 2:2. To byl začátek našeho zvratu.“ tvrdil karlovarský obránce Jakub Grof. Chvíli poté už vedly Vary 3:2.

„Padaly nám tam smolné góly,“ myslel si Pavel Kolařík, obránce Slavie.

A přesto se dočkali Pražané šťastného konce. Jejich byla třetí třetina.

Karlovarští jako by se chtěli včera popravit sami. Jako by jim nedocházelo: Tohle je finále, tohle už není obyčejný zápas, tady se amatérismus neodpouští. Zbytečné fauly, přílišná agresivita, hloupé chyby – to vše jim sráželo vaz. Dostaly gól při vlastní přesilovce. Nebo když špatně vystřídaly a Slavia je přečíslila.

A ta hrubost! Třeba když Kraft usedl na dvě minuty za hrubost, když zbytečně trefil Bednáře do hlavy. Každá přesilovka Slavie brala Varským síly. Ty jim pak chyběly. Chybu by měli hledat hráči sami v sobě.

Zítra máme další šanci, věří Bílek

Jeho představy byly jiné. Čtyřiadvacetiletý útočník Vítězslav Bílek, chtěl jediné. Vyhrát první historické finále na domácím ledě. Nepodařilo se. Karlovy Vary prohrály se Slavií 3:4. „Příští utkání musíme začít jinak,“ řekl několikrát.

Kde myslíte, že nastal zlom v utkání?
Určitě ve třetí třetině při přesilovce. Tam jsme udělali zásadní chyby, nepohlídali jsme si to.Oni toho využili a dostali se do vedení.

V této sérii jste na Slavii jednou vyhráli, ale výhoda, je nyní pryč. Je to problém?
Takhle se k tomu nestavíme, zítra máme další šanci. Pořád je vše otevřené. Šance vidím stále stejně na obou stranách.

Neudělali jste dnes moc chyb? První gól jste dostali v oslabení. Při druhém jste špatně střídali. Nebylo to zbytečné?
Určitě šlo o naše chyby. Tohle jsme si měli pohlídat. Do příštího utkání to bereme jako ponaučení. Musíme začít úplně jinak. A hlavně musíme vyhrát.

Hodně jste hráli v oslabení. Stálo vás to hodně sil?
Máme kluky, kteří hrají hodně. Tím pádem nemají sílu. Dostanou se tam kluci, kteří na led tolik nechodí. A to je zlom, kdy jde do tuhého. Člověk si neodpočine, jak by měl a už tam tahá nohy, jak se říká, proto si musíme na vyloučení dát v příštím utkání pozor a začít jinak.

Dneska se výsledek dosti otáčel. To je asi velký nápor na nervy, že?
Když se dostaneme do vedení, tak si to musíme pohlídat. Jak už jsem několikrát řekl. Příští zápas si to musíme pohlídat, když se tohle stane. Žádné chyby.

Slavia dávala góly docela lehce. Nestraší vás to trochu?
Já si nemyslím, že lehce. My jsme si řekli, že to tam budeme prát. Z každé střely může být gól, což se ukázalo. Kkdyž to je nahozené na bránu, tak tam může padnout cokoliv.