Ta se odehraje od 7. do 16. března na stejných sportovištích, na kterých se konala olympiáda. Česko zamířilo na paralympiádu do Soči již v neděli 2. března. Při zahájení her ponese českou vlajku lyžař Stanislav Loska, který je rekordmanem v české výpravě. Zkušený lyžař se totiž vydá už na své šesté zimní paralympijské hry v řadě. Své zastoupení bude mít Česká republika na paralympiádě v Soči ve dvou sportech, sledge hokeji a lyžování. Na své druhé paralympiádě se představí i karlovarský sledge hokejový triumvirát. Reprezentační dres totiž obléknou obránci Jiří Berger, Miroslav Hrbek a útočník Michal Geier. Karlovaráci si dokráčeli v letošní sezoně pro čtvrtý mistrovský titul v ligové soutěži, všichni tři hráči pak tradičně patřili k oporám SKV Sharks Karlovy Vary, staronového mistra sledge hokejové ligy. Teď před sebou má zmiňovaný trojlístek další velkou výzvu, paralympiádu v Soči. Nejen o tom jsme si s hráči před odletem do ruského Soči povídali.

Jak byste hodnotili uplynulou sezonu, ve které jste opět dosáhli na titul?
Jiří Berger: Tak tato sezona se hodnotí samozřejmě dobře. Podařilo se nám obhájit mistrovský titul. Myslím, že se nám podařilo výborně načasovat formu. V základní části jsme se několikrát trápili, na což jsme doplatili hlavně v zápasech se Zlínem. Třešničkou na dortu také byla individuální ocenění, která získali naši hráči.

Michal Geier: Při dosažení titulu nejde sezonu zhodnotit jinak než jako velice podařenou. Obhajoba je vždy těžká a nám se to už podruhé podařilo.

Miroslav Hrbek: Byla těžká a hrozně dlouhá. Začínali jsme dříve než jiné roky a prakticky pro nás tři ještě neskončila. Co se týká ligy, tak určitě jsme si splnili cíl, kterým byla obhajoba mistrovského titulu.

Obhajoba titulu bývá vždy těžká, jak jste to vnímali?
Jiří Berger: Tak určitě se na nás soupeř obezřetněji připravil. I když před sezonou všichni pasovali do role favorita Zlín, my jsme si za společným cílem šli tak trochu potichu. V tom je play-off skvělé, že i jasný favorit může padnout. Teď se to dvakrát po sobě stalo Zlínu, příště to může potkat nás. Myslím, že i letošní finálovou sérii rozhodly i zkušenosti, které jsme z těchto zápasů měli z předešlých finálových soubojů.

Michal Geier: Určitě jsme chtěli navázat na podařený ročník v minulé sezoně, vždy si klademe cíle před sezonou a to bylo postoupit do play-off. Poté se vždy soutěž zcela změní a začíná se nanovo. Jsem rád, že se titul opět povedl. Přál bych si další sezonu oslavit titul znovu s tím, že nám zůstane putovní pohár doma. To ještě nikdo nedokázal a v domácí soutěži to je má motivace na příští ročník.

Miroslav Hrbek: Obhájit je určitě vždy těžší. Mně osobně to ale připadalo lehčí než loni, to je ale jen můj vlastní názor.

V čem tedy byla vaše síla a naopak v čem jste zaostávali?
Jiří Berger: Největší naší zbraní bylo asi to, že se nám výborně rozehrál Jirka Forgo s Lubošem Nejedlým. Do sestavy výborně zapadl junior Kája Wágner. Jirka Forgo dokonce k překvapení všech vystřídal Michala Geiera na pomyslném trůnu pro ligového krále střelců. Naopak ze začátku sezony jsme se tak trochu herně hledali a trápili se v koncovce. Mělo to však stoupající tendenci a vše vygradovalo v play-off.

Michal Geier: Náš tým má stabilní sestavu, i když se někdy projeví marodka. Taky dlouholetá sehranost. V některých zápasech jde vidět, že o sobě víme a předvádíme myslím pěkný hokej. Na začátku sezony nás trápila koncovka. Nebyli to Žraloci, na které jsme zvyklí. Na druhou stranu jsme v závěru přidali a dostali se do střelecké formy, která snad bude pokračovat i v Soči.

Miroslav Hrbek: Máme ofenzívně laděné mužstvo a to je naše největší přednost. V základní části jsme se trápili střelecky, o to víc nám to tam padalo v play-off. Skóre 20:4 ze čtyř zápasů mluví za vše.

Sezona pro vás byla hodně náročná, klubové povinnosti doplnily ty reprezentační, jak to bylo náročné?
Jiří Berger: Sezona náročná nebyla, ona ještě náročná je. Vrchol sezony máme teprve před sebou.

