V dobách Jiřího Feureisla bylo tak trochu normální, že někdo dělá dva vrcholové sporty najednou. Pamětníci pana Feureisla znají jako hokejistu, ale i jako fotbalového reprezentanta.

V roce 2011 už to zase tak normální není. Naopak. Většina sportovců se naplno věnuje pouze jednomu odvětví a když už dělá něco jiného, tak pouze jako přípravu na ten svůj hlavní sport.

Můžeme vzpomenout lyžaře Lukáše Bauera, který přes léto podstupuje triatlonové závody, nebo rychlobruslařku Martinu Sáblíkovou, jež se prohání při cyklistických závodech.

Karlovy Vary se mohou pochlubit jedním sportovcem, který boduje ve dvou zcela odlišných odvětvích. V roce 1998 se 13. srpna narodil Tomáš Salva, který v současnosti bude hájit hokejové barvy osmé třídy HC Energie. Ale také nastupuje jako tovární pilot motokárového týmu MS kart Karlovy Vary. „Tomáš jezdí motokáry od osmi let. Hokej hraje o dva roky déle. Každopádně skloubit oba sporty dohromady je časově i finančně dosti náročné,“ říká hrdý otec Pavel Salva.

V obou nepříbuzných disciplínách si Tomáš počíná více než výborně.

Jako hokejista pravidelně nastupoval ve druhé formaci sedmé třídy a minimálně o stejné místo v sestavě bude usilovat i v následující sezoně. Tentokrát už jako osmák. Jako motokárista vede průběžné pořadí jezdců Karting cupu 2011 ve třídě Rotax junior Max, v seriálu mistrovství České republiky je o pouhý jeden bod druhý.

Poslední dva motokárové víkendy Tomáš Salva strávil na okruhu Ypsilonka v Chebu. Druhý víkend v červenci zde jel Karting cup a svoji třídu suverénně ovládl. Týden nato se vydal na stejný okruh jako jezdec bojující o body do republikového šampionátu.

Z výsledků motokárových závodů se nesmí vynechat ani mistrovství Evropy. „Na trafi ve Wackersdorfu se Tomáš snažil uspět v kvalifikaci. Bohužel finále mu uniklo o pouhé jedno jediné místo, ale i tak je to na nováčka vynikající úspěch,“ okomentoval výkon svého syna otec Pavel a pokračoval: „Byli bychom velice rádi, kdyby se nám kvalifikace podařila a Tomáš by mohl příští rok absolvovat celý seriál mistrovství Evropy.“
Jenomže jezdit motokáry a hrát vrcholový hokej dohromady není jednoduché.

Přes léto a přes zimu je to jasné. Teplé měsice se tráví čas na okruzích. Zimní naopak v hokejových halách. Ale co na jaře a na podzim?
„Máme to hodně nabité, ale musíme poděkovat jak škole, tak vedení hokejového klubu, že nám vychází vstříc,“ přidal Pavel Salva.
Mladý motokárový jezdec a hokejista v jednom Tomáš Salva dostává ve škole občas volno. „Třídní učitel pan Hašem nám hodně vychází vstříc. Stejně musím poděkovat i šéftrenérovi mládeže HC Energie panu Ryžukovi. Ten nám po dohodě s trenéry umožnil individuální tréninkový program, takže Tomáš se na hokejovou sezonu připravuje sám,“ vysvětluje otec.

V obou případech má Tomáš Salva vynikající formu a rozhodování nebu jednoduché. HC Energie patří mezi top kluby v českém hokeji.
„Co se týče motokár, tak šéfmechanik Ivan Čermák dělá maximum. Musím mu touto cestou poděkovat, jinak by Tomáš nejezdil na takové úrovni jako jezdí,“ vyzvihl Pavel Salva služby hlavního servismana.

O motor, tedy srdce motokáry, se stará Anton Salva. „Děda pro mě dělá všechno, co může. I jemu musím poděkovat, že svůj volný čas věnuje motokárám,“ říká pilot stáje MS kart Tomáš Salva.

Jak dlouho se dají dělat dva vrcholové sporty najednou? Na to otec Pavel Salva jen těžko hledal odpověď. „Oba sporty jsou pro Tomáše prioritou. Na hokejovém klubu jsme se prozatím dohodli, že ještě tento rok bude Tomáš hrát i jezdit. Pokud se dokáže prosadit do extraligového týmu mladšího dorostu, tak už se bude muset sám rozhodnout, co bude dělat vrcholově,“ přidal.

Nutno podotknout, že z líhně HC Energie už vyrostl ne jeden extraligový borec. Jedno jméno za všechny, Vojtěch Polák.

Z Karting cupu a vůbec z motokárového sportu vyšli jezdci jako Tomáš Enge nebo Josef Král. První si už Formuli 1 vyzkoušel. Druhý o ni usiluje.
Pro co se nakonec Tomáš Salva rozhodne? Jako žák základní školy má ještě chviku čas na přemýšlení.

„To si musí rozmyslet sám. Já ho budu podporovat v obou sportech, dokud to půjde. Může být dobrý v tom i v tom,“ dodal otec.