Extraligový hokejový tým z lázeňské metropole opouští minimálně do konce této sezony obránce David Nosek. „Vedení HC Energie dlouho zvažovalo, zda Davida Noska do KHL uvolní. První kontakty s ruskými kluby proběhly již v říjnu, další následovaly před měsícem. Všechny zájemce jsme odmítali, neboť jsme nechtěli oslabovat defenzivu mužstva. Nicméně v minulém týdnu nám vedení Něftěchimiku Nižněkamsk předložilo velmi zajímavou finanční nabídku. Bohužel ekonomická situace našeho klubu není momentálně v takové kondici, aby si vedení mohlo dovolit nepřijmout takto vysoce lukrativní nabídky z Ruska,“ osvětluje okolnosti těžkého rozhodnutí klubového vedení generální manažer Energie Miroslav Vaněk.

„Vedení klubu si je dobře vědomo, že přicházíme o velmi kvalitního hráče. Na druhou stranu je nutné si uvědomit, že rozpočet klubu na sezonu 2011/12 stále není naplněn a pro zdárné dokončení sezony ještě chybí pokrýt 8-10 milionů korun,“ přibližuje finanční situaci klubu. Energetici se letos musí vypořádat se snížením příspěvku od generálního partnera o polovinu, snížením příspěvků od stavebních firem o 11 milionů korun, poklesem příjmů ze vstupného o 3 miliony korun v důsledku zvýšení DPH od Nového roku a poklesu návštěvnosti. Snížily se také příspěvky od dalších sponzorů, a to přibližně o 6 milionů korun. „Celkově se tak jedná o pokles o 33 milionů oproti předchozí sezoně. Takový skok je ve financování extraligového klubu naprosto bezprecedentní,“ vypočítává Miroslav Vaněk.


Jistotu nemá klub ani ve vztahu k městu Karlovy Vary. „Politická situace ve vedení města není stále po skončení koalice K20 vyřešena. V tuto chvíli není jasné, na jaké úrovni bude stanovena podpora pro náš klub v následujícím období. Rozpočet města není stále schválen a hrozí rozpočtové provizorium, které by znamenalo nemožnost čerpat jakékoliv dotace.“


Pro vedení i tým HC Energie tak nadále zůstává jeden klíčový úkol: udržet pro Karlovy Vary nejvyšší domácí soutěž i pro následující sezony. „O udržení extraligy budeme bojovat jak ve vedení klubu, tak na ledové ploše. I přes veškerá úsporná opatření není rozpočet klubu pokryt a nezbývá nám nic jiného než akceptovat nabídku ruského týmu,“ konstatuje a přibližuje podmínky Noskova uvolnění do ruského klubu: „David odchází na hostování do 30. 4. 2012 s opcí do konce dubna 2013.“


To znamená, že pokud by David Nosek v Rusku neuspěl a Nižněkamsk na něj neuplatnil opci, vrátí se hráč zpět do Karlových Varů, kde má uzavřenou smlouvu až do 30. dubna 2013. „Nejsme z celé záležitosti v žádném případě nadšeni, ale v tuto chvíli nám nezbývá nic jiného než upřednostnit ekonomické hledisko před sportovním. Prodej kvalitních hráčů je bohužel jedním ze způsobů, jak naplnit rozpočet klubu,“ doplňuje.
Noskovo místo v týmu zaberou ostatní kmenoví hráči klubu. „Pevně věříme, že hráči, kteří dostanou kvůli odchodu Davida Noska od trenérů důvěru, se své šance zhostí s maximální snahou a že celý tým udělá vše pro to, aby extraliga v Karlových Varech zůstala i do budoucna. Stále navíc není ztracena ani šance na postup do předkola play-off. Věříme, že pro tento cíl udělá mužstvo maximum,“ uzavírá.

Karel Psohlavec