Michal Geier: Sezona byla hodně náročná a jsem rád, že to mé tělo vydrželo bez zranění a je připravené na další zátěže. Tréninkové dávky jsme měli dvakrát týdně v Ostrově, kde máme super zázemí a vycházejí nám nadmíru vstříc. Já si třeba přidával tréninky, abych nevypadl z tempa, když kluci byli na turnaji v Soči.

Miroslav Hrbek: Jak už jsem řekl v předchozích odpovědích, bylo to náročné. Pokud však chcete něčeho dosáhnout, tak to bez toho nejde.

V letošním roce jste tedy pořád v zápřahu, během zápasů play- off jste také zamířili na soustředění reprezentace a také absolvovali soustředění či mezinárodní turnaje, dá se taková nálož zvládnout?
Jiří Berger: Během sezony toho je docela dost. A když se jedná o sezonu paralympijskou, jako je tomu nyní, tak se příprava ještě zintenzivní. Ale když tě to baví a zdraví taky není proti, tak se to zvládnout dá. Spíš je to náročné časově. Liga, repre soustředění, turnaje, během sezony si nás doma moc neužijí. Takže i velké dík patří jim za velkou toleranci. A kdo nemá náklonnost u svého zaměstnavatele, tak to ani nemůže dát. Bylo a je dost kluků, kteří kvůli zaměstnání ztratili možnost prosadit se do repre. Za reprezentaci sice nějakou odměnu máme, ale ne takovou, abychom nepotřebovali další zaměstnání. Hodně lidí se diví, když se dozvědí, že ještě k tomu chodíme do zaměstnání.

Michal Geier: S reprezentací se setkáme tak jednou do měsíce, ale s chystající se paralympiádou jsme měli daleko více soustředění, které třeba ihned navazovalo na domácí ligu. Bohužel to jinak udělat nejde. Velice obtížná je třeba samotná přeprava na soustředění, které se koná většinou ve Zlíně. Tam to máme přes celou republiku a cesta nás většinou zcela odrovná.

Miroslav Hrbek: Všechno se dá zvládnout, pokud člověk chce.

Velkým zpestřením pro sportovce byla olympiáda v Soči, udělali jste si čas na nějaký sport?
Jiří Berger: Olympijské hry jsem samozřejmě sledoval a dalo by se říct, že u nás jela skoro nonstop.

Michal Geier: Sledoval jsem trochu hokejisty, bohužel to dle představ nevyšlo. Ale je to jen sport, nikdo se přeci nezblázní, když naši nebudou hrát o cenný kov. Od toho jsme měli jiný lidi, kteří překvapili, a jiní splnili cíle, které se od nich očekávaly.

Miroslav Hrbek: No jistě, jsem velký sportovní fanda, a tak když jsem měl nějakou volnou chvilku, věnoval jsem ji sledování přenosů ze Soči.

Teď vystřídá olympiádu paralympiáda, která se odehraje v Soči, pro vás hodně známém prostředí, bude to pro český tým výhoda?
Jiří Berger: V Soči jsme byli na konci srpna a odehráli tam velmi kvalitní mezinárodní turnaj. Tento turnaj byl vlastně zkušební a byl plně v paralympijském režimu. Určitě je pro nás velký plus, že jsme si tamější prostředí vyzkoušeli a teď víme, do čeho jdeme. Už tehdy to bylo vše perfektní.

Michal Geier: Pro mě to bude premiéra, já jsem totiž na turnaji v Soči s klukama nebyl. Měl jsem s rodinou hodně dlouho dopředu rezervovanou dovolenou. Takže si Soči užiju dosyta až na paralympiádě.

Miroslav Hrbek: To snad ani ne, buď jste dobře připraveni a máte na to, nebo ne. Známost prostředí v tom podle mne žádnou roli nehraje.

Co od paralympiády očekáváte a co pro vás nominace znamená?
Jiří Berger: Pro mě osobně je každý zápas za nároďák velkou ctí a zážitkem. Zápasy na této úrovni jsou o několik levelů výše než liga. Už se nemůžu dočkat, až to začne. Ve Vancouveru jsme byli na paralympijských hrách poprvé a tam mi vlastně došlo, o co jde.

Michal Geier: Paralympiáda pro mě znamená absolutní vrchol. Každý sportovec chce vyhrávat, takže přivézt medaili je sen. Moc se těším nasát tu atmosféru a plně si ji užít.

Miroslav Hrbek: Jsem šťastný a hrdý na to, že jsem v nominaci a mohu jet na další paralympiádu. Důležité je, že jsme si vybojovali postup v předstihu. Dá se říci, bez nervů. Věřím, že podáme dobrý výkon, přivezeme placku, ale hlavně že si to všichni užijeme.

