I v samotném karlovarském klubu jsou zastánci názoru pro i proti.

Generální manažer HC Energie Miroslav Vaněk by hlasoval pro uzavření soutěže. „Já a HC Energie jsem stejně jako dalších deset celků v extralize pro uzavření soutěže. Důvodem je ekonomická situace a my bychom rádi přežili následující dva až tři roky, které nás momentálně čekají,“ řekl Miroslav Vaněk.

Tato jeho slova vedla k mediální přestřelce mezi trenérem národního mužstva Aloisem Hadamczikem a jím samotným. „Na toto téma se už bavit nechci. Já jsem na našich klubových stránkách zveřejnil oficiální oznámení moje a našeho klubu. To prohlášení je jasné a každý si z toho může vzít, co chce, a souhlasit s tím, s čím chce. Já už to dál nechci tahat přes noviny,“ odmítl se Vaněk vyjadřovat na téma války s koučem Hadamczikem.

V tomto sporu začaly hořet emoce. „Bohužel trenér Hadamczik do toho pustil emoce a další věci a takto se problémy řešit nedají. My uznáváme každého hokejového odborníka, který se k dané problematice vyjádří. Každý na to má právo, ale musí to být na nějaké úrovni. Netvrdíme, že máme patent na rozum. Navrhli jsme nějaké řešení, jak přežít těžké ekonomické časy, a myslíme si, že je to tak správně. Jestli má někdo jiný názor, tak já mu ho neberu,“ dodal Miroslav Vaněk.

A jiné názory jsou.

Nemusí se pro ně chodit někam daleko. Stačí se zastavit v šatně u A mužstva.

Jaký názor na celou záležitost mají hráči Petr Kumstát a Dušan Salfický? Oba se více či méně shodli.

„Já toho o uzavření moc nevím. O tom rozhodují manažeři a majitelé klubů. Mě osobně se to těžko hodnotí. Jsou názory pro a proti. Ale vzhledem k soutěživosti a vlastně celému smyslu hry je dobré, když se hraje o postup a sestup,“ vyjádřil se na dané téma útočník Energie Petr Kumstát, ale co se týče hlasování, tak pro co by zvedl ruku: „Asi pro to, aby se soutěž neuzavřela.“

Brankář Dušan Salfický je na obou stranách bariéry. V Karlových Varech momentálně působí, ale je hráčem prvoligového Ústí nad Labem, které se již několik let snaží postoupit mezi elitu. „Já sdílím názor skupiny lidí, která říká, že to je nesmysl. Podle mého by stále mělo být o co hrát,“ říká Salfický, ale obratem přiznává, že ekonomická situace není jednoduchá: „Vím, že je těžké shánět peníze, ale tuto situaci si top manažeři zavinili sami. Nabízeli hráčům platy do astronomických výšek. Chtěli přitáhnout hvězdy, jenomže teď je jiná doba.“

Problém není jenom u kdysi rozdavačných manažerů, ale i u hráčů samotných. „Všichni musíme momentálně pochopit, že nikdo nemá peníze. Kluci musí vzít v potaz, že se nedá za takovéto peníze hrát,“ upozorňuje Dušan Salfický.

Jak z toho ven? „Hráči, kteří jsou nenasytní, tak musí odejít do zahraničí. Ale uzavření soutěže je nesmysl. Motivace pro hráče v první lize by v momentě nebyla. Sledoval jsem v televizi diskuzi Na slovíčko s Otou Černým a ztotožňuji se s tím, co říkal Slavomír Lener. Ve Finsku to také zkusili a odstoupili od toho,“ pokračoval.

Co by více nalákalo diváky do hal a stadionů? Play-off určitě ano a co ještě? Dušan Salfický by věděl. „Myslím si, že by se měla hrát širší baráž. To znamená dva celky z první ligy a dva nebo čtyři z extraligy. Tam by ovšem záleželo na tom, jak by se vše sladilo. První liga končí v jinou dobu než základní část extraligy. Vše by se mělo rozhodnout na ledě. Žít s tím, že někdo spadne, je tak trochu adrenalin. Všichni hráči musí mít motivaci hrát do posledního zápasu, aby to tak nedopadlo,“ přiznal.