V sedmém finálovém utkání Slavia Praha porazila Energii Karlovy Vary 4:2. Byl vybojován poslední zápas sezony. V sérii Slavia vyhrála 4:3. Archivář si odfajfkoval poslední prázdnou kolonku sezony 2007/2008. Mistrem jsou sešívaní. Zelení jsou druzí „Byl to záhul, ale člověk se ještě jednou zdravě kousnul," uvažoval gólman Energie Lukáš Mensator.

Po dvou titulech Sparty přebral vládu další pražský klub. Jen se vyměnila adresa. Vysočany za Holešovice.

Domácí vstoupili do zápasu, tak jak slibovali. Razantně. Hosté zakřiknutě.

A slávisté slavili úspěch: Jakub Klepiš – 7. minuta, Jaroslav Bednář – 9. minuta, Roman Červenka – 38. minuta. Tato trojice určila skóre po dvou třetinách. Stav, na který hosté už nedokázali odpovědět.

Hráči Vladimíra Růžičky tak podruhé v historii získali vysněný pohár. První dřímali v rukou před pěti lety – 17. dubna. Letos o den dříve – 16. dubna. Osm hráčů z roku 2003 si zopakovalo sladké vítězství. Ale všichni si prošli dlouhým martyriem play off. Zranění, únava, bolest se násobily geometrickou řadou. Odměna ale čekala jen pro jednoho. Takový je sport. Krásný i krutý. Takové jsou i hokejové bitvy.

I přes druhé místo nemusí Karlovy Vary smutnit. Hráči Zdeňka Venery se stali největším a nejpříjemnějším překvapením skončeného ročníku, i přesto, že v nejdůležitějším a nejnáročnějším duelu odešli poraženi. Pro mnohé jsou ale oni vítězi. „Celou sérii rozhodla výhoda domácího prostředí, ale my můžeme být spokojení,“ dodal Venera.

Slavia – Karlovy Vary 4:2

Třetiny: 2:0, 1:0, 1:2.
Muž zápasu: Adam Svoboda.
Konečný stav série: 4:3.

Slavia Praha: Svoboda – Žižka, Kadlec, Vašíček, Novák, Drtina, Sloboda, Kolařík – Sup, Červenka, Tomica – Beránek, Klepiš, Bednář – Růžička, Vondrka, Hruška – Rataj, Micka, Čermák – Skelnář. Trenér: Růžička.
Energie Karlovy Vary: Mensator – Dobroň, Hanzlík, Mudroch, Řezníček, Němec, Brňák, Grof, Prošek – Kumstát, Skuhravý, Košťál – Hluchý, Kraft, Skladaný – Melenovský, Kristek, Polák – Pech, Zucker, Procházka. Trenér: Venera.

Branky: 7. Klepiš, 9. Bednář (Tomica), 38. Červenka (Klepiš), 58. Vašíček (Sup) – 58. Polák (Němec), 60. Hanzlík (Kumstát.).
Rozhodčí: Hradil, Husička – Barvíř, Blümel.
Vyloučení: 4:4. Využití: 1:0.
Diváci: 17 123.

Sedmý zápas ukončil extraligu. Vítěz je znám. I poražený.

I když poražený. Být druhý, co by zato jiná mužstva dala. Třeba Sparta - král posledních dvou sezon. České Budějovice – vítěz základní části. Ale to jsou všechno kdyby. Show skončila, jak skončila.

Hokejisté včera dopsali poslední stránku scénáře – dramatu, někdy i úsměvné komedie. Hokejová sezona 2007/2008 je kompletní.
Líbila se vám? Mně ano.

Spekulovat, že kdyby v tamtom nebo onom utkání se stalo to a to, je k ničemu. Nikdy se všem nezavděčíte.

Přeji vítězům bujaré oslavy, protože si je zaslouží. A „poraženým“, ať nevěší hlavu. Není důvod. U Varů to platí dvojnásob. Příští ročník je tu za chvíli, s ním další šance. Už v září se započne psát nová hokejová kniha – extraliga 2008/2009.

Nemáme se za co stydět, řekl Kumstát

Z kabiny přišel jako první. Nechtělo se mu. Navíc si musel sundat před rozhovorem brusle. Nebyla připravená guma, musel by stoupnout na beton. Navíc Petr Kumstát právě kousal hořkou pilulku. Porážku ve finále, v posledním utkání sezony. V zápase, ve kterém nezdar bojí nejvíce. Slavia získala titul, Karlovy Vary skončily druhé, „Nemáme se za co stydět,“ řekl pyšně.

Jak jste viděl poslední zápas sezony?
Rozhodl nástup Slavie. V první třetině byla lepší, vedla 2:0, k tomu měla ještě další šance. Druhou třetinu jsme je docela zmáčkli, ale nebyli jsme schopný dát gól. Ale nemáme se za co stydět. Bojovali jsme až do konce, ale góly přišly pozdě.

Našel byste rozdíl mezi tím, co jste hráli a nakonec předvedli?
Chtěli jsme udržet, co nejdéle stav 0:0 nebo dát gól, ale to se nepovedlo, ale byli jsme rovnocenným soupeřem. Nemáme se za co stydět.

Už druhý zápas po sobě jste měli tady problém. Proč?
Jak říkám Slavia brání a bránila výborně. My jsme neměli tolik štěstí. Nechali jsme tam ale dneska všechno. Nic jsme nezabalili.

Hrála roli i únava?
Ta byla u obou soupeřů stejná. Druhou třetinu jsme hráli dobře, zamáčkli jsme je. Byla to otázka jednoho gólu, ale oni vedli už 3:0, takže se jim hrálo líp. Pokud bychom lépe bránili… ale Slavia má výborné mužstvo. Myslím si, že co nás zdobilo celou sezonu, tak jsme předvedli i na konci utkání, i když to nic neřešilo.

Jakou jste si dávali šanci před třetí třetinou za stavu 0:3?
Řekli jsme si, že tam vlítneme, a tak se i stalo. Bylo ale těžké se prosadit, nic jsme nezabalili.

Získali jste nakonec druhé místo…
Kdyby nám tohle někdo řekl před sezonou, tak bychom mu řekl, že se zbláznil. Finále jsme dotáhli do sedmého zápasu, nikdo ale nechce být druhý. Neznám takového sportovce. Samozřejmě teď je zklamání obrovské. Vyhrát může jen jeden a bohužel my dneska prohráli.