Premiérovou účast ve vyřazovacích bojích hokejové extraligy mohou hráči Energie Karlovy Vary senzačně přetavit v postup mezi poslední čtveřici týmů. Na ledě Chemopetrolu Litvínov se podařilo energetikům jednou zvítězit a v sérii vedou 3:1. Od dalšího splněného snu je tak dělí pouze jedna výhra.

„Vedení 3:1 je výhodou a bylo by ideální, kdyby se nám podařilo dnešní zápas vyhrát a celou sérii tak ukončit,“ přiznal trenér Zdeněk Venera, ale obratem doplnil, že to bude velice těžké: „Všechny čtyři zápasy byly nesmírně vyrovnané. Litvínov hraje dobře a nebude to jednoduché.“

Čtvrtfinálová série mezi Energií a Litvínovem je považována za jednu z nejtvrdších. „První dva zápasy byly hodně fyzicky náročné. V těch dalších dvou si Litvínovští dávali více pozor na vylučování,“ ohlížel se za celou sérií kouč Venera.

V posledních dvou zápasech se podařilo Severočechům pokaždé výborně vstoupit do utkání. V prvních minutách se dokázali prosadit a ujali se vedení. „To bylo vlivem domácího stadionu. Diváci v Litvínově dokázali udělat pořádný kotel a hnali své hráče do útoku. Stejné to bude i dnes v Karlových Varech,“ věří trenér Venera.

První utkání rozhodovaly přesilové hry. Karlovarští dokázali využít čtyři, ale v dalších třech zápasech tuto možnost dokázali zužitkovat pouze jedenkrát.

„Litvínovští po prvním duelu začali být více opatrní. Poučili se z toho zápasu a patřičně se na nás připravili. Kdyby to neudělali, byli by jen sami proti sobě,“ přiznal Venera.

Energetici vstupují do pátého zápasu s vědomím, že si mohou dovolit ten luxus prohrát. „Oni musí, my můžeme. Litvínovští budou hodně pod tlakem, ale my chceme využít tu první ze všech tří šancí a oslavit s diváky v Karlových Varech postup do semifinále play off,“ věří v dnešní ovace útočník třetí formace Marek Melenovský.

V Litvínově ale Karlovarští často pykali na trestné lavici. „Musíme se vyvarovat vylučování. To bude jedns ze zlomových situací. Pokud si budeme dávat pozor a dokážeme zároveň jejich přestupky potrestat, tak věřím, že se nám podaří už postoupit,“ doufá forvard Melenovský a pokračuje: „Musíme do toho jít srdcem, a to máme větší.“

Úvodní buly bude vhozeno v 17. 25 hodin na zimním stadionu v Rybářích.