Karlovarské Energii odvádí neocenitelné služby, tým táhne k výšinám. Ale v letošním play off se zatím nemohl pořádně trefit, neměl tolik bodů, jak by sám očekával. Václav Skuhravý se v koncovce trápil, až do čtvrtého finále vstřelil během vyřazovacích bojů jediný gól.

Teď už to ale neplatí, bilanci má najednou mnohem lepší. Reprezentační bojovník totiž nasázel Slavii hattrick a vydatnou měrou přispěl k tomu, že západočeský klub vede v sérii 3:1 na zápasy. „Podstatné je, že jsme vyhráli. K čemu by mi byly tři góly, kdybychom neuspěli,“ řekl s velikým nadhledem.

O tříbrankové smršti možná něco tušil dopředu. Kdyby se podíval do snáře, mohl tam vyčíst cosi zajímavého. Skuhravému se totiž v noci na středu zdálo, že dá hattrick jeho spoluhráč Petr Kumstát. Hned parťáka popichoval, ten ale po utkání odpověděl: „To se ti zdálo hodně špatně.“ Obě karlovarské hvězdy se příhodě zasmály, po bitvě se Slavií měli Skuhravý s Kumstátem důvod k radosti.

Karlovy Vary totiž sehrály v O2 aréně další povedený zápas. Sice ani Západočechům tolik nefungovala obrana, ale v divoké přestřelce dali víc branek, a proto brali vítězství. Energii pomohlo rychlé vedení, Skuhravý své první trefy docílil už po 27 vteřinách hry. „Jejich obránci si hlídali naše dva útočníky, a já měl prostor k tomu, abych puk dorazil,“ popsal situaci, kdy se kotouč odrazil od tyčky do Nerudy, na chvilku zůstal v brankovišti, načež pohotový Skuhravý skóroval.

Zatímco v úterý to byl boj precizních a nepropustných šiků, odveta nabídla nevídané manévry. Akce střídala akci, diváci si museli přijít na své. „Slavia brzy vyrovnala, ale zápas už byl otevřenější. Teprve od druhé třetiny se zase hrálo takticky,“ připomněl Skuhravý. Západočeši se postupně dostali do vedení 3:1, nicméně soupeř dokázal srovnat.

Zřejmě rozhodující moment nastal ve 49. minutě, kdy slávistický obránce Petr Kadlec za stavu 4:5 z pohledu domácích trefil v jasné palebné pozici tyčku Mensatorovy klece. „Trošku se mi zastavilo srdce. A Péťa Kumstát byl v tu chvíli pěkně vyplašenej. Ale šlo o spornou záležitost, protože tam rozhodčí nepískli faul na jednoho našeho hráče,“ vrátil se k situaci Skuhravý.

Slavia dokázala srovnat stav jen jednou. Podruhé nikoli. „Ty dva góly z konce první třetiny jsme dostat nemuseli. Takhle se po přestávce začínalo, jako by to bylo 0:0. Jsem strašně rád, že jsme ten zápas zvládli,“ kvitoval karlovarský buldok. Skuhravý byl na ledě hodně vidět, jeho řada s Kumstátem a Košťálem hrála velkou partii.

Energie se prosazovala díky chybám slávistické obrany, ani gólman Neruda nebyl tentokrát nejjistější. Ovšem nutno dodat, že mu spoluhráči zrovna nepomohli.

Během první třetiny uháněli hokejisté Karlových Varů na slávistickou bránu několikrát v přečíslení, jelikož někdo z domácích pokaždé propadl ve středním pásmu. Jakmile Neruda obdržel pátý gól, přenechal místo mladému Furchovi a na střídačce pak smutně seděl s ručníkem na hlavě. Václav Skuhravý si však nemyslí, že by porážku Slavie zavinil gólman. „Padalo dost branek, ale to vůbec neznamená, že má Slavia špatné gólmany,“ poznamenal Skuhravý.

Energii bezpochyby nabudil úterní zápas, který vyhrála po nájezdech. „Šli jsme do utkání zase jako předtím. Chtěli jsme uspět, dělali jsme maximum. Tentokát padlo víc branek, což se asi líbilo lidem. Trenéři nám ale po první třetině vytkli některé chyby, pak jsme se v defenzivě zlepšili,“ doplnil.

Václav Jáchim, Jan Čech