Lázeňská metropole je vzhůru nohama! Hokejisté vydřeli na ledě v Českých Budějovicích historický postup do finále extraligy. I ti, kteří se o hokej příliš nezajímají, jsou vtaženi do víru hokejových událostí posledních dnů. Spokojeni jsou samozřejmě i provozovatelé hospod a sportovních barů. Fanoušci, kteří nepojedou do Prahy nebo se nevejdou na karlovarský stadion si totiž zcela jistě nenechají ujít příležitost sledovat zápas v některé z provozoven s televizí či velkoplošnou projekcí.

„Pomalu přemýšlíme o tom, jak ten historický úspěch ve městě oslavíme, ať už finále dopadne jakkoliv,“ řekl našemu deníku Karel Holoubek, majitel HC Energie.

Energetiky nečeká ve finále nic jednoduchého. Slavia má výhodu domácího prostředí a její ledová plocha je navíc rapidně menší, než jinde. První utkání začne zítra v podvečer.

Slova hráčů a trenérů po semifinále
Trenér Energie Zdeněk Venera: „Je to sedmý zápas a bylo jasné, že moc branek padat nebude. Dal se čekat spíše boj než nějaký pěkný hokej. Domácí byli v utkání mnohem aktivnější, my jsme daleko více bránili a výrazně nás podržel výborný brankář Mensator. Měli jsme i patřičný kus štěstí, který k tomu samozřejmě patří.“
Trenér Českých Budějovic Josef Jandač: „Těžko mohu hráčům něco vytknout kromě toho, že jsme se neprosadili střelecky. Hráli jsme aktivně, ale bohužel jsme nedokázali dát více než jeden gól. Soupeř hrál velmi dobře a obětavě. Nebyli jsme svázáni nějakou povinností zvítězit, ale nedali jsme góly. Jsme obrovsky zklamáni, mysleli jsme výš, ale takový je sport. Nezbývá než pogratulovat soupeři, zvednout hlavu a jít dál.“
Kapitán Energie Václav Skuhravý: „Věřil jsem ve vítěství od té doby, co jsme dali druhý gól. Jenom jsem si řekl, pokud nebudeme vyloučení, tak jsme ve finále. Na druhou stranu v celém zápase měly více ze hry Budějovice, ale my jsme měli v brance skvělého Lukáše Mensatora. Ten nás hodně podržel. Chtěli jsme hrát stejně otevřený hokej jako doma, ale asi nás vidina finále svazovala natolik, že jsme v útoku nic nepředvedli.“
Útočník Energie Petr Kumstát: „Možná, že byly Budějovice hokejovější, jenže hokej se nehraje na krásu, ale na góly. Myslím si, že jsme chtěli to finále víc. Dali jsme do toho více srdce a nakonec se nám to vyplatilo.“

Venera: Rozhodne momentální forma

Zítra začíná boj o titul a hokejisté Energie Karlovy Vary budou přitom. Karlovaráky čeká Slavia, další silné mužstvo, se kterým v základní části sehráli čtyři vyrovnaná utkání. „Základní část je úplně něco jiného než play off. Jediné, po čem sáhneme, bude video. Podíváme se na výběr důležitých situací, a ty budeme s hráči probírat,“ řekl trenér Venera.

Z pohledu Energie bude rozdíl mezi sériemi s Českými Budějovicemi a Slávií především v hale a kluzišti. O2 Aréna ve Vysočanech je největší zimní stadion u nás, ale má nejužší hřiště.

„Slávisté jsou na tenhle led zvyklí. Díky rozměrům ledové plochy bude v utkání více soubojů, ale já si myslím, že máme dost hráčů, kteří jsou na tento styl hry dobře fyzicky vybaveni,“ pokračoval karlovarský kouč.

Ve vzájemných zápasech letos padalo dost branek. Soupeři se rozcházeli za stavu 6:2, 4:0, 4:2 nebo 5:4 po prodloužení. „Obě mužstva se velice dobře znají. Sehrála spolu čtyři zápasy. Na druhou stranu oproti Budějovicím je to málo. S Mountfieldem jsme hráli dvanáctkrát,“ přidal s lehkým úsměvem trenér Venera.

Co může tuto sérii rozhodnout? „Pokud budeme dobře bránit a podaří se nám dát nějaký ten gól, tak můžeme pomýšlet na titul,“ dodal Venera.