Na samotný brněnský klub, který dohání předkolo play-off, seč mu síly stačí, pak Energie ztrácí rovných osm bodů. Nic na tom nezměnila ani jedna branka Rastislava Deje, jenž ve druhé třetině snižoval na 3:1. Nakonec se Kometa radovala z výhry 6:2.

Pro čtvrtého nejlepšího střelce Karlových Varů Rastislava Deje to mohla být situace trošku zvláštní, protože v mládí prošel právě týmem brněnské Komety: „Hrál jsem tu dva roky v juniorce za Ytong Brno a Kometu. Když jsem přišel na stadion, určitě jsem si na to vzpomněl. Teď už jsem však pátou sezónu ve Varech a jednoznačně jsem se tu snažil vyhrát, což se bohužel nepodařilo,“ mrzelo 179 cm vysokého Slováka.

Energie odjela před středečním utkáním na Spartě z Karlových Varů s pocitem, že na ni čekají tři venkovní zápasy po sobě. Rastislav Dej jasně vysvětloval, s čím se na cestu společně s týmem vydal: „Chtěli jsme dosáhnout co nejlepších výsledků, vycházet z dobré obrany, a když budou šance, co nejvíce se tlačit do brány, mít tam pořádný důraz. V Brně jsme dostali šest gólů, což mluví za všechno. Bránili jsme špatně,“ hněval se nad počtem inkasovaných branek, kterých Energie celkově napočítala už 109, což je naprosto stejné číslo jako u pražské Slavie.

V tomto ohledu bylo mnohem vydařenější minulé klání v Praze, kde Západočeši nestihli dotáhnout hubené sparťanské vedení. „Na Spartě jsme odehráli mnohem lepší zápas než v Brně. Tak jako tak jsme ale měli nula bodů, a to máme i teď. Musíme začít makat jako tým a sami se z toho dostat,“ burcoval šikovný útočník, jenž v Brně zaměstnával Jiřího Trvaje velmi často.

Jednou se dokonce trefil do černého, když si najel na Skuhravého nahrávku zpoza brány a zamířil brankáři Komety mezi betony. Otázkou však zůstává, jestli jeho branka nepřišla příliš pozdě. Energie v tu dobu prohrávala už 0:3. „Nikdy není pozdě. Po mojí brance jsme se hodně hecovali, abychom ještě snížili. Moc dobře jsme věděli, že ani Brnu se v poslední době nedařilo. Chtěli jsme ho dotáhnout, se zápasem ještě něco udělat. Pořád jsme věřili, jenže jsme ve třetí části znova inkasovali po našich chybách. Děláme jich hodně a necháváme v tom brankáře vykoupat. Musíme to zlomit a něco s tím udělat, protože takhle to dál nepůjde. Každý musí začít sám u sebe,“ říkal Rastislav Dej sebekriticky.

I přes poměrně vysokou prohru zůstane ve statistikách fakt, že tým trenéra Baďoučka odehrál hned ze začátku první části přesilovou hru pěti proti třem. Tato početní výhoda trvala 40 vteřin, a kdyby z ní hosté udeřili, mohlo vše vypadat jinak. „Přesilovek jsme měli hodně, jen v první části asi čtyři. I když nám to tam ve třetí třetině padlo, musíme se v nich více tlačit před bránu. Neříkám, že v nich nemáme šance, ty tam jsou. Je to však málo důrazné, útočníci málo cloní. Opticky to možná vypadá dobře, ale tlak chybí. To musíme do dalších zápasů zlepšit.“

Smolný večer zakončil Dej osobním desetiminutovým trestem za nesportovní chování, který vyfasoval ve 44. minutě. Co se u brány Jiřího Trvaje přesně odehrálo, prozradit nechtěl: „Nerad bych to nějak komentoval. Prostě jsem dostal desetiminutový trest. Slušně jsem se rozhodčího zeptal, dostal trest a šel na trestnou lavici.“ Odtud musel sledovat pátou brněnskou branku.

Tomáš Čekal