Na první paralympiádě ve Vancouveru 2010 jste skončili na pátém místě, ale sledge hokejová špička se za tu dobu hodně vyrovnala, co pro vás tedy bude úspěchem?
Jiří Berger: Páté místo ve Vancouveru bylo pro nás obrovským úspěchem, a pokud si dobře pamatuji, už tam nechybělo mnoho, abychom proklouzli do semifinále. Nyní je pro nás účast v semifinále hlavním cílem. Uděláme pro to maximum, aby se to povedlo. Ale jak říkáš, snad kromě Kanady, USA a Ruska jsou ostatní týmy vcelku vyrovnané.

Michal Geier: Ano, určitě chceme navázat úspěchem a ukázat, že mezi špičku patříme a dokážeme i překvapit. Týmy, jako jsou Kanada, Amerika, Rusko, jsou top, ale my můžeme zahrát třeba zápas snů. Jak říká náš trenér, my nemáme na to tyto soupeře neustále porážet, ale přijde zápas, kdy se sejde více okolností a top tým je k poražení. Velkým úspěchem bude dostat se do semifinálových bojů.

Miroslav Hrbek: Já osobně považuji za úspěch, když budeme moci všichni říct, že jsme pro to udělali vše, co bylo v našich silách, a odejít se vztyčenou hlavou. Samozřejmě že si přeji placku.

Postupně se střetnete s Norskem, Švédskem a Kanadou, což slibuje boje o postup do vyřazovací části. Rozhodnout však už může první duel s Nory, jak to vidíte vy?
Jiří Berger: Ano, máte pravdu, oproti druhé skupině, kde se utkají USA, Rusko, Itálie a Korea, se ta naše může zdát lehčí. Nás čeká hned na úvod turnaje zápas pravdy. Pokud se nám podaří uspět s Nory, naše šance na postup výrazně stoupnou. S Norskem máme letos sice nepříznivou bilanci, ale vždy se jednalo o velmi vyrovnané zápasy. Doufejme, že tentokrát se štěstíčko přikloní na naši stranu. Ovšem tomu musíme jít naproti. Určitě musíme být obezřetní i se Švédy, jedná se houževnatého soupeře, u kterého nikdy nevíte, co čekat. Kanada, no comment. Každopádně dopředu není nikdy nic jisté a vše ukáží až samotné zápasy. Díky, držte nám palce. Všechny naše zápasy na hrách bude živě přenášet ČT sport.

Michal Geier: První dvě utkání budou pro naše vystoupení na paralympiádě rozhodující. Strašně moc se na tyto zápasy soustředíme. Věřím, že vstup do turnaje zvládneme!! Můj scénář je postoupit ze skupiny z druhé pozice, kde nejspíše narazíme na Ameriku. Tu se nám jednou podařilo na samostatné nájezdy porazit. Ale jsem realista, chtěl bych do bojů o třetí místo Koreu, nebo Rusko.

Miroslav Hrbek: Z mého pohledu je asi nejdůležitější první zápas s Norskem, ten zřejmě napoví, jak to bude dál s nadějí na postup do semifinále. Ty dva další jsou také důležité a těžké, ale myslím si, že ten první rozhodne. Já nám věřím, že postoupíme my.

Zimní paralympijské hry Soči 2014
Pátek 7. března (17.00):
ceremoniál slavnostního zahájení XI. zimní paralympiády
Sobota 8. března (6.25):
sledge hokej Česko – Norsko
Neděle 9. března (6.25):
sledge hokej Česko – Švédsko
Úterý 11. března (16.55):
sledge hokej: Česko – Kanada
přímé přenosy ze Soči bude přenášet ČT4 sport

Česká sledge hokejová reprezentace:
„Jsme tím, čím se stáváme na ledě"
Brankáři: Michal Vápenka (Sparta Praha, číslo dresu 6), Libor Hulín (Olomoučtí Kohouti, 64); obránci: Jiří Berger (SKV Sharks K. Vary, 10), Miroslav Hrbek (SKV Sharks K. Vary, 65), Tomáš Kvoch (SHK Pardubice, 21), Pavel Kubeš (SHK Pardubice, 29), David Motyčka (SHK Pardubice, 7); útočníci: Erik Fojtík (Lapp Zlín, 30), Michal Geier (SKV Sharks Karlovy Vary, 74), Zdeněk Hábl (Lapp Zlín, 82), Zdeněk Krupička (Sparta Praha, 96), David Palát (Lapp Zlín, 77), Zdeněk Šafránek (Lapp Zlín, 24), Jiří Raul (Sparta Praha, 75).
Hlavní trenér: Jiří Bříza, team manažer: Vladislav Hamrla, fyzioterapeut a lékař: Radim Šojdr, fyzioterapeutky: Miroslava Švendová, Jaroslava Krakovičová, hospodář: Petr Stránský, další doprovod: Karel Jankovič, Miloslav Müller.