Přelom kalendářního roku je časem bilancování. Ačkoli Tipsport extraliga teprve nedávno načala svou druhou polovinu, zhodnotili jsme dosavadní počínání Energie s Václavem Baďoučkem. Postavení týmu v tabulce ladilo celé interview spíše do chmurného tónu, přesto našel hlavní kouč ve hře svého týmu i několik pozitiv. „Navzdory nezdarům mužstvo stále pracuje a nikdo nechodí se svěšenou hlavou. Věřím, že se nám tato píle vrátí,“ říká kouč A-týmu v našem vánočním rozhovoru.

Trenére, tušil jste na konci léta, že vás čeká až tak náročná sezona?
Věděl jsem, že nás určitě nečeká jednoduchá sezona. Pořád jsem ale věřil tomu, že v tabulce budeme trochu výš. Na začátku jsme doplatili na to, že se nám během úvodních kol zranil jak Lukáš Mensator, tak Marek Benda. Měli jsme tedy problém s brankáři a zároveň s obranou. Naši mladí obránci úvod soutěže nezvládli a začali jsme se potýkat se sebevědomím. Tím vším byl úvod sezony poznamenán a odvíjí se od toho i další průběh.

Ačkoli se vždy tvrdí, že jde o úplně odlišnou část sezony, už výsledky přípravy naznačily, že to letos nebude lehké. Souhlasíte?
Už dříve jsem říkal, že v přípravě se vystřídalo velké množství hráčů, mnoho z nich bylo mladých. Hodně zápasů bylo ovlivněno tím, že jsme střídali šest formací. Zápasy, které jsme odehráli v takřka nejsilnějším složení, nebyly podle mého zas tak špatné. Výsledkově to samozřejmě nebylo nejlepší.

Který okamžik v sezoně pro vás byl zatím nejtěžší?
Jak už jsem říkal, špatný pro nás byl úvod sezony, kdy zranění postihla naše brankáře, což je nejcitlivější místo mužstva. Hodně nepříjemná byla také porážka v Mladé Boleslavi, kde jsme odehráli hodně špatné utkání, a přišly pak změny v kádru. Největším zklamáním pro mě ale byl prohraný zápas doma s Litvínovem, ve kterém jsme vedli 2:0 a nakonec prohráli 2:5. Bylo to pro mě nepochopitelné a dlouho jsme pátrali po tom, proč se to stalo. Předtím jsme hráli zápasy, kde jsme třeba nebodovali, ale herně to nebylo špatné, a najednou přišel takový kotrmelec. Možná to bylo i trochu pod vlivem odchodu Davida Noska, který přišel v takovou nešťastnou chvíli. Byl to pro mě nejhorší moment sezony. Soupeř nás nepřehrál, my sami jsme mu body nabídli.

Podívejme se na brankářský post. Oproti původním plánům nyní na střídačce nesedí ani jeden z mladíků. Znamená to, že výkonnost Tomáše Závorky a Marka Bendy není optimální?
Bylo to hrozně těžké rozhodování. S Markem i Tomášem jsme samozřejmě počítali na post dvojky za Mensim. Ten se bohužel zranil a zranění si pak obnovil. Zranil se i Marek Benda a nechat to celé postavené pouze na Tomáši Závorkovi by pro mužstvo i pro něj bylo hrozně těžké. Asi by mu to i s ohledem na jeho další kariéru mohlo uškodit, protože to nebyla jednoduchá pozice. Proto jsme situaci vyřešili příchodem Dušana Salfického.

Byl jste překvapený, s jakým přehledem se brankář z první ligy znovu uchytil v nejvyšší soutěži?
Věděl jsem, že v Litoměřicích chytá dobře. Je to zkušený brankář, který nám pomohl na ledě i v šatně. Nebyl jsem překvapený, spíše jsem byl spokojený, že nám ten krok vyšel.

Lukáš Mensator už je zdravotně v pořádku, stále však zřejmě nedosáhl optimální formy, že?
Pro brankáře je hrozně těžké vracet se po takovém zranění, obzvlášť když zápasy jdou takhle rychle za sebou a mužstvo navíc není v optimální pohodě. Lukáš vlastně prožíval nový začátek sezony, protože marodil opravdu dlouho. Bohužel teď nemůže na rozchytání dostat tolik času jako v přípravě. Brankář teď musí nastoupit do zápasu a musí chytat.

Jaké máte tedy další plány pro nasazování gólmanů?
Hostování Dušana bylo prodlouženo do konce ledna. Oba gólmani jsou na stejné úrovni a vzhledem k počtu zápasů dostanou oba dostatečný prostor.

Během sezony tým opustil Marek Melenovský a David Nosek. U každého ale byly důvody odchodu odlišné…
Marek už bohužel nehrál to, co dříve, a nechtěli jsme, aby hráč v jeho věku skončil ve čtvrté formaci. Tam je třeba nechávat prostor pro mladé kluky. Přišel za něj Tomáš Sýkora, který je velký a silově lépe vybavený. Počítáme, že zvýší náš důraz okolo branky. Co se týče Davida Noska, tam nás převálcovala ekonomika. Je to pro mužstvo obrovská ztráta, ale nabídku, co přišla, nemohl nikdo z klubu odmítnout.

Jak okomentujete výkony Lukáše Pecha? Branek už nedává tolik jako na začátku sezony. Je to pokles formy, nebo spíše návrat k normálu?
Myslím si, že Lukášovi uškodila první reprezentační přestávka, kdy odjel s reprezentací do Finska, ale vůbec se tam nedostal do hry. Přijel zklamaný, protože čtyři dny odstál někde na střídačce, a říkal, že to pro něj bylo náročnější, než pokud by hrál. Přišel pak takový útlum, ale myslím, že v posledních zápasech už se opět zvedl. Pořád dokáže připravovat ostatním šance a věřím, že se sám brzy dostane do střelecké pohody jako na začátku sezony.

