Den „F“ nastal. Den finále hokejové extraligy. Dva týmy se prodraly až k zápolení o titul sezony 2007/08. Dva nejšťastnější. Prozatím. Slavia, podle sázkových kanceláří favorit série.

„Souhlasím, ale ne nijak velkým,“ je přesvědčený bývalý reprezentant Pavel Richter. Karlovy Vary, dle bookmakerů outsider duelu.
Možná.

Ale čísla vypsaná fixou na tabuli dokážou klamat. Stačí vzpomenout na semifinále. Tým Zdeňka Venery svou dravostí, odhodláním a mentální silou udolal vítěze základní části – České Budějovice. Prognózy šly stranou.

„Vary jsou překvapením, ale hrají výborně, přesto je podle mě Slavia trochu blíže k titulu,“ myslí si Milan Nový, elitní útočník 70. a 80. let.

Odborníci se shodují i na tom, že fanoušci mohou čekat kontaktní hokej. Oba týmy mají hráče s takovými dispozicemi. Kumstát, Skuhravy na straně Varů. Klepiš, Micka ve Slavii. „Myslím si, že uvidíme agresivní pojetí i tempo, ale v prvních dvou třech zápasech nečekám brilantní hokej, spíše přetlačovanou,“ míní Marian Jelínek, kouč Sparty.

Pro tým Vladimíra Růžičky hovoří zkušenost. Mužstvo Zdeňka Venery zase oplývá srdnatostí a euforií.
Co je víc, co převládne?

Zde jsou tři pohledy. Všechny hovoří pro slávistické hokejisty. „Jsou zkušenější. Mají sice i mladé hráče, ale vše je dobře skloubené,“ tvrdí Nový. „Mají výhodu domácího prostředí,“ připomíná Richter.

„Až přijde po prvních zápasech únava, tak bude mít navrch Slavia. Ke vší úctě k Varům, slávisté mají techničtější hráče,“ doplňuje Jelínek. A jak vše vidí samotní protagonisté? Z Prahy slávisté hlásají: „Půjde o těžkou a vyrovnanou sérii.“ Mohou mít pravdu. Říct: „Jsme favorité.“ To neuslyšíme. Obezřetnosti není nikdy dost.

Z Karlových Varů přicházejí zprávy: „Soupeř je favorit, ale nevzdáváme se.“ Věta, která je dopředu jasná.

„Titul vyhrajeme.“ Tato dvě slova žádný z karlovarských nevypustí z úst. Nikdo nechce být přehnaně odvážný. Proč? Zatím tedy slovní obraty, které se daly čekat.

Teď se ale už očekává show, ne jak na novinovém papíře, ale na ledě. Vyhecované zápasy, nervy na pochodu, krev se bude „vařit“. Na to se hokejový fanoušek třese celou sezonu, a především samotní aktéři. Aby ne. Jde o titul.

Odměna za dřinu vstupuje do prvního dějství. Kolik jich bude, a kdo prožije euforii v poslední vteřině tohoto ročníku? To neví nikdo, ani sázkové kanceláře.

#nahled|https://g.denik.cz/1/e3/hokej_pro_web_2.jpg| https://g.denik.cz/1/e3/hokej_pro_web_2.jpg|INFOGRAFIKA: Finále extraligy#