Energii se dlouhodobě proti Zlínu nevede. Vše započalo v dobách, kdy si ke kormidlu „beranů“ stoupl Zdeněk Venera, který v předchozích třech sezonách vedl Karlovy Vary a dovedl je až k titulu vicemistra.

Následně se s týmem z lázeňské metropole rozloučil a vrátil se zpět na Valašsko. Od té doby, to znamená dva a půl roku, nic. „Každá série jednou skončí a já nevidím důvod, proč by nemohla ta zlínská skončit třeba už dnes,“ říká na úvod trenér Antonín Stavjaňa, který soupeře velice dobře zná.
Už první letošní zápas na ledě stadionu Luďka Čajky se vyvíjel slibně. „První zápas jsme ve Zlíně odehráli dobře. Až ve třetí třetině nám domácí odskočili na 3:2. Závěr tohoto zápasu nás velice mrzel, protože jsme hráli velice aktivně a myslím si, že i dobře,“ ohlížel se karlovarský lodivod za prvním letošním duelem na Valašsku a přidal: „Když z takovéhoto zápasu nedovezete body, tak je to veliká škoda.“

Ve Zlíně neztratila Energie 15. října, kdy se utkání hrálo, jen body. Přišla i o dva hráče. Roman Prošek utrpěl po zákroku Köhlera otřes mozku a zápas nedohrál ani Jan Košťál, kterého chytla vyhřezlá ploténka. „Snad se nic takového opakovat nebude. Máme hodně rozsáhlou marodku a já bych byl moc rád, kdyby všichni kluci dohráli,“ říká Antonín Stavjaňa.

„Berani“ jsou velice nepříjemní, a jak už bylo řečeno, Karlovy Vary to prostě na Zlín neumí. „To jsou jenom statistiky. Věřím, že se to dnes povede,“ usmívá se Stavjaňa.

Před samotným duelem nemůže karlovarský trenér počítat hned s několika obránci. Parýzek, Gřegořek, Nosek nebo Mucha nebudou k dispozici. Chybí ale i útočníci. „David Nosek se nevrátí do sestavy. Ještě to nějakou dobu potrvá. Na hraně je to navíc s Honzou Košťálem a Lukášem Pechem. Petr Gřegořek je nemocný. Skolila ho klasická viróza. Uvidíme, jak na tom mužstvo bude. Zatím nejsem schopen to blíže specifikovat,“ přiznává kouč s vráskami na čele.

Jak celou situaci řešit? Nabízí se povolání mladého Schmidta z Kadaně nebo Kamila Černého z Tábora. „Možností je několik. Jde o to, že nemůžeme postavit mužstvo z hráčů, kteří hrají druhé, třetí nebo čtvrté formace v první lize. My musíme mít něco nosného a těmito hráči tým jenom doplnit. Doufám, že se to brzy zastaví. Když to nepůjde, tak základ týmu budou tvořit třeba jen dvě formace, na které budeme utkání dohrávat. Znova opakuji, že prostě nemůžeme hrát na hráče, kteří v první lize nedominují,“ popisuje Stavjaňa celou nepříjemnou situaci okolo hráčského kádru.
Možná že je lepší, když hráči marodí teď a na play–off budou všichni v pořádku a k dispozici. „Kdyby to takto skutečně bylo, tak bych to bral, ale to je záležitost vyšší moci,“ dodal Stavjaňa.