Obránce Ondřej Němec se na soupisku národního mužstva pro mistrovství světa dostal na poslední chvíli. Kouč Růžička dal šestadvacetileté opoře Karlových Varů důvěru až poté, co se zranil bek Novák.„O nominaci jsem bojoval a jsem rád, že se mi to vyplatilo,“ pochvaloval si po pondělním duelu Česka s Lotyšskem (3:1) elitní bek Energie. Jak však sám přiznává v našem rozhovoru, v příští sezoně jej v zeleném dresu nejspíše neuvidíme.

Česká reprezentace se dostala do nezáviděníhodné situace. Poté, co konkurenti na postup do čtvrtfinále z Norska porazili v pondělí odpoledne Švýcary, musel výběr trenéra Vladimíra Růžičky bezpodmínečně ve večerním duelu s Lotyšskem bodovat. To se nakonec po vítězství 3:1 povedlo.

Ondro, sledoval jste utkání Norů se Švýcarskem?
V průběhu utkání jsme se dozvídali průběžný stav. Konečný výsledek nás moc nepotěšil, ale takový tento turnaj je. Z papírově slabších týmů jsou rovnocenní soupeři a dělají dobré výsledky. Musíme se proto připravit na Kanadu tak, abychom to utkání zvládli co nejlíp a abychom slavili postup do čtvrtfinále.

Proti Lotyšům jste museli bezpodmínečně bodovat. Byli jste pod zvýšeným tlakem?
Situace je taková, jaká je, takže musíme chodit zápas od zápasu. Pro nás je každé utkání jako play–off. Věděli jsme, že do duelu s Lotyši musíme dát všechno, abychom si udrželi naději.

Nicméně Lotyšsko vás hodně potrápilo…
Určitě. My jsme měli v první třetině spoustu šancí, ale jejich brankář Masalskis chytal výborně. Možná zaplať pánbůh za oslabení, jež jsme hráli. Vstřelili jsme v nich dvě branky a trošku se uklidnili. Měli jsme i další šance, ale nedařilo se nám vstřelit gól. Lotyši utkání zdramatizovali, když snížili na 1:2, ale podařilo se nám znovu odskočit na dvoubrankový náskok. Ten jsme udrželi až do konce.

Čím to je, že se českému týmu paradoxně daří ve hře v oslabení?
Pokud si dobře vzpomínám, tak jsme na šampionátu ještě nedostali v početní nevýhodě branku, takže je určitě hrajeme dobře. Tak jak zvládáme oslabení, musíme hrát i v pěti hráčích na ledě. To bude úkol do dalšího utkání.

Ondro, čekal jste po letošní nepodařené sezóně Energie, že se dostanete až sem?
Uff. Dopadlo to tak, jak to dopadlo. Já jsem rád, že tady můžu být. O tuhle nominaci jsem bojoval a jsem rád, že se mi to vyplatilo. Rád bych mužstvu přispěl, abychom na šampionátu udělali nějaký úspěch.

Už jste v Karlových Varech rozebírali, proč se sezóna tak nepovedla?
Já jsem druhý den po skončení play–out odjel, takže mám informace jenom z novin a internetu. Uplynulá sezóna byla určitě neúspěšná. Nepovedlo se nám postoupit ani do play–off a málem jsme skončili v baráži. To se lámalo v zápase s Mladou Boleslaví, který jsme naštěstí zvládli. Sezóna se zkrátka nepovedla a já jsem rád, že je za mnou, že skončila. Druhou takovou sezónu bych nechtěl zažít.

Vy jste ještě před jejím startem podepsal s klubem smlouvu na dva roky. Nevyčítal jste si to pak trochu?
Mámve smlouvě určitou klauzuli, podle které můžu odejít. Něco se rýsuje, nebudu předbíhat, ale můj agent v současné době řeší určité varianty. Nechte se překvapit.

Václav Trávníček