Co mladíci jako bratři Rohanové, Petr Přindiš, Michal Vachovec, Tomáš Klíma…? Zatím zřejmě žádný z nich nemá na to, aby mohl za A-tým odehrát všech 52 utkání základní části, že?
Především pro naše mladé obránce je to velmi těžká sezona. Máme v obraně spoustu začátečníků. I když Travis Gawryletz hraje výborně, pořád je pro něj tato soutěž novou zkušeností. V extralize nově začínal i Martin Gründling. Našimi de facto jedinými obránci se zkušenostmi jsou Petr Gřegořek a Michal Gulaši. Jsou jen dva, takže bohužel nemůžeme skládat obranné dvojice vždy s jedním více a jedním méně zkušeným hráčem. Když pak dva takoví začátečníci mají hrát spolu, je to komplikace. Pokud bychom byli třeba pátí, našlo by se pro mladé hráče prostoru určitě víc. Je jen dobře, že mohou zkušenosti nabírat v prvoligovém Mostě, i když ani tam to není lehká štace.

V posledním Mostě ale bohužel asi příliš sebevědomí nenaberou…
To mužstvo sice nevyhrává. Psychiku si tam tedy příliš nezvednou, ale alespoň se dostávají do hry, a to včetně klíčových situací v přesilovkách a oslabeních. Třeba na Michalu Vachovcovi, který do Mostu odešel z juniorky a dostal tam spoustu prostoru v prvních dvou formacích, je pokrok hrozně vidět. Oproti tomu, jak v Karlových Varech hrál na začátku sezony, zaznamenal obrovský výkonnostní skok. Dva měsíce v Mostě mu byly určitě ku prospěchu. Spolupráce s Mostem je určitě lepším modelem, než když loni naši hráči hráli čtvrtý útok v Chomutově.

Loni se skvěle uvedl Tomáš Klíma, letos však spíše jen paběrkuje. Mohl mu takový nástup stoupnout do hlavy, nebo jej poškodilo především vleklé zranění?
Tomášovi bych nechtěl nijak křivdit. Možná jsme po závěru loňské sezony trochu podlehli dojmu, že jsme našli extrastřelce. On na to určitě potenciál má, ale musí mezi dospělými ještě odehrát spoustu zápasů. Vím, že v Mostě nějaké góly dal. Když to ale porovnám, tak Michal Vachovec je na tom výkonnostně momentálně lépe. Tomášovi hodně ublížilo zranění zad, které utrpěl v létě. Není to nic nového, obnovil si zranění, o kterém jsme se dozvěděli, že s ním už přišel. Problém je tu už chronický. Podle posledních vyšetření tam má stále nález, není to sice tak závažné, ale bolesti přetrvávají a Tomáše to limituje. V některých fázích jeho hry je vidět určitá obava jít do souboje, aby se mu zranění neobnovilo.

Mezi fanoušky je hodně probírán také Petr Gřegořek. Můžete shrnout, jaký je jeho přínos pro tým?
O Petrovi jsem toho řekl už hodně, protože kolem jeho osoby vzplálo hodně vášní. Je to hodně zkušený obránce a myslím, že v posledních zápasech musel o své kvalitě přesvědčit i všechny své kritiky.

Jak se trenéři snaží na hráče působit v těchto nelehkých dobách?
Pořád se s mužstvem snažíme mluvit v tom duchu, aby hráči nepodléhali skepsi a panice. Aby věřili, že při maximální koncentraci mohou vyhrát každý zápas. Psychika je náš nepřítel, proto je to především o tom pozitivním povzbuzování, než abychom v kabině dělali nějaké dusno.

Podívejme se na tabulku. Berete účast v předkole play-off už jako pasé?
Pasé to určitě není, pořád je před námi dvacet zápasů, a ve hře je tak spousta bodů. Museli bychom ale uhrát nějakou bodovou sérii a především zvládat zápasy s mužstvy, která nám jsou nejblíže, tedy s Brnem a Slavií. To by měla být utkání, ve kterých pojedeme na 150 %. Dále bychom potřebovali zlepšit naši venkovní bilanci. Podařilo se nám sice výrazně zlepšit výsledky domácích zápasů, ale v tabulce utkání venku jsme na poslední pozici. Právě tam se nejvíce projevuje nezkušenost naší obrany, protože venku jsme pod tlakem více než doma.

Co vás kromě zlepšených výsledků doma letos ještě potěšilo?
Jsem spokojený s tím, že navzdory nezdarům mužstvo stále pracuje, nikdo nedělá problémy a nechodí s hlavou dole. Mužstvo pracuje, snaží se a věřím, že se mu tato píle v závěru sezony vrátí.

Jak jste prožil Vánoce? Dal jste si kapra? A salát?
Kapra jsem samozřejmě měl a ještě teď je mi z něj těžko. Jsou to jídla, která do sebe člověk během sezony moc často nedostane. Saláty po všech možných návštěvách u rodičů a babiček mi daly trochu zabrat a doufám, že klukům tolik ne. Vánoce jsem trávil s rodinou, s dětmi a na návštěvách dalších příbuzných, takže taková česká klasika.

Váš nejhezčí vánoční dárek?
Nejhezčím dárkem pro mě bylo to, že moje dárky udělaly radost těm, kterým jsem je rozdal.

Co popřejete fanouškům a čtenářům do roku 2012?
Popřál bych jim, aby se jim dařilo v soukromém životě a aby se jim splnila všechna přání. A abychom jim v úvodu nového roku udělali větší radost než v druhé polovině roku 2011.

Michal Slavík